avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Activitate floricaolah

Activitate floricaolah

Da tocmai ca am facut toate demersurile si s-a dat sentinta in ianuarie cum ca a fost instituita tutela speciala.. pe o perioada de cinci ani... nu inteleg cum ''nu stie stanga ce face dreapta" si mi se mai cere sa mai depun documente..
Buna ziua,anul trecut am facut reexaminare punere sub interdictie pentru o verisoara oligofren.In 26.01.2024 s-a dat sentinta civila cu hotararea:''dispune inlocuirea masurii punerii sub interdictiejudecatoreasca cu masura tutelei speciale".. Acum am primit o notificare,(de fapt a doua,dar am considerat ca este o eroare si ca se va rezolva),prin care mi se cere sa procedez''de urgenta la evaluarea psihologica si psihiatrica a intimatei.."si ''va punem in vedere...posibilitatea aplicarii unei amenzi.."
Va rog frumos sa ma sfatuiti ce sa fac . Multumesc.
Buna ziua,sotul meu are o matusa(tata lui a fost frate cu sotul ei-ambii decedati) care are 87 ani. Dupa moartea sotului,acu-s vreo 20 ani,ea a facut succesiunea si toate rudele din partea lui au renuntat la mostenire in favoarea ei.In urma cu vreo zece ani ne-a propus mie si sotului meu sa o ingrijim impreuna cu alta familie si sa-i dam fiecare cate 1000 lei pe luna si dupa moartea ei sa impartim casa care acum valoreaza vreo 40000 e.Noi nu ne-am permis sa platim aceasta suma lunar si nici nu ne trebuie casa asa ca a ramas totul in ''coada de peste''.Sotul meu o ajuta cu ce il solicita:cumparaturi,medic,plati facturi etc.Intrebare: daca ''pleaca''cine o mosteneste avand in vedere ca are un verisor in Ungaria? Ar trebui sa-i cerem nr. de tel al acestuia sa-l putem anunta? ca ea nu discuta despre asta iar noua nu ne vine sa o intrebam" ce facem cand mori?" Multumesc.
Multumesc.
Buna ziua. O mamica este in c.i.c pana in data de 26.05.2024.va naste al doi-lea copil in perioada 10-15 iunie 2024.Mamica este P.F.A. si are suspendata activitatea pana in 02.06.2024.Intrebare: trebuie sa activeze P.F.A-ul pentru perioada 27.05.2024 si 10.06.2024 (sa presupunem) sau poate prenungi suspendarea pentru inca 2 ani ?
Buna ziua, ginerele meu este cetatean australian si are drept de sedere in Romania. I-a fost retinut permisul de conducere australian in data de 05.07.2023. "pana la solutionare"ca fiind neconform,adica nu avea si permis international .(art.335 al.2 C.P.)Is-a comunicat ca i se va intocmi dosar penal. De atunci nu l-a contactat nimeni de la politie. El vrea sa plece in luna octombrie in Australia pe o perioada de 3 luni.In Australia permisul este si act de identitate deci nu poate pleca fara permis.Intrebarea mea este: daca merge la politie si dovedeste cu biletul de avion ca in data de 15.oct. va parasi Romania i se va restitui permisul in urma cererii si a declaratiei ca nu va conduce pe teritoriul Romaniei? Daca da, in baza carei legi? Multumesc.
Buna ziua, as dori sa stiu daca potrivit articolului 220 din ordonanta 195/2002 un cetatean strain caruia i-a fost retinut permisul australian in data de 05.07.2023 si i s-a intocmit dosar penal(in urma unui accident de circulatie fara victime, in care nu a fost vinovat, )conform art.335 al.2-permis neconform- nu detinea permis international, poate cere sa-i fie restituit permisul in situatia in care vrea sa plece din tara.