avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate ela22

Activitate ela22

Multumesc! Si unde se poate face donatia?la notar?
Buna seara,
Bunica mea doreste sa-mi treaca niste teren arabil pe numele meu.
As dori sa stiu cum este mai bine sa-l treaca pe numele meu si care ar fi modalitatea care ne-ar costa mai putin.
Multumesc frumos.
Buna seara,

Am fost pana in data de 05.05.2014 in concediu de crestere copil pana la 2 ani.In luna mai m-am intors la angajator in concediu de sarcina si lauzie ( cod 08).

Acum ar trebuii sa-mi iau cele 42 de zile obligatorii dupa nastere, dar medicul de familie refuza sa-mi dea concediu deoarece la casa de sanatate nu apar asigurata.

Am fost la casa de sanatate cu o adeverinta de la firma, dar mi s-a spus ca nu apar asigurata deoarece firma nu a depus declaratiile.Am sunat la firma si mi s-a spus ca declaratiile au fost puse.Am facut un nou drum la casa de sanatate unde mi s-a spus sa astept pana pe data de 10 iulie deoarece probabil cei de la Finante nu au actualizat in sistem declaratiile.

Este posibil asa ceva?Din cate stiu anagajatorul nu plateste contributia de sanatate pentru un astfel de concediu.

Ce pot sa fac?ca sa nu pierd concediul medical deoarece eu trebuie sa intru ulterior si in CCC2.
tudorvaleriu a scris:

1. Cat timp sunteti in CCC puteti sa cumparati ce doriti dvs.

2. Numai sa nu aveti venituri profesionale (inclusiv din activitati agricole) pentru ca se suspenda plata indemnizatiei pentru CCC.


Va multumesc pentru raspuns.

As mai avea o intrebare:
Pentru acest teren arabil eu o sa primesc de la A.P.I.A. niste bani si o sa platesc impozit.
Acest lucru ma afecteaza?
Buna ziua,

As dori sa stiu si eu daca ma afecteaza cu ceva faptul ca am achizitionat 7 ha de pamant arabil, desi ma aflu in concediu de crestere copil pe o perioada de 2 ani.


Va multumesc.
Buna ziua,
In cazul in care o Intreprindere indivuala are contract de colaborare cu o firma de curierat, iar expeditiile le efectueaza cu masina proprie.
Acesta trebuie sa faca contract de comodat intre el ca pers fizica si el ca I.I.?Si daca da, are ceva daca l-ar face acum desi a inceput activitatea din 15 ianuarie.Pentru fiecare bon fiscal a facut si foaie de parcurs desi autoturismul il foloseste si in scop personal.
Buna seara,
In luna ianuarie am infiintat un I.I.
Ce declaratii trebuie sa depun trimestrial daca sunt neplatitor de TVA?Trebuie sa depun si un bilant contabil, iar acesta trebuie sa fie semnat de un expert contabil?
Răspuns la discuția Intreprindere individuala
Multumesc. Noi nu suntem PLATITORI DE TVA.
dAR ESTE NAPARAT NEVOIE DE FOAIE DE PARCURS DACA AUTOTURISMUL IL FOLOSIM SI LA DEPLASARI PERSONALE NU IN INTERESUL I.I.
Buna seara,
As dori sa va adresez si eu cateva intrebari.
Daca am contract de colaborare cu o firma de curierat, pot sa ma scad in totatlitate cu bonul de benzina?adica daca alimentez de 100 ron ma pot scade cu toata suma in contabilitate?
In contabilitate ma pot scade cu combustibilul doar pe baza bonului fiscal?sau imi mai trebuie si alte acte?
Daca vreau sa ma scad cu energia si ch. de intretinere ( am sediul la bloc unde locuiesc) trebuie sa am un contract de comodat, daca sunt chiar proprietarul?Si in ce procent se pot scadea in contabilitate?