avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 614 soluții astăzi
Forum Activitate liana1963

Activitate liana1963

Cum pot afla daca tatal meu a facut orice act notarial (imputernicire, etc.) pentru fratele meu?
Multumesc!
Buna ziua,
Am rugamintea daca cineva stie cum pot afla anul de construire a unor cladiri ( deja demolate si radiate in present), avind in vedere ca stiu numai anul cumpararii de catre bunicii mei (1931) ? Mentionez ca asta este o cerinta a primariei locale in efortul de a restitui ceva conform legii 10/2001. este vorba de citeva mici garsoniere atasate de casa pricipala care au fost nationalizate ,si ulterior demolate fiind din paianta ( nu au mai rezistat timpului fara nici o intretinere). Ne-a fost restituit numai terenul si acum primaria a trimis formulare tuturor pt ceva despagubiri pt locuinte Va multumesc anticipat!
Am urmatoarea intrebare si multumesc anticipat pt ajutor. Tata este la un camin de batrini special pt Alzheimer. Dar nu are cine sa il reprezinte in nici o problema legata de niste proprietati terenuri , o cota parte din casa parinteasca . Toate sint in alte localitati decit unde se afla tata. Intreb daca eu , as putea obtine dreptul sa il reprezint ca tutor legal chiar daca nu locuiesc in tara. Sau numai mama ar putea indeplini conditiile . Ea nu ar vrea pt ca are o virsta inaintata! Multumesc!
multumesc pt raspuns!
Multumesc pt raspuns!
Buna ziua,
Am urmatoarea intrebare : Daca mama a vindut un teren in alta localitate decit unde are domiciliul, si nu se poate deplasa acolo pt scoaterea terenului din evidenta circai financiare locale, credeti ca e suficient sa fie inregistrat de cumparator si iese automat pt mama din evidente? Sau trebuie sa imputerniceasca pe cineva sa se ocupe ( inclusiv cadastru) . Multumesc anticipat!
Am inteles ca este posibil sa ti se ia plata impozitului direct din cont . E vorba de localitati diferite , intrebarea mea este cum ar putea trimite acordul scris mama mea la circa financiara ca la anu sa plateasca in felul asta impozitul ?
Am rugamintea pentru un sfat privitor la scoaterea din evidenta de la circa financiara a unui teren intravilan vindut ( de mama) . Terenul a fost in alta localitate destul de departe de orasul unde locuieste mama. A avut un delegat care a reprezentat-o la vinzare ,dar care nu mai este dispus sa faca drumul acesta lung inca o data. Deci intrebarea este poate trimite actele ( care nu stim exact care sint) prin posta cu o cerere la Circa financiara de scoatere din evidenta ca proprietate? Credem ca si cumparatorul se va duce sa isi inscrie terenul dar nu cred ca se face automat scoaterea mamei de la impozit. Multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Taxe cu TVA la notar?
Multumesc pt raspuns !