avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 430 soluții astăzi
Forum Activitate ADRIANAnutu

Activitate ADRIANAnutu

Bună seara! Se da următoarea problema , o familie cu 2 copii cu handicap grav ,tatăl poate fi însoțitor pt ambii copii(sa încaseze practic doua indemnizații de însoțitor )
Buna dimineata ! Sunt mamica unui copil de 2 ani cu handicap grav ,ce drepturi banesti ni se cuvin inafara de indemnizatia de crestere copil pana la 3 ani ,alocatie 200 ? Pot lua eu indemnizatia de insotitor ? Su trebuie sa o faca sotul ? Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Certificat de deces fara cnp
Multumesc mult, sper sa rezolvam ceva acolo ca doamnele de la taxe si impozite au zis sa mergem la sectia de politie unde a fost facut ultimul buletin
Buna seara ,mama mea e decedata din 1995 vrem sa facem succesiunea dar pe certificatul de deces nu e cnp si nici certificatul de nastere nu il avem ,unde putem merge sa rezolvam problema ? La starea civila din sectorul 3 unde s-a inregistrat actul de deces putem rezolva ceva?Va multumesc!

Răspuns la discuția Ce poate face?
Multumesc mult pt raspunsuri!
Răspuns la discuția Ce poate face?
multumesc pt rapuns! Dar au dreptul sa i opreasca 50% din salari pt ca si si a dat demisia?
Discuție Ce poate face?
Buna ziua ! Sotul meu a lucrat la o firma de paza si protectie pana la 12 decembrie pana si a gasit de lucru la o alta firma mai aproape de casa si in conditii mai bune de lucru . Si a dat demisia de la prima firma dar i s-a spus ca daca nu a bagat preaviz va primi doar 50% din salariu pe luna noiembrie dar astazi cand a fost sa isi ia banii au refuzat sa ii dea motivand ca nu au bani dar ceilalti salariati primindu si drepurile . Ce poate face sotul meu in situatia asta ?
Răspuns la discuția Se sisteaza plata pensiei?
Va multumesc mult pt raspuns !o zi frumoasa in continuare!
Buna seara ,am si eu nevoie de un raspuns cat mai curand. Sunt pensonata pe caz de boala grad 3 iar de o luna am devenit mamica si am depus actele pt indemnizatia de crestere a copilului ceea ce vreau sa stiu este daca mi se va sista plata pensiei si daca da eu trebuie sa anunt la casa de pensii? Oalta intrebare este daca mi se sisteaza plata pensiei statutul meu de asigurat care va fi si daca mai trebuie sa merg la comisiile medicale anuale. In speranta ca voi primi raspuns va multumesc anticipat si va urez sarbatori fericite!
am o mare problema si sper ca ma puteti ajuta cu un sfat. suntem doua surori care locuim intr un apartament mostenit de la mama.tin sa specific ca nici dupa 15 ani nu am reusit sa facem succesiunea. problema e alta si anume ca suntem date in judecata de asociatia de locatari pt restante aproximativ3600 ron si asta datorita faptului ca sora mea refuza sa isi achite partea ei .ce sanse am sa sa nu fiu evacuata (asociatia de locatari a cerut in instanta executare silita cu evacuare deoarece nu e pt prima data cand suntem date in judecata) eu avand chitante pe numele meu ca mi am platit partea in fiecare luna chiar si mai mult? va multumesc anticipat pt raspuns

[va rog sa nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]