avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Activitate intabulare

Activitate intabulare

Răspuns la discuția Indemnizatie schimbare domiciliu
Va multumesc pentru raspuns. Intre timp am primit un raspuns de la AJOFM, in care mi s-a spus ca e in regula sa schimb locul de munca in conditiile enumerate de catre dumneavoastra mai sus, doar ca perioada nu mai trebuie sa fie aceeasi , ci doar sa completeze diferenta pana la 12 luni. Sa merg pe mana lor, sau sa cer in scris ? ( Mentionez ca am primit raspunsul telefonic )
Buna ziua. La inceputul anului am schimbat domiciliul in alt judet si m-am angajat ( in judetul unde mi-am facut domiciliul ) la o firma, drept pentru care am primit indemnizatia de 3500 de RON. Venind din somaj, am mai primit 5 luni si cei 30%. Timp de 5 luni am trimis la fortele de munca de la fostul domiciliu doua adeverinte completate ( ART. 72 si ART 75 scria in coltul lor ). Dupa cele 5 luni mi s-a spus sa nu mai trimit. Acum am gasit o oferta de munca mai buna ( dar au trecut doar 10 luni de la angajare ). Pot schimba locul de munca fara sa restitui acea indemnizatie ? Stiam ca un an de zile trebuie sa raman la locul de munca . Este valabil si daca gasesc de munca tot in acest judet in termen de 30 de zile de la demisie ? Daca da, care este cadrul legal ? Va multumesc.
Poate fii microintreprindere cu 3% fara a fii SRL-D ? Pentru ca din cate stiam, SRL-D nu poate avea ca obiect de activitate Consultanta afaceri si management.
Buna ziua,
As dori daca se poate sa ma ajutati cu informatii cu privire la cadrul legal in care pot desfasura o activitate. Ca sa intelegeti mai bine ce vreau defapt sa aflu o sa incep cu o mica descriere a mea. Momentant lucrez ca si logistics planner la o firma de distributie nationala. Am absolvit Facultatea de Stiinte Economice si am un curs postuniversitar de Manager de Securitate ( Nu se refera la SSM, ci strict la cadrul legal al Legii 333 ). Anterior locului actual de munca am lucrat 3 ani ca si Agent Operativ si de Control la o firma de paza, alti 2 ani ca si Planner si Coordonator intr-o firma de transport persoane ( clasa business - rent a car cu limuzine de lux ), iar anterior acestor 5 ani, am lucrat 3 ani pe diverse posturi operative/ de servicii ( vanzari, consultanta). De 5 ani studiez (autodidact) logistica, distributia, Lean planning, Six Sigma, Marketing aprofundat, iar impreuna cu experienta acumulata, am ajuns la concluzia ca as putea deschide o societate comerciala care sa imi aduca profit din toate acestea. Ideea este ca as dori sa ofer un fel de consultanta in reducerea costurilor, dar aceasta sa se adreseze deocamdata strict firmelor de nivel mediu. Ma gandesc la o activitate care sa propuna firmelor proiecte de reducere a costurilor personalizate, care sa implice in acelasi timp sondaje pe teren si un fel de audit, mai putin pe partea economica si mai mult pe partea operativa, unde dupa parerea mea se pierd cele mai multe resurse. Auditul s-ar desfasura ca si observare al modului de lucru. Care credeti ca ar fii cadrul legal, cel mai convenabil ca si pret ( fara multe autorizatii si avize), deoarece pentru inceput, inocularea acestei idei la nivelul SRL-urilor medii din Romania va fii foarte grea, fapt care ma face sa cred ca pentru inceput nu voi avea foarte multi clienti. Studiile mele sunt suficiente pentru asa ceva ?
Va multumesc.
Concluzia ar fii ca
reprezentatul firmei ce are pusa ipoteca ,NU POATE SA-MI DEA o declaratie notariala , prin care isi da acceptul ca EU , strict EU , fara vecini , sa ma intabulez si poate sa specifice in acea declaratie ca renunta la ipoteca pentru apartamentul MEU rezultat din dezmembrare si reapartamentare ?
Pasii de urmat ar fii .... ?

Buna ziua,
In urma cu 4 ani , am cumoarat in rate ( printr-un contract de antepriza in asteptare ) un apartament cu 1 camera la mansarda unui bloc .
Constructorul a vandut apartamentele construite la mansarda (5 la numar ) mai multor familii (20 la numar ) cu acelasi tip de contract , apoi s-a facut disparut . Eu am castigat printr-o hotarare definitifa si irevocabila dreptul de proprietate asupra imobilului si totodata dreptul de a ma intabula ( este specificat expres in hotarare ) . Pe hotarare la final este si acea stampila cu " Ordonam organelor de stat...etc " .
Terasamentul pe care sunt construite 5 apartamente cu tot cu al meu are specificat in CF "interzicere pentru instrainare si grevare" , pentru suma de 30.000 Euro , in favoarea unei firme , cu ale carei materiale a construit constructorul aprtamentele de la mansarda .
Cand am fost in audienta la domnul registrator sef de la Oficiul de Cadastru , mi-a spus ca ma pot intabula doar daca despagubesc firma respectiva care are gaj pus si daca ei imi dau un "accept la notar " . Am alta solutie la problema , care nu implica sa platesc acea despagubire , care chiar nu vad de ce ma implica pe mine ? Hotararea mea cu acea stampila la sfarsit chiar nu are nici o valoare ?
Ma ajuta cu ceva Noul Cod Civil ( art.2384) ? Sau se refera strict la vanzare ?
As putea sa ma folosesc cumva de " Art. 885 Dobândirea şi stingerea drepturilor reale asupra imobilelor Înscrierea drepturilor tabulare Noul cod civil 2011 Legea 287 2009 " sau art. 1791-1797 din noul cod civil ??? Mentionez ca toate aceste ipoteze sunt urmare a cautarilor pe internet , eu neavand pregatire in domeniu . Mentionez totdata daca nu se subintelege , ca firma care are pusa ipoteca o are pusa pe CF-ul terasamentului , nu pe apartamente, ele ( apartamentele) teoretic neexistand .
A fost si o expertiza tehnica judiciara . S-a scos CF-ul blocului , al terasamentului , aparare CF-ul impreuna cu instrainarea , respectiv ipoteca in
expertiza tehnico-judiciara . Se poate sa-mi dea reprezentatul firmei ce are pusa ipoteca , o declaratie notariala , prin care isi da acceptul ca EU , strict EU , fara vecini , sa ma intabulez si poate sa specifice in acea declaratie ca renunta la ipoteca pentru apartamentul MEU rezultat din dezmembrare si reapartamentare ? Vecinii nu sunt prea interesati , iar eu vreau sa intru in legalitate . Se poate in acest fel ? Va multumesc !
Buna ziua,
In urma cu 4 ani , am cumoarat in rate ( printr-un contract de antepriza in asteptare ) un apartament cu 1 camera la mansarda unui bloc .
Constructorul a vandut apartamentele construite la mansarda (5 la numar ) mai multor familii (20 la numar ) cu acelasi tip de contract , apoi s-a facut disparut . Eu am castigat printr-o hotarare definitifa si irevocabila dreptul de proprietate asupra imobilului si totodata dreptul de a ma intabula ( este specificat expres in hotarare ) . Pe hotarare la final este si acea stampila cu " Ordonam organelor de stat...etc " .
Terasamentul pe care sunt construite 5 apartamente cu tot cu al meu are specificat in CF "interzicere pentru instrainare si grevare" , pentru suma de 30.000 Euro , in favoarea unei firme , cu ale carei materiale a construit constructorul aprtamentele de la mansarda .
Cand am fost in audienta la domnul registrator sef de la Oficiul de Cadastru , mi-a spus ca ma pot intabula doar daca despagubesc firma respectiva care are gaj pus si daca ei imi dau un "accept la notar " . Am alta solutie la problema , care nu implica sa platesc acea despagubire , care chiar nu vad de ce ma implica pe mine ? Hotararea mea cu acea stampila la sfarsit chiar nu are nici o valoare ?
Ma ajuta cu ceva Noul Cod Civil ( art.2384) ? Sau se refera strict la vanzare ?
As putea sa ma folosesc cumva de " Art. 885 Dobândirea şi stingerea drepturilor reale asupra imobilelor Înscrierea drepturilor tabulare Noul cod civil 2011 Legea 287 2009 " sau art. 1791-1797 din noul cod civil ??? Mentionez ca toate aceste ipoteze sunt urmare a cautarilor pe internet , eu neavand pregatire in domeniu . Mentionez totdata daca nu se subintelege , ca firma care are pusa ipoteca o are pusa pe CF-ul terasamentului , nu pe apartamente, ele ( apartamentele) teoretic neexistand .
A fost si o expertiza tehnica judiciara . S-a scos CF-ul blocului , al terasamentului , aparare CF-ul impreuna cu instrainarea , respectiv ipoteca in
expertiza tehnico-judiciara . Se poate sa-mi dea reprezentatul firmei ce are pusa ipoteca , o declaratie notariala , prin care isi da acceptul ca EU , strict EU , fara vecini , sa ma intabulez si poate sa specifice in acea declaratie ca renunta la ipoteca pentru apartamentul MEU rezultat din dezmembrare si reapartamentare ? Vecinii nu sunt prea interesati , iar eu vreau sa intru in legalitate . Se poate in acest fel ? Va multumesc !
Răspuns la discuția Colet distrus la transport
Daca ambalajul in care a sosit ( coletul in sine , cutia de carton ) nu prezenta urme de lovituri sau distrugeri in urma manevrarii defectuoase, nu e vina transportatorului. Daca prezenta astfel de urme, nu trebuia sa-l ridicati. Din moment ce l-ati acceptat asa, transportatorul este acum absolvit de orice vina. Incercati intelegerea amiabila cu expeditorul, iar daca nu, amenintati-l cu o plangere. Sansele sunt oricum slabe.
Răspuns la discuția ASIGURAREA LA LOCUINTA
Dumneavoastra faceti referire in cerere la "locatarii apartamentului X" . E problema administratorului de bloc faptul ca nu a actualizat cartea imobilului, respectiv lista de plata. Totodata, faptul ca e trecut cel decedat pe lista de cheltuieli, poate sa fie simpla comoditate ( poate s-au facut mai multe copii ale listei candva, sau se listeaza din obisnuinta fara sa fie modificat).
Răspuns la discuția Contract colectiv de munca
www.avocatnet.ro/content/con...

Aveti acolo mai multe modele de unde puteti alege.