avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate itsa28

Activitate itsa28

Buna ziua!Apelez la dvs. cu o intrebare privind recalcularea pensiei si acordarea sporurilor pt a II-a grupa de munca.Din ce am inteles nemultumirea lui este pentru neacordarea unor ani.Am postat documentele,daca se poate uita cineva peste ele.Cei de la casa de pensii i-au spus ca trebuie sa depuna o alta cerere la alt director sau sa ii dea in judecata.

[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
[ link extern ]
Buna ziua! Pe data de 1 aprilie am inceput munca la un magazin,pe postul de vanzatoare,dar pana in momentul de fata nu am semnat niciun contract,nici eu,nici colega mea de tura,iar de fiecare data cand intrebam oamenii se fac ca ploua.Mi s-a spus ca de la 1 aprilie voi lucra cu contract,dar astazi am verificat asigurarea de la cnas unde apar ca neasigurata.Unde pot verifica daca lucrez legal,exista posibilitatea ca statutul de asigurat medical sa se actualizeze greoi si din aceasta cauza sa imi apara asa?
Răspuns la discuția Comision agentie imobiliara
Propietarul nu doreste sa achite doar el comisionul.Asta inseamna ca se achita din fiecare parte cate 210 euro,am inteles ca si propietarului nu ii convine sa plateasca 100%,dar nici noua nu ne convine sa platim 210 euro unei persoane care nu ne-a ajutat cu nimic,ci doar a petrecut 10 minute cu noi la vizionare,ne-a spus doar ca semnam un contract de vizionare si nimic mai mult.Mi se pare extrem de mult si nejustificat,cumva poate si ilegal.
Răspuns la discuția Comision agentie imobiliara
Din pacate,da,a fost semnat deoarece suntem 4 persoane si doar una avea buletinul in momentul de fata.La vizionare nu am fost informati de chestiile astea,sau ce comision isi ia agentul,de fapt,nici nu mi am putut imagina ca o sa ia din partea noastra,avand in vedere ca noi am gasit anuntul si am sunat...
Buna ziua,am telefonat zilele trecute unei agentii imobiliare ce avea un anume apartament postat pe Olx,am stabilit o vizionare,am fost de acord sa inchiriem apartamentul.Vreau sa stiu daca este ok sa fim pusi sa platim 50% din chiria primei luni ca si comision agentiei,asta ar insemna sa scoatem din buzunar 420 chirie+420 garantie+210 comision,cam 1000 de euro.Nu mi se pare ok din moment ce agentia nu m-a reprezentat in vreun fel,nu m-a ajutat la gasirea unui apartament,prin faptul ca a fost prezent agentul 10 min,in care doar noi si propietarul am discutat,mi se pare deplasat sa aiba astfel de cerinte.
Discuție Probleme lift
Buna ziua,va scriu in speranta ca ma puteti ajuta
Ieri,pe data de 19.04.2013 am avut un incident destul de neplacut.In jurul ore 22,am coborat pana la parter avand grija de o batrana.Cand am vrut sa iau liftul spre etajul 4 unde locuiesc,am observat ca el a urcat mai sus de etajul meu,apoi s-a blocat si am cazut cam 2 etaje cu el in gol.In momentele alea de panica,singurul lucru care mi-a venit in minte a fost sa apas alarma si sa sun pe cineva din apartament sa caute ajutor sa pot iesi mai repede.Un vecin a venit si mi-a deschis usa cu ajutorul unui patent si ma aflam la etajul 5.Blocul nostru are 8 etaje,dar liftul merge doar pana la 7.Omul respectiv mi-a spus ca si fiul sau chiar in acea dimineata a patit cam acelasi lucru si ca s-au prezentat niste oameni de la firma respectiva sa il repare.Oare ce au reparat?Sunt curioasa daca cineva poate fi tras la raspundere pentru acest lucru,din ce stiu,un vecin a mai patit asa,deci suntem cam 3 oameni.Sunt extrem de revoltata pentru ca simt ca viata mi-a fost pusa in pericol,puteam sa cad in gol pana la parter cu acel lift.
Discuție Amenintari?
Buna ziua,am o problema si as vrea macar un punct de vedere.Eu,si cu inca o prietena suntem hartuite de fostul/actualul iubit al unei colege de liceu.De ce?Prin simplul fapt ca vorbeam cu ea si eram amice.Pe prietena mea a stresat-o cam timp de 2 luni cu apeluri noaptea cu numar ascuns,mesaje pe facebook cu pozele noastre modificate in care aparem alaturi de niste organe genitale barbatesti.De ceva timp a inceput si mie sa imi trimita astfel de mesaje,iar aseara l-a contactat pe prietenul meu spunandu-i ca eu sunt o femeie usoara si tot felul de minciuni.Nu imi afecteaza relatia,dar e deranjat ca un neica nimeni sa arunce vorbe incolo si incoace.Stiu ca de doua ori s-a intamplat sa vina la liceu si sa lipeasca afise cu colega noastra alaturi de numere de telefon si ca presteaza servicii sexuale.Si cica urmeaza sa afle cei din liceu si cat de panarama sunt eu,deci ar cam trebui sa ma astept si eu la afise zilele urmatoare.Nu vreau decat sa inceteze cu aceste lucruri pentru ca sunt deranjante si penibile.Am incercat sa-i explicam cu frumosul,sa vorbim educat.Nu vrea,spune ca o sa se razbune pe fosta lui si "c*****e" din jurul ei.