avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 711 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters280428

Activitate ContSters280428

Pentru un barbat de 60 ani, cu 38 de ani vechime, dintre care 22 ani in functia de primar, poate beneficia de pensie anticipata? Daca da, cat va avea pensia? Va multumesc si astept urgent un raspun! :(
va rog frumos spuneti-mi si mie nr legii care prevede obligativitatea trecerii cablurilor de energie electrica in subteran, precum si nr legii care prevede ceva de conductele de gazolina. va multumesc!
Buna ziua! Va rog frumos imi puteti spune si mie cum trebuie sa procedez sa ma reactivez in avocatura, ca in prezent sunt suspendata ca avocat.
Totodata, as vrea sa stiu daca un avocat, in afara de a incheia un contract de asistenta juridica, poate incheia si altfel de contracte cu un cabinet parlamentar.
O societate comerciala a suferit pagube de pe urma animalelor salbatice. Conform carei legi pot recuperare pagubele produse si de la cine? Va multumesc!
Discuție Condamnare
În baza art. 87 alin. 1 din OUG 195/2002 cu aplicarea art. 320 ind. 1 Cod pr. penala condamnă pe inculpatul la 8 luni închisoare. În baza art. 71 alin. 1 Cod penal interzice inculpatului drepturile prevăzute în art. 64 alin. 1 lit. a teza a doua si lit. b Cod penal. În baza art. 81 Cod penal suspendă condiţionat executarea pedepsei aplicate inculpatului pe durata termenului de încercare de 2 ani si 8 luni stabilit conform art. 82 Cod penal. Atrage atenţia inculpatului asupra dispoziţiilor art. 83 Cod penal. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal suspendă executarea pedepselor accesorii pe durata suspendării condiţionate a executării pedepsei închisorii. Asta e sentinta.Vreau sa stiu daca inculpatul poate sau nu poate sa exercite drepturile prevazute in art 64 alin a si b! Daca nu poate, pe ce perioada nu poate? Va rog autati-ma!Multumesc
Răspuns la discuția oug195/2002
aveti cumva idee km kt va primi cu suspendare? Exista vreo sansa sa primeasca amenda penala?
Discuție oug195/2002
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta: X a consumat alcool si ulterior s-a urcat in auto. Politia l-a oprit la o distanta de 20metri. i-a luat probe biologice. dosarul a ajuns pe instanta dupa 1 an! Si-a recunoscut fapta si s-a solicitat de catre avokt amenda penala. Va rog frumos daca stiti cam ce pedeapsa poate primi si daca face recust cum sa abordeze apararea.Va multumesc