avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 540 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters280542

Activitate ContSters280542

Răspuns la discuția recurs dupa apel
daca credeti ca sinteti inca nedreptatit faceti dosar in CURTEA DE CASATIE SA SPARGA HOTARIREA DIN APEL, dar atentie ca nu judeca pe fond dosarul; adica nu se judeca judecata curtii de apel, ci procedura. daca aveti o problema de procedura atunci este necesar ca un avocat sa va ia in serios si sa gaseasca care ar fi motivul pentru a introduce la CURTEA DE CASATIE dosarul.
draga ioana,

daca mama este proprietara a apartamentului, are dreptul sa vada toata contabilitatea, atit cifrele cit si calculele, cit si la drepturile si obligatiile dv ca proprietari cit si a celor ce se ocupa cu gestiunea financiara a blocului.

este suficient sa faca o cerere in "recomandata cu aviz de receptie" la presedintele asociatiei de proprietari cu subiectul a ceea ce doreste sa afle.

problema este ca nu au organ de control aceste asociatii de proprietari si sint intr o situatie abuziva si ilegala din multe punctre de vedere, pe aproape to teritoriul Romaniei.

dar daca doriti sa aveti informatii le veti avea caci legea va da dreptul.

direct de la ei, numai ca trebuie o scrisoare oficiala ce poate face si proba in justitie.

adica scrisoarea sa fie respectuoasa si la obiect, cererea sa fie clara si bine pronuntata.
pentru asta puteti citi
****Legea nr. 230/2007 privind infiintarea, organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari **** ce fac referinta la tot ce este asociatie de proprietari;

aceasta lege o gasiti aici pe internet, si veti fi lamurita de tot ce este o asociatie de genul acesta.
Răspuns la discuția RENTA VIAGERA
da poate sa il vinda, caci atit arenda cit si vinzarea sint separarea de teren.
renta viagera, sau renta agricola se da numai daca nu mai are terenul in folosinta proprie.
dar este pacat sa il vinda acum, in acest moment, caci preturile sint copromise. mai asteptati citiva ani cind Romania, va intra in competitie de preturi. deocamdata comeptitia nu este decit interna si avem agenti ce urmaresc tot ce se vinde si ce se cumpara in tara, ca prin diferite excrocherii sa le acapareze.
nu este momentul sa le instrainati definitiv.
luati va rabdare ca sa cistigati mai mult, "un pic" mai tirziu...
pamintul este sfint... nu va jucati cu bunurile romanesti din stramosi...
Răspuns la discuția Raport Curtea de Conturi
depinde CE ANUME CERETI LA CURTEA DE CONTURI; curtea de conturi a Romaniei, nu este foarte deschisa cetatenilor decit daca vreti sa faceti declaratii pe baza carora CURTEA sa deschida anchete, iar ca sa va explice anumite cifre nu cred ca o va face: TOATE PRIMARIILE AR FI IN OBLIGATIA SA FACA O TRANSPARENTA A CIFRELOR, ADICA A FOLOSIRII BUGETULUI IN TOATE DIRECTIILE FOLOSITE, si normal ar fi sa nu aveti nevoie sa intrebati orice ar fi acea infromatie de care aveti nevoie...

CURTEA DE CONTURI TREBUIE SA LUCREZE MINA IN MINA CU PRIMARIILE SI CU IMPOZITELE;

DUPA LEGE- codul finantelor si codul fiscal ASTA TREBUIE SA FIE CURTEA DE CONTURI. DOAR CA ACTIVITATILE SALE SINT DESTUL DE INCILCITE (pentru ca oamenii si aici vorbesc despre cetateni - au grija sa faca complexa viata financiara si cea fiscala- prin tot felul de abateri de la lege) ;

de aceea ar trebuii ca cetatnii sa participe la PROPUNEREA LEGILOR SI SA LE DEZBATA SA LE DISCUTE IMPREUNA CU TOTI CEI CE SINT LA PUTERE SI INDREPTATITI SA SE OCUPE DE ELE...
CEA MAI BUNA SOCIETATE ESTE CEA IN CARE CETATENII PARITICPA DIRECT LA PROPUNEREA LEGISLATIEI, LA CONCEPEREA LEGILOR(adica la punerea legilor in forma sub care vor fi aplicate si sa reiasa din ele etica si indeplinirea misiunii de a servi necesitatile reale ale poporului) SI LA APLICAREA LOR CORECTA SI MAI ALES FARA ABATERI;

de aceea ar trebuii sa avem conducatori CINSTITI PINA LA MADUVA OASELOR, sa nu fie sarlatani si sa nu se uite la binele lor personal ci NUMAI SI NUMAI LA BINELE POPORULUI... UN CONDUCATOR TREBUIE SA FIE SERVITORUL POPORULUI CARE SA LUCREZE NUMAI PENTRU BINELE SI BUNASTARE A POPORULUI... RESTUL TREBUIE PUS DEOPARTE ...

sau ca spuma de la supa trebuie ARUNCATI intr un ungher unde sa fie obligati sa traiasca pentru vecinii lor ;

va rog ROMANI TREZITI VA SI NU VA LASATI CALCATI IN PICIOARE;

BINELE VIETII VOASTRE DEPINDE NUMAI DE VOI SI DE CUM REACTIONATI LA ORICE DIN VIATA PENTRU CA SE STIE CA TOTUL ESTE POLITIC... CA BETI APA SAU CA MINCATI SAU CA LUATI CUVINTUL SAU CA NU LUATI CUVINTUL ESTE ""EFECTUL"" CE VINE DE LA ""CAUZA"" CE ESTE ATITUDINEA VOASTRA...

regionalizarea este germanizarea europei...
LUMINA IUBIRE SI CONSTIINTA!

Răspuns la discuția mai departe de curtea de apel
argumentul meu este CODUL CIVIL, sau NOUL COD CIVIL;
cordial.
Răspuns la discuția mai departe de curtea de apel
bineinteles ca aveti curtea de casatie, ce poate casa hotarirea curtii de apel, dar acolo nu se dezbate procesul pe "fond" ci pe "forma"... ADRESATI VA CURTII DE CASATIE SI UNUI AVOCAT CE VA VA FACE CASATIA; MAI ALES NU RENUNTATI LA ASTA!

[Editat - Atac la persoană]

aveti dreptul la curtea de casatie ca orice cetatean...
asta este dreptul in toata EUROPA; NU VA FI ROMANIA IN AFARA ACESTOR PROCEDURI!
Discuție succesiune
vreau sa stiu daca un act de vinzare cumparare, semnat intre una dintre fiice si tatal in viata dar foarte bolnav, poate dupa decesul tatalui, inlatura de la mostenire alti mostenitori in drept legal; si totodata ce articol de lege face referinta la aceasta problema. multumesc
Răspuns la discuția succesiune
multumesc, si eu cred ca este singura solutie, dar primul avocat ce am avut si nu mi a dat nici chitanta pentru 1400 euro ce i am dat, este fina unui fost procuror, si la dosar nici nu mai exista urme ca ea a fost avocata mea; in dosarul meu eu am documentul jucstificind ca ea si sotul ei mi au fost avocati si pina la urma au traficat dosarul de la grefier in asa fel ca foarte multe documente sint lipsa si si documentul prin care ea si sotul sau sint avocatii mei; nu numai asta dar, si aici pe internet, in dosarul din cadrul jurisdictiei unde au loc audientele nu apar toate prezentarile si toate argumentele ce am depus la dosar... au schimbat de 4 ori numarul de dosar ca sa i se piarda urma si fac totul ca sa fie o ameteala si cred eu ca nici instanta nu mai stie ce trebuie facut si la ce ma refer cind cer cite ceva; cererile mele le prezint in recomandate cu aviz de receptie si tot dispar...multumesc oricum eu cred ca este cea mai buna
Discuție succesiune
printr o hotarire definita si irevocabila, a fost terminat procesul in curtea de apel Constanta, chiar daca eu sint procurista, ca de fapt eu nu am nici un drept sa cer instantei de a cere primariei sa execute un certificat de deces autentic , cel prezentat in instanta si folosit la toate documemntele de 30 de ani fiind completat cu date false. eu vreau sa ma adresez curtii de casatie. pot sau daca nu pot asta ce ar trebuii sa fac acum, in aceasta situatie? eu nu doresc sa inchid procedura, caci asta inseamna ca tot sistemul romanesc de justitie este la pamint si nici nu vor sa iasa din coruptie. caci tot ce s a intimplat in acest dosar nu este decit coruptie. multumesc de informatie.