avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1533 soluții astăzi
Forum Activitate nic131

Activitate nic131

Va multumesc!
Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca intr-o instituie pubica directorii au dreptul la plata orelor suplimentare si in ce temei legal. Va multumesc.
Buna ziua! As dori sa stiu daca un rest de concediu din 2015, poate fi bagat la plata la incetarea cim, in anul 2018, si dupa cat timp se prescrie concediul de odihna neefectuat? Va multumesc.
Discuție functia de baza
Buna ziua! As vrea sa stiu cate contracte cu 8 ore, in unitati diferite, poate avea un salariat si daca functia de baza poate fi schimbata pe un contract incheiat anterior celui initial, numai pentru a primi bonuri de masa. Va multumesc.
Buna ziua, as vrea sa stiu daca directorul unei societati numit pe termen de 4 ani prin contract de mandat, poate beneficia si de drepturile care curg din contractul colectiv de munca aplicabil. Va multumesc.
Discuție codul COR
Am o mare problema in alegerea codului COR . Sunt multe functii /meserii pe care nu prea poti sa le asimilezi. Va rog sa-mi spuneti ce cod COR pot trece pentru Director Dezvoltare (in domeniul servicii Apa si canalizare)?
Buna ziua, as vrea sa stiu daca un salariat poate avea doua contracte de munca cu 8 ore , la angajatori diferiti?
Si inca un caz, daca un angajat isi suspenda contractul un an se poate angaja cu functia de baza , cu 8 ore la alt angajator?
Va multumesc!
Discuție detasare
Inrebarea mea este urmatoarea: un salariat detasat in unitatea mea are un salariu foarte mare , care depasete cu mult grila de salarizare, eu trebuie sa-i respect conditiile mai favorabile, un control se poate lega de asa ceva, avand salariul cel mai mare, chiar si decat al directorului? Va multumesc!
buna ziua, as dori sa stiu daca pe peioada concediului medical, in revisal trebuie suspendate sporurile?(desi in timpul cm, cim nu se suspenda)

Buna ziua, as dori un model de contract de mandat cf. legii 109/2011, pentru director general societate cu capital de stat (care nu face parte din C.A.). Va multumesc!