avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Activitate Gh1

Activitate Gh1

Răspuns la discuția executor judecatoresc
Multumesc pentru raspuns!
Răspuns la discuția executor judecatoresc
deci daca nu ma prezint la data indicata de executorul judecatoresc sau nu raspund respectivului ordin judecatoresc nu se intampla nimic si nu gresesc in nici un fel.

E ok sa astep prima sentinta de divort/partaj?

Va multumesc.
Buna ziua,

sunt in divort cu sotul. In momentul in care am plecat de acasa nu am luat din nimic din bunurile comune si nici din cele personale. Dupa ce am intentat divort, mi-a batut la usa executorul judecatoresc sa merg sa-mi ridic ce bunuri imi da sotul. exista vreo posibilitate de a veni in casa comuna cineva si sa asiste la impartirea bunurilor? Sau cum se procedeaza? Eu trebuie sa iau ce vrea el sa-mi dea si sa nu zic nimic? Ma poate sfatui cineva? Va multumesc!
Discuție Custodie comuna
Buna ziua,

Pentru ca in acest moment la noi in legislatie a fost introdusa custodia comuna, ma puteti lamuri si pe mine ce anume inseamna?
De asemenea as dori sa stiu si cum este impartit programul unui copil minor din punct de vedere legal cu acest tip de custodie.

Va mutumesc!
nu pot sa am pretentii asupra locuintei pentru ca este a lui. Bunurile comune sunt: masina; electronicele si electrocasnicele din casa, mobilier....
El chiar se poate folosi de toate aceste bunuri dupa bunul lui plac?
Nu exista nici o posibilitate de a putea sa iau si eu masina sau...sa nu o mai poata folosi nici el pana se clarifica situatia?
Buna ziua,

Sunt in divort cu sotul si din pacate tot ce am avut bunuri comune au ramas la el in casa in care am locuit impreuna.
Eu nu am plecat decat cu imbracamintea.
Exista vreo posibilitate legala de a i se interzice a se folosi de bunurile comune pe perioada divortului (masina....) pana la partaj?

Multumesc pentru raspunsuri!

Buna ziua,

Tocmai am depus actele pentru divort dar din pacate primul infatisare va fi la sfarsitul anului. Nu sunt proprietarul/ co-proprietarul nici unui imobil. Mentinez ca am si un minor in intretinere.
Date fiind aceste conditii exista posibilitatea de a face un credit imobiliar/prima casa pana se pronunta divortul?

Va multumesc pentru raspunsuri!
Sunt cu totul de acord ca tatal are dreptul sa-si viziteze copilul/ sa-l ia la plimbare sau la el si dupa divort totul se va face dupa un program.
Din pacate in acest moment s-a ajuns la un grad de neincredere atat de mare incat eu si sotul meu nu mai puteam avea comunica.
Daca as sti ca exista o posibiliatate legata prin care sa stiu ca ia copilul azi si-l aduce maine dar ne lasa in pace in restul ar fi minunat. Ma refer la aceasta posibilitate pana se va pronunta divortul.
Nu putem sa stam nu stiu cate luni in stresul asta. Sau sa-i dau copilul si sa nu-l mai aduca pentru ca poate sa-l ia. Nu mi se par normale toate aceste lucruri.
Buna ziua,

Sunt in divort cu sotul si pana la prima infatisare mai sunt pe putin inca 6 luni.
In fiecare zi sotul ma suna si ameninta ca o sa-mi ia copilul ca are tot dreptul sa o vada cand vrea/la ce ora vrea.
De copil nu se intereseaza cat costa gradinita/ce mananca/ cu se se imbraca..el are numai dreptul de a face ce vrea.
Exista o modalitate legala de a fi protejata atat eu cat si copilul de tot acest calvar prin care trecem? Eu nu-i interzic sa-si vada copilul. Poate sa vina sa o vada sa stea 1 -2 ore cu ea. Dar sa nu ia o cu el pana nu se pronunta divortul si de asemenea sa nu mai mearga la gradinita sa ajungem sa ne certam pe acolo.

Se poate face ceva pentru a evita toata aceasta situatie? Ordonanta de urgenta ar putea fi folosita in acest caz? cat timp ar dura obtinerea ei?

Va multumesc pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția Divort
deja actele de divort au fost depuse. In acest moment se mai poate face ceva ( notar, mediator) sau doar sa se astepte procesul?
Multumesc!