avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 746 soluții astăzi
Forum Activitate romica_mi

Activitate romica_mi

Dacă trec pe P.F.A. mai este necesară recalificare conform noii legi pentru funcția de administrator condominiu ?
Buna seara !
La asociatia noastra avem urmatoarea situatie :
-PRESEDINTE:contract de mandat , angajat in alta parte cu carte de munca,salariu net 160,00 lei.
CENZOR:contract de mandat,pensionar,salariu net 160,00 lei.
ADMINISTRATOR:contract individual de munca,angajat in alta parte cu carte de munca,salariu net 700,00 lei.
INGRIJITOARE SCARA:contract individual de munca,singurul venit pentru care plateste contributii sociale,salariu net 500,00 lei.
Va rog daca se poate sa ne explice cineva care sunt contributiile sociale pentru fiecare ,detaliat cu sume (angajat / asociatie ).
Mentionez ca am un program de calcul dar sumele datorate ca si contributii sociale mi-se par mari ,comparativ cu salariile nete platite.
Va multumesc anticipat.
In anul 2013 , lunile ianuarie-februarie -martie inclusiv , asociatia nu a platit contributiile sociale aferente salariilor angajatiilor (s-a platit decat impozit 16%), pentru a genera declaratia 112 , se pot vira retroactiv sumele respective ?
Cum se repartizeaza cheltuielile cu salariul + contributiile sociale aferente salariului ,ce revin ingrijitoarei de scara ?
Sunt administrator la o asociatie de propietari ,pot cumula si functiile de casier si contabil?
Care sunt formele de angajare ale personalului din asociatie si ce contributii sociale revin fiecaruia atat asiguratului cat si angajatorului daca:
- ingrijitoare scara ,singurul venit ptr. care plateste contributii
-cenzor , pensionar
-administrator , angajat in alta parte cu carte de munca
-presedinte , angajat in alta parte cu carte de munca