avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate imparatu80

Activitate imparatu80

Sunt de acord cu dumneavoastră. Aici nu prea inteleg cum este legal. La vreo 2 metri distanta de bloc se afla un cămin iar la încă 10 metri se afla un alt camin. Conducta care a fost înlocuită este cea care face legatura intre cele 2 cămine. Cele de la subsol până in primul camin au fost 8nlocuite de catre noi

mitabiciclista a scris:

Căminul de racordare a instalației interioare de canalizare la rețeaua publica de canalizare e limita până la care e responsabilă asociația, nu doar ce e "sub bloc".Dacă această conductă (de la ieșirea din bloc până la căminul de racordare)a fost înlocuită atunci asociația trebuie să plătească lucrările.

Asociația de propietari a solicitat firmei ce se ocupa de apa menajeră si canalizare,înlocuirea unei conducte de deversare ce se afla in fata blocului deoarece mai tot timpul se infunda. Respectiva firma a executat lucrarea si acum a pus locatarii la plată. Este normal să plateasca locatarii atâta timp cât conducta respectivă nu se afla sub bloc ?
ynocentta a scris:

Cand ati incheiat angajamentul de plata cu asociatia de proprietari ?


la putin timp dupa ce am primit hotararea judecatoreasca
va salut. am fost in litigiu cu asociatia de propietari siprocesul a fost castigat de asociatie.asta se intampla prin anul 2013.acum cateva zile deoarece mai erau ceva vecini in situatia mea,am aflat ca dosarele au fost puse in executare si am dedus ca vom fi executati pentru sumele datorate.mentionez faptul ca din suma ce o datoram,am platit circa 90%,deoarece am facut o intelegere cu cei din asociatie ca voi plati esalonat in rate egale si acum afu ca sunt executat.
ce pot sa mai fac acum ?????
Răspuns la discuția neplata salariului
Va salut. Am ridicat de la casa de pensii stagiul de cotizare si reiese ca figurez la respectiva firma din 11/2009 pana in prezent.Astazi astept sa ridic si adeverinta de la Casa De Asigurari De Sanatate.Am trimis si o scrisoare cu confirmare catre angajator dar fara raspuns deocamdata. Puteti sa-mi spuneti daca stagiul de cotizare reprezinta o dovada sa pot sa-i actionez in instanta ???? Va Multumesc
Răspuns la discuția neplata salariului
Va salut. Dupa cum am mai spus angajatorul refuza sa comunicam.Am mers la ITM unde am depus sesizare, cei de acolo spunindu-mi ca o sa-i cheme cu actele la control(stat de plata,act prin care sa faca dovada inminarii CIM). Am mai depus si o cerere Casa de Pensii prin care am cerut stagiul de cotizare cu specificatia ca imi este necesar la instanta. Am depus si o cerere la Casa de Asigurari de Sanatate. La cei de la CAS dupa o verificare am constatat ca in baza de date a dinsilor figurez cu o data mult mai tirzie decit data in care eu am inceput munca la firma respectiva. Cum astept si un document referitor la cele vazute in baza de date, ma gindesc ca acestea sunt suficiente acte sa-i actionez.
Răspuns la discuția neplata salariului
Va salut.De citeva zile alerg mai pe la toate institutiile statului(ITM,Casa de pensii,Casa de Asigurari de Sanatate etc) si nimeni nu poate sa-mi dea un act prin care sa dovedesc ca figurez ca angajat la firma. Am intrebat un avocat si acesta a spus ca imi trebuie un act doveditor ca sunt angajat pentru ami putea face actiunea in instanta. Nu mai stiu unde sa merg......X-(
Răspuns la discuția Obligativitate plata salariu
observ ca dvs doriti sa vi se aduca banii acasa......Sunati patronul sa vi aduca si atunci cand vine sa-mi ia si mie O BERE, ceva ALUNE si un pachet de tigari....
Stimata doamna dupa cum ati spus aveti un preaviz de 20 zile ? Atunci trebuie respectat si intre timp poate ve-ti afla si motivul pentru care sunteti concediata si abia dupa aceea in functie de motivul aflat,va sfatuiti cu un avocat si urmati demersurile legale pt a fi repusa infunctia pe care o detineti la firma respectiva. Bafta
Răspuns la discuția somaj
Indemnizatia pentru cresterea copilului se trece in cartea demunca dar pt a intra in somaj trebuie ca in ultimi 2 ani sa fi lucrat 1 an