avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 799 soluții astăzi
Forum Activitate BoangherMihaela

Activitate BoangherMihaela

Buna ziua grup ! Dacă am semnat un contract de cesionare acțiuni(nu am știut sa interpretez clauzele și am semnat),mai pot anula acel contract ? Sau am rămas țepuită prin neștiința mea ... multumesc anticipat
Buna ziua ! Eu in calitate de mama proprietar al unui teren și casa dau voie unuia din fii sa-și construiască casa lui pe terenul meu ! Dar fiul vrea sa fie trecut ca proprietar pe actele casei cu soția lui ,deci sa fie proprietari ai casei construie împreuna cu situa lui ! Întrebare : poate fi proprietar pe casa dacă terenul este pe numele meu ? El dorește sa ii vina toate utilitățile pe numele lui ! Nu știu dacă m am făcut înțeleasă ,dar va multumesc anticipat pt răspuns !


gi-jane2 a scris:

bolnavul nu are dunga roșie


nimeni nu are dunga rosie, nu stiu de unde ati auzit bazaconia asta.

Revenind, a cui e casa?
Omul e casatorit ?
Art. 316

Actele de dispoziţie care pun în pericol grav interesele familiei

(1) În mod excepţional, dacă unul dintre soţi încheie acte juridice prin care pune în pericol grav interesele familiei, celălalt soţ poate cere instanţei de tutelă ca, pentru o durată determinată, dreptul de a dispune de anumite bunuri să poată fi exercitat numai cu consimţământul său expres. Durata acestei măsuri poate fi prelungită, fără însă a se depăşi în total 2 ani. Hotărârea de încuviinţare a măsurii se comunică în vederea efectuării formalităţilor de publicitate imobiliară sau mobiliară, după caz.

(2) Actele încheiate cu nerespectarea hotărârii judecătoreşti sunt anulabile. Dreptul la acţiune se prescrie în termen de un an, care începe să curgă de la data când soţul vătămat a luat cunoştinţă de existenta actului.

(3) Dispoziţiile art. 346 şi 347 sunt aplicabile în mod corespunzător.


Detalii: [ link extern ]

Casa este a celui in cauza și a soției ! Au doua fete ambele căsătorite !
Buna ziua ! Un dependent de alcool cu multiple internări la un spital de psihiatrie este sunat insistent de niște cămătari cu pretextul că îl împrumută cu bani pt a-și rezolva problemele financiare ! Rudelor le este frică că va accepta împrumutul punându-și casa ca garanție ! Ce pot face membrii familiei pt a împiedica pierderea casei ? Vă rog din suflet să-mi raspundă persoanele competente ! Vă multumesc anticipat ! PS -(bolnavul nu are dunga roșie deci nu este nebun psihic,este dependent de alcool )
Multumesc pt răspuns ! Știți cam cât ar trebui să cotizeze pt doi ani ! As dori sa-și plătească singur pt cei doi ani lipsa !

Cornel Vasile a scris:

Daca nu gresesc, ar putea iesi in februarie 2021, daca are un stagiu complet de cotizare de 35 ani.......din calculul meu ar avea doar 33 ani si 2 luni

Bună seara ! Soțul născut 06.12.1964 poate ieși la pensie pt limita de vârsta dacă are un stagiu de : 11,6 ani grupa 1 ; 5,3 ani grupa 2 ; 5,6 ani condiții deosebite de muncă, un an șomaj ,1,6 ani armata ! In ce an ar trebui sa iasă dacă are doar acest stagiu de cotizare ? Multumesc anticipat !
Bună seara ! Părinții au vândut locuința unei nepoate ,iar celor trei fii nu le-a sat nimic ! După moartea părinților se poate cere rezerva succesorală de către fii ? Sau se poate ca şi fii să beneficieze de vreun drept ?
Răspuns la discuția Cumpărare trei luni retriactiv
05.07.2017-05.06.2018 a lucrat ,,,06.07.2018-04.07.2019a lucrat afara fara contract, iar din 04.07.2019 pânâ azi a lucrat , si va mai lucra până va naşte*iunie 2020.
Bună ziua ! Nora mea care va naşte in iunie geneni nu va face un an de la angajare, va avea doar 11 luni . Intrebare : exista posibilitatea să poată cumpăra trei luni retroactiv ca să bebeficieze şi ea de indemnizatie pt crestere copii ? Ce putem face în acest sens ? ? Mulțumesc frumos !
Discuție Concesiune
Bună seara ! Fratele impreuna cu sotia lui au avut în concesiune doua morminte(care au fost la origini ale tatalui nostru decedat).fratele le-a plătit impreuna cu sotia lui timp de 23 de ani ! Fratele a decedat şi el , iar eu am făcut la rândul meu act de concesiune pe acele morminte pt a o impiedica pe cumnatâ să instraineze mormintele ! Neavând copii, singurii moştenitori ai fratelui decedat sânt sotia supravietuitiare şi eu ca soră(am dezbatut succesiunea in instanta unde am achitat jumatate din inmormântare si pomeniri ! Intrebare :am incalcat ceva facând act de concesiune pe morminte ? Cumnata vrea sa imi interzica sa platesc si eu mormintele ! Are acest drept sa imi interzica in calitate de sora sa platesc mormântul fratelui meu ? Multumesc anticipat !