avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Activitate Adrian37

Activitate Adrian37

Discuție Acte identitate
Buna ziua. Intampin urmatoarea problema. locuiesc in Anglia si mi-au expirat actele. Serviciul nu imi permite sa vin in tara sa imi reinnoiesc buletinul pentru ca nu am hotararea de divort in original. Am inteles ca pasii sunt asa : merg la consulat imi fac titlu de calatorie vin in tara imi fc o carte provizorie, cu acea carte scot hotararea de divort si pe urma buletinul. Intrebarea mea este simpla. Exista cineva care in baza unei procuri consulare sa imi scoata hotararea de divort si pe urma buletinul? Multumesc
Răspuns la discuția custodia copilului
Da. Copilul este cu mama lui in Anglia. Care este procedura ?
Buna ziua . As vrea sa stiu ce se poate face in urmatoarea situatie. Am o colega la serviciu care intampina urmatoarea problema : a venit aici in anglia impreuna cu prietenul (concubinul) au impreuna o fetita minora. Concubinul a parasit-o. Aceasta femeie ar dori sa stie daca poate obtine custodia copilului aici in anglia sau prin avocat delegat in romania fara sa revina in tara pentru ca si -ar pierde serviciul. Este posibil?
Răspuns la discuția Autoritate parinteasca in comun
Nu inteleg de ce legea este atat de permisiva in astfel de cazuri...nu stiu cum sunt alti tati dar eu chiar m-am ocupat si doresc sa ma ocup in continuare de puiul meu. Adica practic din momentul in care instanta a hotarat domiciliul la mama mie mi s-au taiat toate drepturile iar ea dispune cum doreste de copil si are acest comportament abuziv fata de mine. mai mentionez faptul ca am ajuns sa ii cumpar puiului un telefon mobil si o cartela sim pe care sfatuit de lucratorii de politie l-am inregistrat la ei ( adica seria telefonului si a cartelei sim). Acest telefon in prezent a disparut si este inchis. Concluzia mea este ca notiunea de custodie comuna nu se prea se aplica in practica...eu pot fi sicanat si privat de legaturile mele cu minora in orice moment fara ca asupra mamei sa existe vreun efect legal
Răspuns la discuția Autoritate parinteasca in comun
revin cu precizari...conform hotararii de divort domiciliul minorei s-a stabilit la mama...iar referitor la intrebare am reusit sa aflu unde este copilul mergand la domiciliul fetitei insotit de un echipaj de politie ei stand de vorba cu fostul socru.....si ulterior cu ajutorul unui ofiter din cadrul compartimentului de urmariri al capitalei , care ca urmare a sesizarii facute de mine a reusit sa ia legatura cu fosta sotie. Pe mine ma interesa ce variante legale am ca sa pot combate acest fenomen pt k efectiv fosta sotie imi arata copilul cam cand are ea chef si in mod sistematic imi ingreuneaza sa am relatii cu minora...eu sunt intr-o situatie diperata pt ca efectiv am o relatie extraordinara cu fetita mea pt ca de la varsta de 3 ani ma ocup cam in proportie de 70 la suta de cresterea si educatia ei afacerile mele permintandu-mi sa am un program flexibil
Răspuns la discuția Autoritate parinteasca in comun
Mentionez faptul ca nu am un program de vizita dar nici interdictie sa vizitez copilul. Nu este vorba de schimbarea de domiciliu cred ideea de baza este ca de 2 saptamani imi interzice orice fel de legatura cu minora....sicane de tot felul. i-a luat telefonul mobil e tot timpul plecata cu ea, i-a interzis bonei sa imi raspunda la telefon si ea nu raspunde niciodata la telefon. efectiv nu stiu unde este copilul meu....tot aud diverse ca ar fi la mare ca ar fi la munte si fel si fel de minciuni. ce variante am ?
Buna ziua as vrea sa stiu daca fosta mea sotie are dreptul sa plece de la domiciliu cu copilul pe o perioada nedeterminata , fara sa ma anunte. Mentionez ca avem custodie comuna asupra minorei
buna ziua...vreau sa stiu daca am dreptul sa solicit ordonanta prezidentiala pt stabilirea unui program de vizitare al unui minor...ma intereseaza deasemenea in cat timp de judeca aceasta ordonanta. Multumesc
Am divortat de sotie si la proces intanta a acordat custodia comuna. Acum intampin greutati pentru ca fosta sotie nu ma lasa sa imi vad fetita, nu ma lasa sa vorbesc la telefon cu ea, nu o lasa sa vina la mine in schimb o lasa pe la fel si fel de persoane care nu sunt autorizate sa aibe in grija un copil ea fiind mai mult plecata cu diversi prin cluburi. Va rog sa-mi explicati care imi sunt drepturile conform custodiei comune.
Va multumesc mult pentru sfaturile avizate. Ieri am fost la tribunal si am obtinut un nou termen si . Important pentru mine este ca sotia mea a acceptat aceasta solutie de mediere pentru ca pana la urma si pentru ea primeaza interesul copilului. Inca odata va multumesc si am rugaminte daca imi puteti recomanda si un consilier de cuplu pentru ca eu efectiv as face orice sa rezolv aceasta stare de conflict.