avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Activitate Romik1976

Activitate Romik1976

Nu pot citi contractul ca e facut intre asociatia cu personalitate juridica si Co...
Eu doresc sa stiu daca exista baza legala sa solicit incetarea contractului fara taxa de reziliere,mai ales ca mi se retine si contravaloarea abonamentelor pe statul de plata.
Buna ziua! in cadrul unei asociatii sportive cu personalitate juridica din cadrul armatei am incheiat un contract cu un important operator de telefonie mobila Co.... pentru un numar de 4 abonamente pe numele meu.a trecut un an de la incheierea contractului,doresc rezilierea acestui contract fara a plati taxa de reziliere.Este posibil acest lucru?
Sau macar este posibila portarea acestor abonamente pe persoana fizica?
Buna ziua!Locuiesc impreuna cu sotia si doi copii minori impreuna cu tatal meu vaduv.Acesta nu participa la cheltuielile de intretinere a imobilului al carei propietar este de drept,si ne ameninta de fiecare data cind il somam sa o faca ca are dreptul sa ne dea afara din casa in 24 ore.Avind in vedere ca am doi copii mici,doresci,ce cai de atac legale am?
Multumesc frumos!Pot contesta acest martor invocind gradul de rudenie care poate afecta stabilirea adevarului?
Buna Ziua! Sunt in proces cu cineva care mi-a inchiriat o garsoniera acum 3 ani,fara imbunatatiri,gresie ,faianta,parchet,timplarie de aluminiu,si m a dat in judecata dupa 2 ani,si cere despagubiri 4000ron,invocind ca a trebuit sa schimbe tocaria veche de lemn cu alta de aluminiu,parchet,desi la plecarea din apartament mi a cerut sa zugravesc si am zugravit,zugravul deja a depus marturie,si vine cu un martor o batrina care declara ca ii este verisoara,care a afirmat ca a fost acolo dupa ce am plecat si nu se mai putea locui acolo,era un geam spart si trebuia schimbata timplaria de lemn in tot apartamentul cu cea de aluminiu care este acum.Poate fi luata in considerare o astfel de declaratie de cineva care nu detine expertiza pentru a stabili daca trebuia schimbata timplaria veche cu alta de aluminiu pt un geam spart?
Buna ziua!Sunt chemat in instanta de judecata de propietarul unui imobil in care am locuit cu chirie,fara contract de inchiriere,am cerut insistent timp de 3 ani sa facem contract de inchiriere legalizat pentru a beneficia de compensatia de chirie care se acorda cadrelor militare in activitate potrivit legii 80/1996si am fost refuzat.Apoi imi cere sa zugravesc la plecare desi mi a predat imobilul cu peretii ingalbeniti,I'll zugravesc,I'll predau in buna intelegere in prezenta unui martor al meu,si ma trezesc chemat in instanta dupa 2ani ca doreste ca instanta sa ma oblige la plata a 5000 de lei cheltuieli de renovare,dupa ce si a pus si termopane la un an dupa plecarea mea.Are vreo sansa sa cistige cu golania asta fara contract de inchiriere?
Doresc sa fiu consiliat cum sa intocmesc o Intimpinare a unei citatii in Instanta in calitate de pirit,in conditiile in care propietarul a refuzat sa imi intocmeasca un contract de inchiriere,privindu-ma astfel de posibilitatea de a beneficia de indemnizatia de chirie care se acorda cadrelor militare in baza legii 80/1996,si doreste despagubiri in valoare de 5000 ron reprezentind cheltuieli de renovare desi eu am zugravit apartamentul la predarea acestuia la cererea propietarului si am plecat in buna intelegere.Am martor.El nu are.Cere si interogarea de catre instanta a sotiei mele,desi aceasta nu si-a luat nici un angajament fata de propietar.Este obligata sa se prezinte in Instanta?