avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 225 soluții astăzi
Forum Activitate irina69

Activitate irina69

Buna ziua!
As dori sa intreb daca in cazul unei salariate care este incadrata in munca , cu al doilea job, (2 ore/zi) , este necesar stagiul de cotizare complet pt a putea beneficia de concediul risc maternal, sau concediu de maternitate? pentru acest al doilea loc de munca? si daca da, cum se procedeaza? se indeplineste procedura la ITM, la fel ca si pt. primul job(unde are functia de baza)
Buna ziua!
Sunt o societate care are cod caen 7112- obiect principal de activitate servicii de proiectare.
Intrebarea este daca pot contracta o lucrare de proiectare? Eu realizez o parte din proiect, iar o alta parte a proiectului, vreau sa o subcontractez unei alte firme deoarece nu am timpul necesar sa termin acel proiect.
Este corect si legal ?
Eu voi factura toata suma firmei cu care am incheiat contractual
Firma careia I-am dat o parte din lucrare imi factureaza mie valoarea pe care am stabilit-o.
Este corect?
Buna ziua!
Pentru o societate pe actiuni ,aflata in faliment, dupa vanzarea tuturor activelor si plata datoriilor se obtine o suma ce urmeaza a fi distribuita actionarilor Angajatorul retine si vireaza impozitul de 16%asupra venitului din lichidarea persoanei juridice in raport cu nr. de actiuni detinute.
Inrebarea este urmatoarea:
Angajatorul calculeaza, retine si vireaza si contributia de asigurari de sanatate pentru aceasta suma sau fiecare actionar plateste aceasta contributie , la fisc, in functie de veniturile pe care le inregistreaza la momentul acesta?
Buna ziua!
intrebare :
Impozitul pe profit datorat de persoanele juridice, declarant in declaratia 100 la denumirea creantei" 103" se plateste la bugetul de stat ?
Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa stiu daca la vanzarea unui teren (4280000 lei)+cladire industrial(1.515.000 lei) o persoana factureaza cu tva sau fara tva.
va rog daca se poate un raspuns urgent, pentru ca opiniile sunt impartite.
va rog si temeiul legal.
Multumesc!
Buna ziua!
As dori sa intreb daca in cazul in care societatea se afla in insolventa, reorganizarte judiciara poate desface contractual unei salariate cu CIM suspendat care se afla in concediu de cresrtere a copilului. Mentionez ca societatea si-a incheiat activitatea de baza , si ceilalti salariati au fost trimisi in somaj. Cu ce articol ii pot desface cim-ul? Care este procedura in cazul ei? Multumesc!
Buna ziua!
Doresc sa intreb daca pentru perioada de preaviz somaj se schimba ceva in legatura cu contributiile si impozitul pe salarii datorate de angajat si angajator.
Multumesc!
Buna ziua!
inchirierea unui spatiu de catre o persoana juridical, altei personae juridice , este operatiune scutita de TVA?
As dori sa intreb daca atunci cand esti in concediu de cresrere copil pana la 2 ani, poti obtine venituri de la un PFA , care este deschis pe numele tau, sau trebuie suspendata activitattea PFA-ului?
Buna ziua!
Am un salariat care a fost angajat pe perioada determinate astfel:

08.05.2014-20.08.2014 (primul contract.)
03.11.2014-16.08.2015( al doilea contract)
Acum vrea sa revina in unitate ( in cursul lunii octombrie)

Il pot reangaja?
Pot sa-i fac un al treilea contract , inainte de a implinii 3 luni intre angajari?
Care sunt conditiile?

multumesc anticipat!