avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 861 soluții astăzi
Forum Activitate mariusroby

Activitate mariusroby

Discuție contract munca
Buna ziua ,daca la firma unde am lucrat am 20 zile preaviz pt ca inchide activitatea ,pot sa ma angajez in alta parte pana axpira cm aici ma trecut cu 2h ,va multumesc
Buna ziua
Am lucrat aproape 3 ani la o firma de transport ca sofer tir in urma cu o luna eram plecat in cursa ,mi sa spus ceva ca nu prea mai merge treaba dar sa vedem cand vii acasa cum facem ,am venit din cursa si mo sa spus ca o sa,mi faca un act aditional la CM precum ca se micsoreaza orele de munca de la 8 la 2 sa mai poata sa,mi dea minim pe economie iar acum imi spune vezi ca la 30.04.2017 se incheie CM ca nu putem sa mai platim pt ca noi pe firma nu mai functionam cu transpot decat cu IT ,pai si eu acum ce fac ?nu stiu iti cauti de munca!
Va rog daca imi puteti spune ce drepturi am si eu ca angajat !Nu trebuie sa mai imi dea si mie ceva bani si pe CO pe 2017 cat am lucrat sau cum trebuie?
Va Multumesc frumos
Buna ziua ,patronul meu cand ma angajat in contractul de munca a scris ,sofer prof efectueaza curse externe tur-retur platit cu etc..,dupa o perioada mi,a spus ca nu stiu ce nu ii comvine lui la bani si ca sa mai stau si eu sa fac cateva curse pe afara si pe urma sa vin acasa ,am stat prima data vreo 10 zile ,iarasi la ceva timp invocand acelasi motiv am stat undeva la 3saptamani cand am venit dupa 3 sapt a zis da asa e mai bine,pe urma ca tot nu e bine akm am stat 41 zile dar inainte sa plec i,am spus plec si stau pana in perioada sarbatorilor ca sa fie bine sa nu mai avem tipm mort foarte mult pana cand incepem in anul 2017 ,acum cand am venit mi,a spus pai da ca uite numai asa trebui sa stai plecat ca sa fie bine altfel nu stiu dac pot sa te mai tin cu alte cuvinte ma obliga ca sa fac comunitate altfel ma da afara ,spunetimi va rog cum sa procedez ,va multumesc .
Discuție Procura
Stie cineva daca imi trimite sora mea o procura din italia pentru o succesiune ,zice ca acolo i-a spus ca o duce la tribunal si o face cu apostila ,e buna la noi ?? :O
Vreu sa va spun ca mi sa spus de la birou ca daca nu sunt de acord sa-mi dau demisia o sa-mi faca o notificare in care o sa crie ca postul se desfinteaza sau ceva de genul si sa o faca cu data de 05.09 cand ma trimis acasa, reprezentand preavizul care nu mi la dat inainte si contractul sa se incheie cu data de 15.09 . ,asa se procedeaza ?

Cu respect
Unde am lucrat pana pe data de 05.09.2014 cu contract de munca ,patronul meu sa trezit el sa-mi spuna ca de azi nu mai are nevoie de serviciile mele ca sofer,in acest caz lucrez la el de 11 luni ,in acest timp nu am avut decat 2 zile de concediu in care el mi-a dat 400 ron si a zis la momentul respectiv ca o sa mai calculeze el ,eu avand salariu pe contract de 2800 ron ,cand ma trimis acasa mi-a dat 510 ron calculat de la 30.08 la 05.09 ,acum mi sa spus de la birou ca trebui ca sa-mi incheie contractul sa fac si eu o foaie cu demisie,lucru care nu mi se pare normal ,vis a vis de concediu el acum ar trebui sa mai imi dea vreun ban sau nu?
Va multumesc si astept raspuns urgent.
poate sa imi spuna cineva daca pot gasi pe cineva care sa se ocupe sa imi scoata licenta de transport pina ii ies actele unei persoane care sa fie desemnata pentru firma mea ?astp raspuns urgent...:(