avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 752 soluții astăzi
Forum Activitate caragiu

Activitate caragiu

Buna seara, am sa incerc sa fiu cit se poate de scurt si la obiect.Dupa moartea tatalui acum 10 ani a urmat succesiunea, mostenitori mama eu si sora mea. Anul acesta mai exact in luna iulie mama mi-a vindut partea ei mie, masa succesorala a fost compusa dintr-o casa cu patru camere si un teren de 2400mp.A luat aceasta decizie deoarece sora are un copil dintr-o casatorie anterioara casatorit si cu copil si stau toti pe capul si pensiua ei.Intelegerea cu sora mea a fost ca ea sa ramina in casa parinteasca cu conditia sa aiba grija de mama.Dupa nici doi au inceput discutii si scandaluri care a culminat anul acesta in luna mai cu lovirea mamei. De 8 ani impozitul aferent il platesc eu,figider si aragaz eu i-am cumparat mamei, lunar ii fac cumparaturi si ii repar cele necesare.In acest moment casa si curtea este ocupata de nepot cu nevasta si copil si sora-mea, lasindu-i mamei o singura camera. Am vrut sa o iua la mine dar nu vrea ,sora mea ca si fiu-sau nu muncesc asteapta ajutor de la primarie.Acum citeva zile dupa un nou scandal i-am cerut sora-mi sa se retraga in spatiul care ii revine si sa-mi elibereze cele doua camere ale casei ocupate de fiu-sau cu navesta si copilul. Ma amenintat ca imi da cu toporul in cap ca ei nu pleaca de acolo. Ce e de facut?
Răspuns la discuția Lista de plata
Luam ultima luna ianuarie,total de plata 4361,58, valoare fact. radet 2669,91, apa nova 777,27, enel 17,22, cheltuieli comune salarii 875,82. Incalzire 2412,83, apa calda 588,63, apa rece 467,02. Cheltuieli rep. ag. ec. unul 29, celalalt 71.
Răspuns la discuția Lista de plata
Corect, insa d-lor nu vor sa-i incadreze in rubricile mentionate pe motiv ca nu au loc(suntem doar 12 ap.pe scara),ii trec in dreapta jos cu mentiunea "cheltuieli repartizate agentilor economici, cu sume care variaza de la 32, la 25 lei pe luna.
Răspuns la discuția Lista de plata
Nu este vorba de chirii ci de consumuri lunare, apa rece, canalizare, contributii la salarii.
Discuție Lista de plata
La o analiza mai atenta a listei de plata am constatat ca suma fact. emise este egala cu suma incasarilor tuturor ap. de pe scara, mai putin suma de 25 lei suma repartizata spatiului comercial de la parter. La fel si in lunile anterioare. Am intrebat administratorul ce se intimpla cu sumele incasate de la spatiile comerciale lunar. Acesta a raspuns ca banii respectivi sunt depusi la fondul de reparatii. Este corect?
Discuție Cenzor extern
Care sunt reglementarile legale pentru a angaja un cenzor extern la asociatiile de proprietari? P.F.A., S.C. , Expert contabil, sau simlu economist?
Ce este de facut in situatia in care o S.C. care are punct de lucru intr-un apartament de bloc nu vrea sa incheie cu asociatia de proprietari conventia anuala?
Acestea fiind un bun al asociatiei nu ar fi fost mai corect sa fie valorificate si contravaloarea acestora sa intre in fondul de reparatii al asociatiei, urmind ca in cazul in care muncitorii respectivi ar fi executat o anume lucrare in folosul asociatiei sa fie remunerati ca atare(conform legii).?
La intrebarea unui proprietar adresata presedintelui, referitor la ce s-a facut cu jgheaburile, burlanele si usile metalice de la gghenele de gunoi, inlocuite in urma lucrari de termoizolare, un membru al c.e. a raspuns ca le-au dat muncitorilor ca sa faca curatenie.
Desi pare greu de crezut inca mai sunt spatii comerciale situate la parterul blocurilor care nu au acord de asociere cu asociatia de proprietari. Nepasare, ignoranta sau cum poate fi definita atitudinea proprietarilor acestor spatii?