avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 968 soluții astăzi
Forum Activitate simona_12

Activitate simona_12

Colaborarea ar implica un program de lucru de 4 ore/zi si ar presupune prestarea unor servicii de tipul servicii suport de secretariat (intocmire si editare documente, intocmire rapoarte, situatii centralizatoare etc.). Persoana fizica este deja angajata la o alta institutie si nu doreste incheierea unui alt contract de angajare.
Buna ziua!
Exista cumva posibilitatea de a incheia un contract de colaborare intre o persoana fizica si un SRL exceptand varianta ca persoana fizica sa devina angajat al respectivului SRL?
Discuție Deschidere PFA
Buna ziua! As dori sa stiu daca as putea deschide un PFA avand obiectele de activitate:
1. servicii pregatitoare pentru pretiparire (cod CAEN 1813)
2. activitati de fotocopiere, de pregatire a documentelor si alte activitati specializate de secretariat (cod CAEN 8219)
3. activitati de design specializat - include activitati ale designerilor de decoratiuni interioare / servicii ale designerilor graficieni (cod CAEN 7410),
in baza urmatoarelor diplome:
a. certificat de calificare profesionala eliberat cu avizul Ministerului Educatiei Nationale - calificare ca OPERATOR CALCULATOR ELECTRONIC SI RETELE.
b. certificat de competenta lingvistica emis de Ministerul Apararii Nationale - evaluare privind nivelul de cunoastere a limbii engleze.
c. certificat de absolvire curs de perfectionare "Elemente de grafica asistata de calculator - AutoCAD (2D si 3D)" emis de Ministerul Apararii Nationale.
d. certificat de absolvire curs ARTE VIZUALE - DECORATIUNI INTERIOARE emis de Ministerul Culturii.

Va multumesc!
Răspuns la discuția Demisie
Multumesc pentru raspuns! Totusi, am omis sa precizez faptul ca sutn salariat civil.
Discuție Demisie
Buna ziua!
Sunt angajata la o unitate militara si intentionez sa imi inaintez demisia. Momentan ma aflu in concediu fara plata, motivul fiind cresterea copilului cu varsta sub 2 ani (intrucat nu am intrunit conditiile pentru acordarea concediului pentru cresterea copilului, concediul fara plata a reprezwntat aingura optiune). Intrebarea mea eate daca exista posibilitatea ca angajatorul sa imi accepte demisia fara a mai fi necesara efectuarea preavizului de 20 zile (mi s-a spus ca dupa inaintarea cererii de demisie, trebuie sa ma prezint la servici pe perioada preavizului).
Va multumesc!
Revin cu precizarea ca pe scara nu exista coloana de gaze. Gazele sunt trase pana la scara; la parterul scarii exista acel spatiu comercial care este deja racordat la gaze. CONGAZ-ul ne-a confirmat ca nu este necesar acordul proprietarului spatiului respectiv pentru a trage gazele in scara.
Buna ziua!
Suntem proprietarii unui apartament situat in scara (scara C) unui bloc al carei furnizor de energie termica este RADET Constanta. Dorim sa demaram procedurile pentru:
1. racordarea apartamentului la reteaua de gaze si instalarea unei centrale termice (care sa asigure apa calda si incalzirea apartamentului);
2. debransarea de la RADET.
Care sunt pasii de urmat? Ce obligatii are Asociatia de Proprietari in momentul in care inaintam cererile de racordare, respectiv debransare?
Precizez urmatoarele:
1. Racordarea apartamentului o vom face pe cheltuiala proprie (apartamentul este situat la etajul 1, costurile implicate de racordare nu sunt foarte ridicate, drept pentru care am decis ca acestea sa fie suportate de catre noi).
2. Am obtinut acordul a peste 50% din locatarii de pe scara privind racordarea apartamentului nostru la reteaua de gaze.
3. Pe scara mai exista proprietari (aproximativ 6 din 24) interesati de racordarea la gaze, dar care nu si-au exprimat intentia catre Asociatia de Proprietari.
3. Blocul are la parter spatii comerciale; in dreptul scarii noastre exista un spatiu comercial debransat de la RADET si racordat la gaze. Se poate considera ca la scara in cauza exista deja un imobil debransat de la RADET?
4. Blocul are 3 scari, din care numai una (scara A) este racordata la gaze.

Va multumim!
As dori sa aflu care este procedura pentru vanzarea unui autoturism de catre o persoana fizica catre alta. Ce acte sunt necesare, care sunt pasii ce trebuie sa ii parcurg in calitate de vanzator? Va multumesc!
Buna ziua!
Doresc sa aflu daca pot beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in urmatoarele conditii:
1. Sunt angajata, pe perioada nedeterminata, la o unitate militara din anul 2009.
2. In perioada aprilie-septembrie 2012, din motive personale, am solicitat si mi s-a aprobat concediu fara plata. In aceasta perioada nu am realizat alte venituri impozabile si am platit contributia la fondul de sanatate.
3. Din 01.10.2012 mi-am reluat serviciul in cadrul aceleiasi unitati.
4. Momentan (ianuarie 2013) sunt insarcinata, data estimata a nasterii fiind 24 august 2013.
Va multumesc!