avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Activitate agromav

Activitate agromav

Discuție Teren in arenda
Va salut! In 2010 am luat teren in arenda cca 100 hectare pe o perioada de 6,respectiv 10 ani(cu tot ce trebuia sa fie in regula,adica declarare suprafata ,inregistrare primarie,dat arenda la oameni,etc).Terenul nu este comasat,sunt mai multe tarlale,respectiv mai multe parcele.Anul trecut cand am inceput campania de toamna am avut o surpriza tare neplacuta,intr-o anumita tarla unde aveam 2 hectare in arenda l-am gasit arat,discuit ,bun m-am interesat cine a facut asa ceva,a fost un "nene cu bani" (scuzati expresia !)care tatal sau a fost nu stiu ce mare sef nu stiu pe unde.Bun am reziliat contractele cu oamenii care aveau in locul respectiv si multa sanatate (mi se parea oribil sa fac "scandal"pentru 2 hectare de pamant).
Acum vine problema cea mai mare: s-a dat zvonul in tara ca nenea ar vrea sa ia si alta tarla unde eu am peste 25 hectare in arenda si sunt pur si simplu socat(mentionez ca nici o persoana nu s-a retras de la arenda ,nici un contract reziliat nimic de genul,si pe deasupra nici nenea nu este o persoana comunicativa el vrea sa ia cat mai mult teren in arenda si atat nu conteaza cum.Oameni buni,traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul sau care e problema,ca eu unul nu inteleg..........
Va rog un sfat ce pot sa fac in acest caz,multumesc frumos.
Buna seara,
Imprumut bancar cu ipoteca(mobile si imobile),iar persoana respectiva nu mai are nimic pe numele sau,a eliberat 2 bilete la ordin unei societati, nu a platit pana la data scadentei.Intrebare: poate fi executata silit de catre societatea respectiva daca bunurile sunt deja gajate din 2012 la banca?Sau ce se poate intampla in acest caz?Multumesc.
Răspuns la discuția Obligatie de intretinere
Deci,certificat de mostenitor de pe urma defunctului x,(deci a tatal fetei,respectiv sotul batranei),cu bunuri imobile:y
natura succesiunii:legala
sunt straini de succesiune:
doamna x sotia(in cazul nostru ,batrana)
domnul x fiul
mostenitori:
doamna y fiica,care mosteneste cota de 1/1 parti.(care locuieste cu batrana)
Au facut succesiunea batranului,corect dar dupa moartea batranei ramane doamna y(fiica)proprietara sau se face iar succesiune (impreuna cu fratele)?Va multumesc
Batrana 85 ani,vaduva cu 2 copii(fata si baiat),si cu o pensie de 300 ron.
locuieste la tara(are casa mare si vreo 4 hectare pamant).A dat acte fetei(certificat de mostenire,iar baiatul a renuntat la mostenire)care s-a mutat cu ea,toate bune si frumoase pana acum,problema insa e urmatoarea:fata batranei cum a vazut actele a inceput sa faca nebunii :O .Nu are grija de batrana,nu o spala,nu-i da de mancare,de teren nu mai vorbim ca nu-l munceste,plus ca-i 'mananca' si amarata de pensie.Intrebare:nepotul batranei(fiul femeii)a cautat mai multe rezolvari,(batrana nu vrea sa plece din casa ei si pace iar cu maica-sa nu se poate vorbi),poate face ceva legal?Pe nepot nu-l intereseaza casa ,teren ,avere,vrea doar sa-i aline batranetea femeii care l-a crescut si educat de la varsta de 1 an.Multumesc.
arenda cca 100 hectare,in tarlaua x,parcela y sunt 2 proprietari cu acte in regula(adica,in tarlaua x,parcela 1,o persoana cu suprafata de 0.50 ha,si alta persoana in aceeasi tarla ,aceeasi parcela,are o suprafata de 0.70 ha,dar cu vecini diferiti nord,sud,est,vest),le dau arenda la amandoi. #-o
Exista vreo harta cumva unde as putea vedea delimitarile de tarlale,sau drumuri secundare sau altceva,etc.Cei de la primaria comunala nu sunt prea comunicativi(cu toate ca de la ei pleaca toate datele despre proprietar X-( )
Discuție Dator la banca
Daca o persoana a facut un imprumut bancar in 2008,o suma destul de mare,nu a platit nici o rata,ii vine acasa fel si fel de notificari,mentionez ca,nu e proprietar casa,nu are venit,pensie,nici alte bunuri.
Intrebare:In caz de deces(sau altceva),cine-i plateste datoria,rudele(copiii,sotul)?
Va salut,in 2012 am depus un proiect ptr fonduri europene,nu a fost eligibil(am depus si contestatie ptr ca motivul respingerii nu era plauzibil,o suprafata de 0,80 ha proprietate nu era trecuta cu celelalte terenuri),in fine,problema este cu asociatia de mare nume care mi-a facut proiectul,e vina lor si numai a lor ca mi-au respins proiectul.Cum e posibil ca eu sa le duc toate actele,iar ei sa uite pur si simplu sa treaca o suprafata?Intrebare:pot face ceva in cazul acesta,sa-i dau in judecata sau un picior in ...,e un pas inainte?In asteptarea unui raspuns va multumesc anticipat,cu respect.