avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1168 soluții astăzi
Forum Activitate IMAGINE28

Activitate IMAGINE28

Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati in privinta prelungirii unui contract individual de munca pe perioada determinata.
CIM-ul a fost incheiat pentru o perioada de 6 luni, si anume 01.07.2018 pana in 01.01.2019.
Am prelungit pentru inca o perioada de 1 an si 6 luni, din 02.01.2019 pana in 30.06.2020.
Mai pot face o prelungire din 01.07.2020 pana in 30.06.2021, data la care se implinesc cele 36 luni mentionate in art 84 alin.(1) Codul Muncii.
Prelungirea de 1 an si 6 luni luni contravine Codului Muncii?
Multumesc,
Beatrice Iordache
Răspuns la discuția modificare salariu
Multumesc!
Buna ziua,
Am nevoie de sfatul dvs. .
Daca salariatul s-a intors din concediu crestere copil, nu are salariul (e vorba de salariu minim)modificat conf cerintelor din 2018 si incetarea suspendarii este aceeasi cu incetarea contractului de munca, se mai intervine in sensul modificarii salariului, avand in vedere ca nu are nicio zi lucrata?
Conform art 49 Codul Muncii:
(6) În cazul suspendării contractului individual de muncă se suspendă toate termenele care au legătură cu încheierea, modificarea, executarea sau încetarea contractului individual de muncă, cu excepţia situaţiilor în care contractul individual de muncă încetează de drept.

Multumesc!
Buna ziua,
Am rugamintea sa ma ajutati legat de faptul daca pentru administrator societate comerciala trebuie achitata contributia pentru fondul de accidente.
Uitandu-ma in codul fiscal, nu am gasit la nicio exceptie ca nu se achita aceasta contributie.
Multumesc.
Beatrice
Buna ziua,
Am rugamintea sa-mi spuneti daca pentru salariatii care au si calitatea de pensionar provenit din cadrul ministerului de interne.

Multumesc!
Buna ziua,

Multumesc mult pentru raspuns.
Ma gandeam ca trebuie facuta si suspendarea, avand in vedere ca in Revisal exista articol de suspendare pe detasare.
Am o detasare din decembrie, dar n-am facut si suspendare.
Buna seara,
Am rugamintea sa-mi spuneti care sunt pasii de urmat pentru transmiterea in Revisal a unei detasari la o alta societate din tara.
Se mai face si suspendare Cim-ului?
Multumesc!
Răspuns la discuția Servicii SSM
Multumesc mult.

Cu deosebita consideratie!
Discuție Servicii SSM
Buna seara,

Am rugamintea sa-mi spuneti daca pot presta serviciul de sanatate si securitate in munca pentru o companie fiind PFA.

Mutumesc.
Buna seara,

Am un credit de nevoi personale fara garantie, fara ipoteca; intrucat am ramas fara serviciu, sunt in imposibilitatea de a mai achita ratele deocamdata.
Am primit o somatie de plata din partea unui birou judecatoresc, acesta fiindu-mi lasata in usa impreuna cu o carte de vizita a unui consilier juridic al acestui birou.
O sa ma intalnesc cu acest consilier in vederea discutarii problemei.
Va rog sa ma sfatuiti ce solutii as putea sa-i propun consierului juridic, avand in vedere ca nu am alte venituri, inafara de ajutorul de somaj.
Care sunt procedurile pe care le mai poate face executorul?

Va multumesc anticipat!