avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters278296

Activitate ContSters278296

Răspuns la discuția acte pentru permis
analizele se pot face si in alt judet decat cel in care iti faci permisu?
daca am divortat si mi-am schimbat numele,la schimbarea permisului de conducere trebuie sa imi fac din nou analizele?mentionez ca buletinul acum imi va fi in jud mures si permisul mi l-am facut in alba iulia.nu am inca un an vechime.pot sa imi fac aceste analize in alba iulia sau tot in mures?daca nu am inca un an vechime mai trebuie aceste analize?
daca sunt coplatitor in cazul prima casa si dupa divort apartamentul ramane la sotie pentru ca nu il mai vreau, mai pot lua eu alt credit tot prin prima casa?
buna
am o intrebare. sunt in divort,iar sotul meu are un credit la banca luat pe numele lui,fara ca eu sa fiu coplatitor, este doar pe numele lui ,credit luat in timpul casatoriei.as dori sa stiu daca la partaj el ma poate obliga sa ii dau o parte din bani pentru a-si plati rata?
Răspuns la discuția partaj in cazul prima casa
adica daca si celalalt sot cere sa i se dea apartamentul va plati si el jumatate din acei 3% nu?
Răspuns la discuția partaj in cazul prima casa
si e adevarat ca cine baga in instanta la partaj e obligat sa plateasca un anumit procent din valoarea apartamentului?sau se citeaza banca si apoi se decide cat se plateste?multumesc anticipat
ce se intampla in cazul in care intrun credit luat prin prima casa la divort nici unul din soti nu doreste sa lase celuilalt partea din apartament si ulterior ratele la banca?adica fiecare doreste sa ramana cu apartamentul....
bine am inteles,dar apartamentul fiind luat prin prima casa nu se intabuleaza decat cand rata este platita integral.dc la banca mi s-a spus ca se va face un act aditional si ramane el cu rata?si ulterior va fi intabulat pe el.
multumesc mult.dar chestia asta e obligatorie? sa se reflecte si in acte intelegerea noastra?la banca am fost eu si mi s-a spus ca se va face un act aditional si el trebuie sa aduca adeverinta de la servici si decizia de divort.atat.chestia cu notaru e obligatorie daca la banca nu ne cere?
Buna ziua
Am o mare nedumerire si nu stiu ce sa fac.am decis impreuna cu sotul meu sa divortam de comun acord.am depus actele la starea civila si in data de 13 februarie ne prezentam pt desfacerea casatoriei.nu avem copii.
Problema mea este ca noi am cazut de acord in privinta bunurilor.el ramane cu apartamentul luat prin prima casa cu tot cu ratele aferente lui, iar eu raman cu masina.eu nu am vrut sa raman cu apartamentu deoarece nu imi permit sa platesc o rata momentan si nici nu mai vreau sa locuiesc in acel oras.ce trebuie sa fac?sa merg la notar si sa facem un document prin care spunem ce lasam fiecare?sau unde sa merg?nu vreau nici sa cheltui multi bani,pentru ca totul e de comun acord.la banca rata pe apartament e pe numele meu si mi s-a spus sa merg cu decizia de divort.dar ce act trebuie sa mai fac pt bunuri si unde?nu dorim partaj...doar ca ne-am inteles asupra bunurilor.va rog ajutatima
multumesc