avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1262 soluții astăzi
Forum Activitate elabucur_2007

Activitate elabucur_2007

Buna ziua
O societatea a deschis un nou punct de lucru cu activitate de comert cu amanuntul catre persoane fizice si juridice. Ce documentatii trebuie sa intocmeasca catre ANAF si ce fel de registre trebuie sa achizitioneze? Din momentul in care incepe activitatea, aceasta societate ar putea transfera marfa de la un punct de lucru la altul, dar cum se face acest lucru?
Va multumesc.
Răspuns la discuția Cenzor
Nu sunt proprietar membru al asociatiei de locatari si nici expert contabil, sunt economist.
Discuție Cenzor
Buna seara
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii are un cenzor si ce remuneratie poate primi pentru gestionarea a 133 de apartamente. Pentru a putea indeplini functia de cenzor se incheie un contract? Presedintele mi-a spus ca imi poate da banii pe baza de Dispozitie de plata si atat, este corect? Care este temeiul legal pe care trebuie sa-l ciresc?
Va multumesc.
Discuție Obligatii PFA
Buna seara
Va rog sa-mi spuneti ce obligatii are un PFA fara activitate, ce declaratii trebuie sa depune, ce contributii plateste, etc?
Va multumesc.
Buna seara
Va rog sa-mi spuneti dupa ce perioada de timp se prescrie datoria unei societati catre DGFPJ?
Multumesc
Buna seara
S-a intocmit un contract de inchiriere intre doua societati X si Y, iar la un articol din contract, LOCATORUL X precizeaza ca Y se obliga a achita in 12 luni datoria fata de X a firmelor Z si W.
In consecinta Y a platit chiria lui X, dar a primit chitanta in care la platitor este trecut Z sau W.
Cum isi mai deconteaza cheltuiala societatea Y daca nu a primit chitanta pe numele ei?
Ce ar trebui facut in acest caz?
Contractul de inchiriere se inregistreaza la Finante?
Răspuns la discuția Declaratia 392
Multumesc pentru raspuns
Discuție Declaratia 392
Se depune declaratia 392 si pentru PFA-uri?