avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 923 soluții astăzi
Forum Activitate udith

Activitate udith

Multumesc frumos prntru raspuns!
Buna seara!
LA suspendarea contractului de munca din initiativa angajatorului,angajatul van primi 75 % din salariu ?
Nu trebuia sa anunta pe angajat ca va fi suspendat contractul de munca?
Buna
mama mea are o pensie de 1960 lei si un ajutor handicap 374 lei,deci peste 2000 lei totalul. Nu va primi card de energie?
Sau ajutorul handicap nu intra in total?
Buna seara.
Mi a terminat contractul Orange. Fara sa fiu contactat telefonice cu O ofeta,au marit abonamentul fara acordul meu. Am reclamat sí au zis ca cu factura am primit o notificare online. Dar eu sunt nevoit sa citesc toate paginile facturi? Primesc sms despre emiterea facturi sí valoarea. Merg sí platesc. Trebuia sa ma contecteze telefonice cu O ofeta sí daca accept sa primesc contractul ín email . CE pot sa fac ín cazul asta ? Nu sunt de acord cu noul abonament.
Buna,
sunt angajata de 4 luni,am primit prima de activare in luna a 4. Cand pot sa dau demisia ? .Vreau sa schimb locul de munca. Trebuie sa returnezi bani primiti? Angajatorul trebuie sa returneze de a primit dupa mine?
Răspuns la discuția Neplata pensiei alimentare
puteti merge la un executor........am fost si eu,am platit taxa si atat,a venit la fostul sot,a facut proces verbal,nu a executat nimic,am ramas cu taxa achitat,nu am primit nimic din pensia alimentara datorata,raspunsul este nu are loc de munca,ara datorie la banca,lucreaza la negru,ani de zile,am si eu datorie la banca.................pt executor am aruncat bani afara.........
Răspuns la discuția plangere abandon de familie
am citit ca trebuie dat plangerea dupa 2 luni de neplata,daca a decurs mai mult procurorul araunca inapoi plangerea nerezolvata. Nu are loc de munca cu contract,la negru lucreaza,nu poate fi retinuta din salariu. Ce pot sa fac atunci in legatura cu recuperarea datoriei?
Asi vrea sa interesezi ca fostul soti,nu plateste pensia alimentara de 35 luni,ce pot sa fac? Am fost si la executor care nu a facut nimic in afara de un proces verbal,a fost un nesimtit. X-(
Răspuns la discuția Pensia alimentara
nu lucreaza cu carte de munca,lucreaza la negru. La firma la care e negru degeaba trimit adersa,spune nu are contract de munca du domnul si nu-l intereseaza.
Nu stiu ce insemna este mediator autorizat.Plangerea penala a fsot facuta de mai multe ori,am fost tot in felul asta achitata,nu are loc de munca si gata,dar nu intreba nimeni,atunci din ce bani plateste rata la banca,din ce traieste.Nu vrea sa lucreze cu carte de munca ca sa nu pot retine datoria. A lucrat anul trecut 2 ori si in Irak si in Ungaria,a care nu plateste impozit la stat.Legea nu sunt linga copiii si mame,ca in vremea de aur. Tot eu am pierdut bani aruncati la executor,am luat din gura copilului,acuma cine garanteza ca la mediator nu patesc la fel :(
Mai am o intrebare pensia alimentara a fost dat de judecata in anul 2009,(legea spune,dupa majorat daca invata la facultate la cursul de zi pana la varsta de 26 ani,ambi parinti suntem nevoiti sa o ajutam)am auzit ca dupa 3 ani nu pot sa cer restanta ramasa,este adevarat? Fata mai are 2 ani de studii.


[ cand aveti de completat un mesaj, folositi functia editeaza, multumesc]
Răspuns la discuția Pensia alimentara
Momentan nu lucreaza din ianuarie cu carte de munca. La executor a mintit in legatura cu valorile din casa. Eu degeaba am platit taxa executorului,nu am recuperat nimic,ca dansul este un om neserios,nu cerut dovada bunurilor materiale aflate in casa. Ce pot sa fac? ajutatim-a,am mare nevoie de restanta aia,fata e la facultate. Unde pot intoarce ca executorul nu a facut corect datoria? In tara asta degeaba sunt legiile,nu se respecta nimeni? Instanta a hotarat pensia alimentara de 6 ani ma chinui sa recuperezi cate ceva,de ce nu baga in puscarie omul ala sa lucreze pentru copilul lui. Eu sunt mama si no arunc copilul ,ajut cum pot,suntem parinti si trebuie sa ajutam viitorul copilului,dar tatal nu se poate numi parinte :(