avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2124 soluții astăzi
Forum Activitate rozalia67

Activitate rozalia67

Bună ziua.La succesiunea mamei am primit o casă.Eu am un fiu iar actualul soț are și el doi la rândul lui.Intrebarea mea este ce acte sa fac fiului meu,donație sau contract de vânzare -cumparare,in cazul in care eu mor,copii soțului meu să nu poată avea parte la rândul lor ,după moartea tatălui lor.
Nu aș vrea ca fiul meu să trebuiască să împartă ceva cu fii lui,deoarece casă și un teren sunt doar moștenirea mea.Dupa moartea mea și ulterior al soțului,fii lui au drept de proprietate ? Mulțumesc
Răspuns la discuția Adaos comercial
Daca pe o factura imi vin 3 produse,la vanzarea cu amănuntul pot de exemplu:la un produs sa pun adaos comercial 30%,la al doilea 15%...in momentul in care fac pretul de vanzare?Mulțumesc
Discuție Adaos comercial
Pot fi diferite adaosuri comerciale pe o factură?Mulțumesc
Bună ziua. La un SRL cu asociat unic,daca as dori sa fiu si eu asociata,trebuie modificata toata documentatia sau e suficient sa fiu administrator?Ca si administrator pe baza carui act as fi inclusa in Srl?Mulțumesc
Domnule Roberto,va rog frumos sa imi spuneti ce pot sa fac,cazul in care am primit o instiintare de plata pentru o incalcare a codului rutier in Italia,pe care nu am facut-o,nici eu nici masina mea.Cum pot sa dovedesc ca agentul de circulatie a scris gresit nr.masinii,mai exact nu am fost in Italia din 2011 ,iar ei spun ca am fost in 0ctombrie.2018.Multumesc.
Am primit o notificare ca a fost intocmit proces verbal pe numele meu ,cu nr.masinii ,in data de 18.10.2018,dar eu sau masina nu au fost in Italia.consider ca au gresit numarul masinii,.Cum pot demonstra ca au gresit nr.masinii cand au intocmit acel proces verbal,care binenteles nu a ajuns in posesia meu.Mulțumesc

Răspuns la discuția Cumparare parte de casa...
As vrea sa stiu ,cum poti pretinde ca ai vandut o casa,de fapt o singura camera fara sa vinzi si terenul de sub casa,doar pentru ca au facut o greseala de interpretare,scriere?Specific ca restul casei si terenului ,este al mamei mele,doar trei pereti dintr-o camera si terenul de sub ea plus inca o bucata de teren,in total,1 ar si 60mp.Daca nu se ajunge la o intelegere,ce se poate face?
Mama mea a cumparat de la fratele ei ,partea de casa primita de la mama decedata.Au facut o hartie de mana,in care e scris ca unchiul meu a"vandut partea de casa lasata mostenire" nespecificand si teren.Dupa moartea unchiului meu,urmasii au venit si au spus ca ,mama mea a cumparat numai casa,fara terenul de sub casa.Pot sa faca asa ceva?Daca da,ce poate mama mea sa faca,tinand cont ca foloseste casa si terenul ca si cum ar fi al ei.Va multumesc.
Răspuns la discuția Mostenire casa si teren...
Suntem doi frati,dar fratele meu este de acord,doar ca fiica mea are acum doar 16 ani.Am pus aceasta intrebare pentru ca mama mea nu se simte foarte bine,si inca toata casa este pe numele ei,chiar daca noi ca fii ei,stim fiecare ce e al nostru si de fapt locuim fiecare in partea lui de casa.
Casa si terenul e pe numele mamei mele,care este modalitatea de a trece casa si terenul pe numele unei nepoate,netinand cont de altii doi,sau eu ca parinte pot sa dau casa unui singur copil?Daca da,care este modalitatea legala si care nu poate fi atacata de ceilalti copii,tinand cont ca eu sunt cu cel caruia vreau sa-i dau casa . Astept un raspuns... Multumesc.