avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate roxanaraveca

Activitate roxanaraveca

Buna seara,
Va rog sa-mi spuneti daca o persoana fizica detine in proprietate o casa pe care o foloseste in scop turistic, in regim de pensiune, impozitul este asimilat cladirilor nerezidentiale? Mentionez ca pensiunea functioneaza pe persoana fizica. Asa este declarata si la ANAF.
Multumesc.
Buna dimineata! Va rog sa ma ajutati, sunt intr-o mare dilema...Sotul cumpara o masina, cu CVC pe care este specificat doar numele lui, de altfel s pe cartea de identificare si pe talon este trecut doar numele lui. Merge la Directia ITL de care apartine, unde este luat in evidenta fiscala cu cota de 50% din mijlocul de transport achizitionat, pentru cealalta cota de 50% este trimis la Directia ITL (din alta localitate) de care apartine sotia, pentru impunere, mentionandu-se ca este bun comun dobandit in timpul casatoriei. Este corect? Va multumesc!
Buna ziua,
Am o mare nelamurire si va rog sa ma ajutati:
In anul 2011 au absolvit facultatea, doi functionari din primarie. Unul dintre ei a fost promovat in functia de executie consilier, clasa I, grad profesional asistent, cu gradatia 9 corespunzatoare transei de vechime in munca, clasa de salarizare 36, iar celalalt coleg in aceeasi functie, cu gradatia 5, clasa de salarizare 36.
Va rog sa-mi spuneti ce salariu ar trebui sa aiba cei doi functionar si daca in acest an pot promova si care ar trebui sa fie salariul.
Va multumesc.
Buna seara
PFA-urile emit facturi cu sau fara TVA in cazull unui contract de inchiriere cu o societate comerciala?
Va multumesc!

Va rog sa-mi spuneti, daca un contribuabil a detinut o garsoniera, cu o suprafata de aproximativ 34 mp, pe care a vandut-o, dupa care a achizitionat un apartament prin programul "Prima Casa", beneficiaza de scutirea impozitului pe o perioada de 10 ani?
Va multumesc anticipat.

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati...
Dupa notificare insolventa, inscriere la masa credala biroul de impozite si taxe, poate sa mai emita somatie si titlu executoriu?
Va multumesc!
Răspuns la discuția INSOLVENTA/FALIMENT
OK, dar dupa inscriere la masa credala se mai poate modifica valoarea contabia, declarata la SITL? Exempu: In anul 2011, s-a dechis procedura de insolventa, SITL s-a inscris la masa credala. In 2013 expira perioada de 3 ani de la ultima evaluare, iar cota de impozit se majoreaza de la 1% la 10%. Cum se procedeaza? Este cumva o eroare in program? Pentru firmele intrate in insolventa nu trebuie sa se modifice cota de impozitare?
Va multumesc!
Va rog sa ma ajutati...
Firmele pentru care s-a deschis procedura de faliment, au obligatia sa faca reevaluare pentru cladirile detinute?
Va multumesc!

Este nevoie de certificat digital pentru schimbul de informatii dintre anaf si primarii (PATRIMVEN)? Multumesc!
Răspuns la discuția Stingere creante fiscale
Ib decembrie 2012 s-a platit concesiunea pentru anul 2011. In februarie 2013 s-a platit concesiunea pentru anul 2012, iar DITL a operat mai intai majorarile aferente anului 2011, diferenta OP-lui a fost operat pentru redeventa aferenta anului 2012, care bineinteles nu a acoperit-o.