avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 266 soluții astăzi
Forum Activitate liliana1966

Activitate liliana1966

Răspuns la discuția porumbeii vecinilor
CREDETI CA-MI PLATESTE FACTURA DE LA FIRMA DE CURATENIE DACA NU-L DAU IN JUDECATA?NU ESTE CHIAR NICI O LEGE CARE SA-I INTERZICA SA CREASCA PORUMBEI IN ORAS?ALATURI ESTE UN BLOC LA 4-5M DE COTETUL PORUMBEILOR,O ALTA CASA LA 3-4M,A MEA LA 8M,DAR EI ZBOARA DOAR IMPREJURUL CASEI MELE CARE E MAI INALTA CA A LUI.AS DORI SA STIU DACA-L DAU IN JUDECATA CE SANSE AM.FAC MIZERIE PE ACOPERIS,TERASA UNDE AM SEZLONGURI SI O MINI PISCINA,PE MASINA,PENE IN CURTE ETC.VECINUL CRESTE IN JUR DE 100 PORUMBEI SI LE DA DRUMUL PE RAND SI DIMINEATA SI SEARA SI ZBOARA CATE 30-40 O DATA .MURDARESC FATADA,ACOPERISUL,TERASA,GEAMURILE,MASINA.DREPTUL MEU DE PROPRIETATE NU EXISTA?CA NU SUNT PASARI SALBATICE...AR TREBUI INITIATA O LEGE IN ACEST SENS DACA NU EXISTA CA EU AM O PROBLEMA REALA,NU V-AS DORI....VA MULTUMESC ANTICIPAT
vecinii mei cresc porumbei iar cand le da drumul sa zboare se aseaza pe acoperisul meu.Am vorbit cu vecinul si initial a montat pe casa un suport cu trei sarme si porumbeii nu se mai asezau,dar cand bate vintul sarmele fac un zgomot ca la firele de inalta tensiune si nu puteam dormi noaptea,asa ca le-am dat jos.Acum se seaza din nou si murdaresc tabla(anul trecut sotul a trebuit sa se suie pe casa si cu o perie de sarma a periat tot rahatul pt a nu se strica tabla).Fiind foarte multi porumbei serii de cate 20-30 o data si le da drumul zilnic dimineta si seara,imi murdaresc si fatada si geamurile cu escremente.Ce pot face,caci vecinul nu e de inteles si cand am spus ca nu pot dormi ,mi-a raspuns obraznic si nu-l intereseaza problemele mele.In acest caz ce pot face legal?Va multumesc.
as dori sa stiu ce coduri caen sunt necesare pentru importul de marfuri din ue on line -alimentare si nealimentare-si vanzarea lor in Romania si on line si cu amanuntul?pot desfasura aceasta activitate si ca II sau PFA?va multumesc
daca constructia vecina e la 60 cm de gard dar are acoperis cu panta spre proprietatea mea sa zicem ca ploaia se duce pe jgheab si burlane dar zapada la iarna unde cade deoarece cladirea e cu etaj si de obicei cum la noi iarna e foarte multa zapada de regula e aruncata de pe acoperis la 2 sau 3 metri de cladire,drci in curtea mea.pentru asta nu este nici o lege'
pot construi un beci in pamantul proprietate fara autorizatie sau cu autorizatie
vreau sa cumpar produse on line din ue si sa le vand acasa.cum trebuie sa procedez?pot sa le vand si on line?adica si intr-un magazin si on line?
si probabil e nevoie de alti bani pt a schimba denumirea ca asa au facut de fiecare data ...si noi platim toate aceste schimbari
Discuție import marfa ue
ce documente de transport?nu pot face eu transpotul daca nu sunt firma de transport?trebuie cineva autorizat?asa ma costa mai mult cu o firma.
dar daca as cumpara marfa de pe un site on line din europa acea firma imi trimite si factura si imi mai trebuie ceva si de la noi?multumesc din nou
Discuție import marfa ue
de ce am nevoie pentru a importa marfa din ue -ma refer la documente in romania si de afara-si cum pot scadea transportul daca il efectuez eu si nu cu o firma autorizata?la granita trebuie declarata marfa si se sta la coada la tiruri daca faci transport cu o dubita pana in 3,5 tone?multumesc