avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 507 soluții astăzi
Forum Activitate fratsica

Activitate fratsica

am înțeles, deci supermarket-ul si firma de paza nu are nici o responsabilitate asupra clienților? doar asupra mărfurilor? mie practic mi-a fost luata marfa din coșul de cumpărături, iar cand i-am atras atenția individului sa le puna inapoi in coș, am fost lovit...

ynocentta a scris:

Prejudiciile au fost cauzate de catre persoana fizica ,impotriva careia puteti ridica pretentii inclusiv acordarea de daune daca le puteti proba legal

Loviri sau alte violente in incinta unui supermarket, need help !
buna ziua !
in urma cu 3 ani am fost lovit de catre un individ intr-un supermarket fara sa ripostez, (renumit la nivel national )anul trecut a ajus in sfarsit dosarul in instanta (dupa doi ani si ceva timp in care a zacut in sertarele politiei)
treburile in privinta faptasului sunt destul de clare ( proba video din magazin + martor ) intrebarea mea este urmatoarea:
exista vreo sansa sau posibilitate sa aduc in instanta si supermarketul ? sau firma de paza? in vederea obtinerii unor daune materiale? multumesc anticipat !
Răspuns la discuția Timbrul de mediu - ilegal -
Salutare ! sanse exista sa fie declarat ilegal de catre CEJ pentru ca este la fel de discriminatoriu ca si taxa de poluare...dar nu stie nimeni cand...iar la noi in tara nu s-a castigat definitiv vre-un proces pe tema timbrului de mediu...
Răspuns la discuția Inmatriculari masini
nu o sa fie nici un fel de problema la serviciul de inmatriculari doar sa fie dosarul de inmatriculare complet ! bafta
Răspuns la discuția Inmatriculari masini
iti raspund din cunostintele mele si te rog sa mai astepti si alte raspunsuri mai avizate, in momentul de fata daca te opreste Politia, iar tu spui ca ai cumparat-o recent, iti cere pe langa celelalte acte si contractul de vanzare-cumparare pentru a verifica data incheierii acestuia,,,daca au trecut cele 30 de zile...iei *"bonus" si ti se ridica si talonul si numerele de inmatriculare....chiar daca este deja dpdv fiscal pe tine
...daca ai dovada anaf ca nu s-a recuperat taxa...te sfatuiesc sa o treci pe numele tau rapid...sau daca esti tanar...si vrei sa eviti RCA-ul enorm...poti sa o inmatriculezi pe unul dintre parintii sau bunicii tai(dupa caz) si pe langa asta ,,,poti sa ceri de la vanzator o declaratie pe proprie raspundere (incheiata la notar) cum ca nu are deschis proces de recuperare a taxei de poluare, deci fii atent...de la Anaf iti da dovada nerecuperarii chiar daca proprietarul are castigat procesul, numai ca nu a depus inca cererea de recuperare la Anaf si intre timp ti-a vandut tie masina ;)
Răspuns la discuția Inmatriculari masini
fii te rog mai explicit daca vrei un raspuns mai concret :D
deci sa ne intelegem...ai cumparat o masina inmatriculata deja in Romania sau importata si folosesti inca numerele din tara de provenienta ?
Răspuns la discuția taxa timbru
Salut, Sigur ca se poate intenta proces pentru inmatriculare fara plata timbrului de mediu, dar din mai multe surse am aflat ca inca nu s-a castigat definitiv vreun proces de inmatriculare fara plata timbrului sau de recuperare a acestuia...( google it ) pentru ca s-a facut recurs si pana acum nu s-a dat un termen mai devreme de 2015...ai varianta sa astepti poate...se schimba legislatia Romaneasca sau Curtea Europeana de Justitie declara si timbrul de mediu ilegal (la fel ca si taxa de poluare)
mai ai cateva variante cu unele conditii :
* persoanele cu handicap nu platesc timbru de mediu,dar masina trebuie modificata in acest sens
*sau daca masina este deja inmatriculata in Romania dar s-a platit timbru sau taxa de mediu ai varianta unui contract de comodat intre cumparator si proprietar, iar dpdv fiscal se poate trece masina pe cumparator...
sper ca ti-am fost de ajutor, salut
Multumesc pt raspuns, iar daca nu va suparati as dori si alte pareri
Va salut, legat de acest subiect am si eu o nedumerire... va rog sa ma intelegeti/ajutati !

Am 24 de ani, si locuiesc cu parintii in mediu' rural intr-un sat din jud Cluj,
-administratia locala este condusa de aceeasi echipa( primar-viceprimar..etc) de 3 sau 4 mandate...nici nu retin alt primar pentru ca acum cel putin 12 ani...eram...kinder...
-locuiesc pe un drum comunal neasfaltat, dar "modernizat" in acte in anul 2009 in realitate, nici macar santuri de scurgere a apei pluviale nu s-au facut...nimic...iarna gheata, vara praf...
-platesc impozit auto din anul 2008...nici o problema...cu speranta ca se va asflata...
-anul acesta sincer imi vine sa merg sa dau foc la primarie...
intrebarea mea : folosind de 5 ani un drum neasfaltat, nu este oare discrimiare faptul ca platesc impozit dupa aceeasi modalitate de calcul pe care o au ceilalti locuitori din comuna care au drumul de acces asfaltat?

p.s ceva amuzant pe aceeasi tema :)
[ link extern ]