avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 230 soluții astăzi
Forum Activitate monicaVna

Activitate monicaVna

Buna ziua



Este prima oara cand ma ocup de inchiderea unui SRL, si as avea nevoie de ajutor, va rog .

Sunt in urmatoarea situatie :

- la data de 14.05.2018 s-a semnat AGA pentru lichidare si a fost inregistrata la data de 16.05.2018

- Bilantul la data de 31.12.2017 a fost depus

- Contabil firma este inchisa la data de 14.05.2018 , are toate conturile pe 0

- la data de 25.04.2018 am depus declaratia 100

- la data de 04.05.2018 am depus declaratia 100 pentru a achita impozitul generat in urma notelor contabile pentru inchiderea societatii



Saptamana viitoare urmeaza sa depun dosarul la Regsitru Comertului pentru faza II , pentru a finaliza lichidarea .

Dar va rog sa ma ajutati cu urmatoarele raspunsuri :

1. Declaratia la data 25.07.2018 trebuie sa o depun societatea fiind in curs de lichidare? Am primit notificare pentru ea .

2. Bilantul de lichidare ce data va avea ? il pot face la 31.05.2018 sau este prea tarziu sa-l depun acum cu acea data ? se inregistrare si la ANAF acest bilant sau doar la Registru ?

3. Societatea este o microintreprindere fara TVA . Care formular ar trebui sa-l folosesc ? S1039 alaturi de S1004 ? in care trec ca si solduri initiale soldurile la 31.12.2017 ?



Multumesc!
Buna ziua
Suntem o firma neplatitoare de TVA infiintata anul acesta cu o cifra de afaceri foarte mica.
Vrem sa cumparam marfa de la o firma din Olanda. Intrebarea mea este daca suntem obligati sa fim inregistrati in ROI inainte de aceasta achizitie .Nu as vrea sa risc o amenda intre 1000 si 5000 lei.
Multumesc
Răspuns la discuția Concediu crestere copil
Multumesc pentru raspuns .... cel mai simplu este sa prelungesc somajul cu un cm sau ar fi suficient sa intru in concediu de maternitate in cursul lunii februarie. Nu stiam de cele 126 de zile de concediu de maternitate, din care am inteles ca este obligatoriu minim 42 zile sa fie dupa nastere. M-am linistit ca am gasit o rezolvare simpla :)

In legatura cu angajarea, sunt deja in cautarea unui job din iunie, si nu m-am decis daca sa renunt sau sa mai caut
Buna seara
Ma confrunt cu o mica problema, si as avea nevoie de un raspuns clar si corect, pana acum nu am informatii 100% reale.
Sunt in somaj, si am ramas insarcinata. Perioada de somaj se incheie in februarie si voi naste in aprilie. Pot semna un contract de munca din martie pentru a nu pierde indemnizatia de crestere copil? Sau pot incerca introducerea unui concediu medical pentru prelungirea perioadei de somaj?

Si a doua intrebare ar fi daca este ilegal sa ma angajez fara a anunta angajatorul in momentul semnarii contractului individual de munca ca sunt insarcinata ?
Multumesc
Răspuns la discuția Mostre
Problema e ca pentru aceste produse nu exista factura de la furnizor, sunt aduse de cei doi asociati ( unele produse sunt handmade, facute de ei)
Discuție Mostre
Buna ziua
O societate nou infiintata cu obiectul de activitate comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comert si internet , si care ofera produse si servicii pentru nunta/botez , are pe stoc produse folosite ca mostre , pentru a fi puse pe site si prezentate clientilor.
Cum se inregistreaza aceste produse?
Buna seara
Am tot citit discutiile si nu am reusit sa ma lamuresc...parerile sunt oarecum impartite. Am inchiriat un site , fara sa stiu ca furnizorul este din Cehia.
Firma noastra este neplatitoare de TVA, iar factura a fost facuta la pretul fara TVA ( daca era platitoare de TVA valoarea facturii era mai mare ) , si in LEI .
Trebuie sa ma inscriu in Registrul Operatorilor Intracomunitari? Trebuie sa devin platitor de TVA pentru o factura de 140 lei ?
Răspuns la discuția Monografie handmade
multumesc pentru raspuns.
Revin cu o intrebare : pot inregistra produsele handmade ca aport in natura al asociatilor? si apoi sa vand aceste marfuri?
Buna ziua
Am infiintat un srl avand ca obiect de activitate vanzare haine copii prin intermediul magazinului online.
Pe langa marfurile achitionate direct de la producatori, vrem sa adaugam si produse handmade, facute de noi.
Intrebarea mea este, cum inregistrez in contabilitate aceste produse? Ca o productie? Care ar fi monografia? Multumesc

VA multumesc pentru raspunsuri.
Saptamana viitoare voi depunde declaratia 010 .