avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 949 soluții astăzi
Forum Activitate alba777

Activitate alba777

Multumesc mult
Va rog frumos sa imi raspundeti daca la persoanele cu certificat de handicap gradul 2 , cu o pensie de limita de varsta de 1405 lei se ia impozit pe aceasta (s-a luat 58 lei).Daca exista scutire va rog frumos un raspuns cu ce nr de hotarare.Multumesc
Răspuns la discuția 30 de ani de mostenire
Dupa tata am facut succesiune, resp eu si mama.Dupa casa de la tara si teren nu am decat certificat de mostenitor si nu act de proprietate.Problema este in a ma separa de unchiul meu .Nu este intelegere.Presupun intabularea si altele .Dupa 30 de ani actul de proprietate se face mai usor sau trebuie sa ma grabesc sa le fac acum?
Va rog frumos sa ma ajutati sa rezolv o problema de mostenire.
Sunt unicul copil al tatalui meu care a murit.Tata a mostenit impreuna cu un frate de al lui o casa si un teren.Exista un certificat de mostenire de la bunici care pe data de 15 ian 2014 face 30 de ani.Am doua intrebari?
1. Ce acte trebuie facute pentru obtinerea actului de proprietate , stiu ca se numeste iesirea din indiviziune la notar sau pe cale judecatoreasca,dar nu am intabulare ce trebuie facut pentru asta si care e procedura?( Unchiul e bolnav si nu vreau sa deschid discutia sa nu pateasca ceva)

2 Daca se fac 30 de ani de mostenire fara iesire din indiviziune se poate considera neglijenta sau pot pierde dreptul de propietate?Ce dezavantaj exista ?
Sau dimpotriva iesirea din indiviziune se face automat?
Mentionez ca virgula casa e la tara si tata in timp ce traia statea vara acolo.

Anul trecut mama mea a primit schimbarea termenului de valabilitate a handicapului din permanent la reevaluare la un an.Respectiv 26.07.2013.Cu ce interval de timp inainte se depun actele , rezultatele examenelor de specialitate,la Comisia de evaluare si ce vechime trebuie sa aiba acestea?
Ce modificari sunt la lg 448/2006 privind incadrare handicap , dupa mai 2012?
Ce acte si care este procedura pentru a obtine titlu de proprietate asupra unei case si teren daca actul de mostenire prevede 2 frati care sunt in indiviziune?
Cum se iese din indiviziune?
Mentionez ca cei doi frati sunt tatal meu care a decedat si unchiul meu care nu se intereseaza , eu fiind mostenitoarea tatalui meu.
La anul se fac 30 de ani de la decesul bunicilor care au lasat mostenirea.Este vreun avantaj?


Multumesc
Este permis ca un pensionar gradul trei sa infiinteze un S.R.L? Daca da , va rog frumos si unde se evidentiaza acest lucru?