avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Activitate anamariamoiseb

Activitate anamariamoiseb

Am pe mama mea pensionata anticipat, daca incheie un contract de antrepriza intelectuala pentru 40 ore, nu ii afecteaza la pensie din cate inteleg eu din lege?
Se poate suspenda stimulentul inserție 30 zile, pentru al trece pe tatăl in concediu, deși tatăl nu a depus dosarul pentru concediu creștere?
Buna ziua, am o nelamurire, sunt firma neplatitoare de TVA si fac o achizitie intracomunitara de bunuri din Cehia, firma platitoare de tva, valoare facturii e de 500 ron. Trebuie sa ma inregistrez la finante ca fac achizitii intracomunitare sau trebuie sa depun o declaratie speciala?
Si inca o problema, de curand am facturat unei institutii din gemania servicii de print in val de 900 ron, trebuie sa declar undeva?
Va multumesc
Răspuns la discuția Bilant ONG nedepus
Asociatia este fara personalitate juridica, nu este un ONG.
buna ziua, am o asociatie fara scop patrimonial,fara personalitate juridica cu venituri doar din sponsorizari pentru a putea acoperii cheltuielile asociatiei si nu am depus bilant.
este infiintata din 2007, care ar fi sanctiunile daca as merge acum la Administratie sa depun bilanturile?
Va multumesc.
Buna ziua, locuiesc intr-un bloc de apartamente, la etajul 3, stau in chirie cu contract de inchiriere, iar vecinul meu de sub apartamentul nostru, adica etaj 2 e foarte deranjat de copilul meu care se joaca prin casa, adica mai sare, mai scapa cate o jucarie, copilul meu are aproape 5 ani.
A chemat o data si politia, din cauza ca pe la 9:45 seara, se juca copilul meu cu alt copil si se auzea galagie la el.
Intalnindu-ma cu presedintele de asociatie, m-a anuntat ca voi fi data in judecata de acest vecin, deoarece nu suporta zgomotul facut de copilul meu.
Tin sa va instiintez ca, copilul meu face zgomot in limite normale si nu a deranjat si alti vecini, doar dansul nu suporta zgomotul e fff deranjat.
Chiar ultimii chiriasi au plecat din acest apartament de frica acestui vecin.
Va rog vreau o consiliere cum sa procedez in cazul in care in cateva zile ma voi trezi cu o instiintare de la avocat.
Buna ziua, am depus un bilant cu un alt cod de inregistrare, am remediat problema cu acel bilant, adica am depus iar cu noul cod de inregistrare corect, dar societatea la care am depus din greseala, are practic 2 bilanturi depuse si pe site-ul ministerului ii apare bilantul care nu este al ei.
Ce e de facut? Va rog ajutati-ma.
Răspuns la discuția Recuperare taxa de mediu
masina a fost cumparata din germania, avea certificat de germania, este euro 2, si acum 2 saptamani a fost inmatriculata pentru prima data in romania. mai pot recupera taxa?
Buna ziua, doresc sa stiu daca pot depune actele pentru recuperare taxa de mediu platita in luna mai 2014, va multumesc.
Banii care i-am primit conform despagubirii sunt supusii impozitarii, trebuie sa platim impozit de 16% sau chiar si un eventual cass.
Va multumesc.