avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 955 soluții astăzi
Forum Activitate matekevin

Activitate matekevin

Buna ziua.
Intrebarea mea este ca, anexele completata de comisiile locala de aplicarea legii nr.18/1991 fondului funciar, cade sub informatiile de interes public? Adica conform Legea nr. 544/2001 privind liberul acces la informatiile de interes public am dreptul
de a solicita si sa obtin copii dupa ele?
Multumesc.
Răspuns la discuția legea 165 din 2013
Multumesc. Dar eu am referit la Anexa 9 care este complectat deja de comisia locala in urma inventarierea terenurilor, adica ortofotoplanul, unde sant identificat terenurile conform art.6 alin. (2) din legea 165/2013.
Buna ziua.
Ma intereseaza ca anexa 9 din legea 165 din 2013 cade sub informatii publice sau nu? Daca da atunci cum pot sa ajung in posesie?
Multumesc.
Accept, dar totus vreau sa stiu daca pot verifica ca a sosit la CEDO sau nu.
Buna ziua.
Am depus o plangere la CEDO, dar nu am primit confirmare de primire si dirct un raspuns din partea lor ca nu a fost indeplinite conditiile de admisibilitate prevazuta la articolele 34 si35 din Conventie.
Plicul cu raspuns era aruncata in curtea casii, fara sa fie stampilata de Posta Romane.
Mentionez, ca plangerea a fost depus de avocatul angajat de mine.
Intrebarea mea este ca, cat de oficial este astfel de comunicari?Si cum pot sa verific ca plangerea mea a ajuns in fata la CEDO?
Multumesc
Am nevoie de un sfat.
Am pierdut un proces la Inalta Curte de Casatie si Justitie, si doresc sa fac plangere la CEDO, dar dupa trei luni inca nu era redactata hotararea, dupa ce am depus o cerere sa ne comunice Otararea dar nici peste patru luni nusa gatat cu redactarea, iaras amfacut o cerere de urgentare si am facut o sesizare la Presedintele Inaltei Curte de Casatie si Justitie far a sa primesc raspuns. Deja trece si al cincelea luni fara sa fie redactat Hotararea, la CEDO dupa stiinta mea am un termen de 6 luni pentru a depune plangere.
Intrebarea mea. Ce mai am de facut ca sa fie comunicat Hotararea, sau daca ies din termen de 6 luni la CEDO pierd dreptu de a mai depune plangere?
Multumesc.
Buna ziua.
Va rog sa ma ajutati, cum sa formulez o cerere catre comisia locala ca sa primesc lista cu terenurile care sant libere sau disponibil pentru retrocedare?
Multumesc.
Un consilier local poate fi membru al consiliului de administratie al unei societate agricola, daca societatea respectiva are incheiat un contract de arendare cu consiliul local.
Multumesc.
Răspuns la discuția Colaborator al securitatii
Atunci incodata, faptele savarsite de catre un colaborator al securitatii se inscriu in cazierul fiscal ?
Am o intrebare.
Daca cineva a fost constatat colaborator al securitatii, poate sa fie presedinte sau administrator al unei asociatii sau or ce fel de societate ?
Sau cu ce sant sanctionati ?
Multumesc.