avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 863 soluții astăzi
Forum Activitate petrutjim

Activitate petrutjim

Buna ziua.
Verisoara mea (vaduva si fara mostenitori) doreste sa imi lase apartamentul. A facut un testament initial in care am fost trecut eu si inca o ruda, apoi a schimbat testamentul doar pentru mine.
Intrebarea este: care modalitate de a-mi lasa apartamentul este mai ieftina si mai convenabila? Sa facem acum un CVC, donatie sau sa lasam testamentul sa isi faca efectual dupa deces, urmand apoi sa facem o succesiune?
Va multumesc
Buna ziua.

Am un website care ofera exista posibilitatea descarcarii unui software cu perioada gratuita de 30 zile.
Ma intereseaza sa stiu daca este legal sa pot oferi descarcarea acestui software catre tari cu interdictii economice (Iran, Coree, Rusia, etc.).

Multumesc!
Multumesc pentru informatie!
Buna seara.
Sunt in urmatoarea situatie. Am fost lovit de un sofer iar masina mea a fost despagubita de RCA-ul soferului respectiv, ca dauna totala (am avut optiunea de a alege reparatie dar am ales dauna totala).
Ce se intampla in cazul in care doresc sa vand masina unei persoane care doreste sa o repare, reinmatriculeze si sa circule cu ea.
Sunt in conflict, eu sau cumparatorul, daca facem contract de vanzare cumparare, eu o radiez fiscal, iar el o repara, urmeaza procedurile de inmatriculare si circula cu masina, in conditiile in care eu am fost despagubit de RCA pentru dauna totala?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Extras CF - problema notar
Din cate stiu extrasul cf de autentificare poate fi solicitat si ridicat doar de catre un notar. Stiu ca nu a lucrat oficiul cadastral dar asta s-a intamplat 3 zile saptamana trecuta, solicitarea am facut-o eu la notar pe data de 31.10. Este neserios cabinetul notarial si ma amana foarte mult... Multumesc pentru raspunsuri!
Buna ziua.
Doresc sa achizitionez un apartament prin prima casa si am solicitat notarului, la care am incheiat si promisiunea bilaterala si 3 acte aditionale, sa inscrie ultimul act aditional in cartea funciara (celelalte au fost inscrise).
De 2 saptamani ma tot amana si imi spune ca inca nu a venit actul, fel de fel de scuze...desi termenul e de 3 zile lucratoare. Banca ma preseaza sa aduc extrasul cf pentru a putea trimite dosarul la fondul national de garantare, iar aditionalul imi expira in curand.
La fel am patit cu notarul si atunci cand mi-a dat actele de la apartament, m-a amanat foarte mult si se contrazicea notarul cu secretara.
Va rog sa imi dati un sfat, cum sa procedez?
Multumesc!
Voi pune problema in acest mod dezvoltatorului! Multumesc pentru raspuns!
Multumesc pentru raspuns! Am extras din actele pe care le detin deocamdata numele notarilor la care au fost incheiate actele. Am eu vreo calitate legala de a solicita acele actel de la notari sau totul e in mana dezvoltatorului?
Buna ziua,

Am urmatoarea situatie: am contractat un credit prima casa la BRD, am scrisoare de garantare de la fondul de garantare si m-am blocat la opinia juridica unde: am depus toate actele imobilului dar mi s-au cerut de catre banca cvc-urile specificate in promisiunea bilaterala de vanzare-cumparare, inclusiv cele din anul 1942 si 1990, 1995, 1997, etc., CM din anul 1990, dovada achitarii pretului din cvc, etc.
De la banca mi s-a spus ca e normal sa se solicite aceste acte si ca imi vor folosi la o eventuala vanzare. Mi mi se pare putin exagerat, avand in vedere ca in alte cazuri nu s-au cerut acte asa vechi.
Va rog sa imi dati un sfat si sa imi spuneti daca este normal ce mi-au cerut ei si de unde ar putea sa obtina dezvoltatorul aceste acte, de preferat dintr-o singura sursa, deoarece sunt implicati mai multi notari.
Va multumesc.!
Buna ziua. Am o problema si as vrea sa stiu de ce arme dispun. De 3 luni mi se afiseaza la intretinere dublu fata de cantitatea de apa calda pe care o declar lunar. Am purtat doua discutii cu casiera, ramanand ca lucrurile sa se rezolve printr-o regularizare, dar nici vorba de asa ceva. Mentionez ca am toate chitantele si hartiile cu indexul apei semnate de casiera dar si faptul ca am sigiliul de la contori rupti din cauza unor lucrari (si cei de la asociatie cunosc acest lucru). Va multumesc