avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate 201715

Activitate 201715

Discuție fara succesiune
Daca soacra mea a murit iar noi vrem sa construim alta casa pe locul unde a stat ea putem obtine autorizatie de renovare?Specific ca mai sunt trei fete ,succesiunea nu am facut-o ,iar noi locuim in aceeasi curte in care a locuit soacra.Putem incepe constructia sau vor fi probleme?
Sotul meu a imprumutat sorei sale o suma de bani acum trei ani cu conditia sa -i inapoieze cand vom avea nevoie.Ea a fost de acord sa ne dea dobanda fiind vorba de o suma mai marisoara.Dupa niste certuri in familie care sau iscat in urma decesului mamei lor ea nu vrea sa recunoasca ca trebuie sa ne dea banii inapoi.Se mai poate face ceva tinand cont ca nu avem nici un act?
Socrul a lasat testamentul cu cateva luni inainte de moarte.Iar casa care a lasat-o baiatului (sotului meu )era doar inceuta.Dupa trei ani s-a casatorit si impreuna am terminat casa ba chiar am mai renovat si anexele care pe testament erau trecute jumatate sotului jumatate soacrei fara sa facem vrun act ca noi am renovat.Soacra mea a murit de curand fara sa lase nimic nimanui.Nu stiu cum vom face...
Răspuns la discuția mostenire de la bunicul
Problema mai este ca nu stim cum sa facem.Unchiul nostru refuza sa faca titlu de proprietate sau cel putin amana.Si el detine pe adeverinta terenul oe care stam noi.Exista posibilitatea sa nu putem face partajul cu el?Ce altceva am putea face ?Si mai sunt inca doi frati dar au fost inzestrati cu teren mai dinainte fiecare. Doar socrul meu si cu unchiul nostru au ramas ultimii.Se poate ca sa intre totusi si ceilalti doi la partaj?
Si totusi daca ar avea castig de cauza ce rost mai are dorinta celui care a lasat testamentul?Adica daca trebuie sa se imparta totul egal ,acest lucru s-ar fi intamplat odata cu succesiunea.Ce rost mai are testamentul?
Testamentul este facut la notar dar ce motiv l-ar putea anula ?Faptul ca fetelor le-a dat mai putin decat baiatului este un motiv?
Buna ziua!Avem o problema incurcata cu terenul pe care locuim.A ramas pe numele bunicului care a decedat acum vro 25 de ani.El locuia la alt nr de casa iar acolo a ramas unchiul adica alt copil al bunicului.iar acest unchi s-a declarat unic mostenitor adica si terenul pe care stam noi si l-a atribuit spunand ca lui i-a ramas tot ce era al bunicului.Ne-am judecat si am castigat dreptul de a fi mostenitori alaturi de el.Iar acum trebuie sa facem partajul dupa bunicul pentru a obtine dreptul de proprietate pentru terenul pe care stam de atatia ani dar si socrii mei au stat atata timp .(pt ca acum sunt morti iar noi ne luptam cu procesele).Intrebarea mea este daca vom castiga si daca nu s-ar putea face doar partajul pentru terenul intravilan.Sau se va comasa tot terenul si se va imparti din nou?Pentru ca este si teren extravilan pe care atat socrul meu cat si unchiul (fratele socrului meu) il detin fiecare dupa cum a fost inzestrat in registrul agricol.Doar terenul pe care stam nu a fost trecut pe socrul meu ci a ramas pe bunicul.Cum ar fi mai bine sa se procedeze?
Buna seara! Am o problema care ma framanta de ceva timp si va rog sa imi raspundeti daca se poate.Socrul meu i-a lasat mostenire sotului meu, cu cateva luni inainte sa moara, niste teren si o casa inceputa pe care am terminat-o mai tarziu.Iar soacrei mele casa in care locuiau si niste teren.Casele fiind in aceeasi curte a lasat fiecaruia cate jumatate din anexe curte si gradina.El mai are trei fete carora nu le-a dat nimic pe testament dar le-a mentionat ca rezervatari si detin cate o bucata de teren fiecare mai mica decat cea primita de sotul meu.Anul trecut a murit si soacra mea fara sa mai lase nimic nimanui iar fetele sau trezit ca vor sa impartim totul.Adica vor sa atace si testamentul lasat de socrul meu.Vor putea castiga?