avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Activitate andreibogdan89

Activitate andreibogdan89

Buna ziua,
In anul 2018 am savarsit 366 si am fost judecat si comdanat in data de 09.10.2019 la o pedeaspa cu suspendare. Am declarat apel avand astazi termen de judecata dar avocatul ce ma reprezinta nu a putut ajunge. Curtea de Apel mi-a oferit termenul de 09.03.2020
Daca renunt la apel, ramane valabila sentinta de la fond din data de 09.10.2019?
Mai ales ma intereseaza daca retragand apelul ma voi putea prezenta la examenul de redobandire la un an de la data comunicarii sentintei de la fond(09.10.2019) sau din data de cand am retras apelul?
Mulțumesc anticipat!
Procesul l-am avut la Craiova, primaria de resedinta la Neamt, avocatul tot din Craiova.
Cam imposibil..

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Sa meargă avocatul si sa vorbeasca cu ei ca sa vada cum o rezolvați.

Multumesc pentru sfat!
Am angajat avocat.
Ideea era ca eu lucrez pana pe 23 luna aceasta, dupa care 3 saptamani sunt liber.Astazi au primit cei de la primaria instiintarea de la tribunal.Stiu ca o sa imi trimita o adresa prin care sa imi ceara sa ma prezint la ei.Nu o sa pot sa fac licrul acesta fiind la o distanta de 600 de km de casa.
Daca aduc spre dovada ordin de deplasare pana in data de 23 pot sa ma acuze de rea credinta, lucru care ar fi mai apoi trimis catre instanta judecatoreasca?
Multumesc!

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Angajati avocat ca sa vada cum sa rezolvați.
Nu sunteti singurul în această situație.

Lucrez doar in delegatii, cum pot face munca in folosul comunitatii?
Am fost condamnat intr-un dosar penal la 9 luni cu amanare si 60 de zile de munca in folosul comunitatii.
Mentionez ca lucrez doar in deplasari si uneori depasesc perioada de 30 de zile lucrate consecutiv.bineinteles si perioada de libere este mai mare, uneori cate 2 saptamani.
Cum as putea sa execut cele 60 de zile in folosul comunitatii avand in vedere faptul ca sunt mai mult plecat?
Multumesc aniticipat!
De exemplu pentru primul dosar primesc 1 an cu suspendare/amânare și 60 de zile de munca in folosul comunității.
Iar la cel pentru care se aplică renunțarea urmăririi penale mai primesc 60 de zile de munca în folosul comunității.
Trebuie sa execut 120 de zile?
Mă refer daca se contopesc sau mai e vreo măsură de calcul?

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Fiti mai explicit, ce anume vreti sa stiti?

Mă scuzati domnule Pătrașcu, revin cu o întrebare.
Daca pentru al doilea dosar, 335 aliniatul 2 o sa primesc renunțarea urmăririi penale și zile de munca în folosul comunității cum se va judeca primul dosar?
Mulțumesc anticipat!

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Acordul se poate incheia doar dupa ce se pune in miscare actiunea penala.
Daca urmarirea penala este efectuata de doua organe diferite, aveti dreptul sa formulati cerere pentru reunirea cauzelor.

Mulțumesc pentru răspuns!
Mai am o singura nelămurire, infracțiunile au fost comise în județe diferite.Cine și cum decide unde se vor judeca?O sa fiu informat?

Av. Moraru a scris:

1.La incheierea acordului veti fi asistat de un avocat ( ales sau din oficiu) este obligatoriu.
2. Infractiunile se judeca impreuna! Se va stabili pedeapsa pentru fiecare , apoi se vor contopi ( pedeapsa cea mai mare + 1/3 din cealalta) - 1 sentinta.

Buna ziua!
In data de 11.02 am săvârșit infracțiunea dispusă în art. 336.
Pe data de 12 am platit analizele la IML, acestea indicând valoarea de 1.1 mg/l .
In data de 13 am săvârșit infracțiunea prevăzută de articolul 335 aliniatul 2.
As dori sa optez pentru procedura simplificată inclusiv semnarea acordului de recunoaștere a vinovatiei.
Am doua întrebări:
1. Pentru semnarea acordului de recunoaștere a vinovatiei trebuie sa fiu asistat juridic de către avocat.
Poate sa fie cel din oficiu?Cine dispune acordarea avocatului din oficiu?Poliția Rutiera sau Parchetul?și din ce stadiu al procesului?
2. In cazul art. 38 cum se efectuează procesul?
In ordine cronologica?
Sau infracțiunile se judecă separat iar după primirea unei sentințe la cea de a doua se contopesc pedepsele?
Cam sec.
Buna ziua!
In 2010 am semnat un contract cu Romtelecom pe o perioada de 2 ani.In 2012 contractul sa prelungit din oficiu. In octombrie am hotarat sa imi mut resedinta in alt judet pentru a urma cursurile unei facultati.I-am anuntat pe cei de la Romtelecom sa intrerupa contractul deoarece o sa ma mut si locatia o sa ramana goala si e aberant sa platesc degeaba.Ei au spus ca nu e posibil si ca trebuie sa platesc o taxa de reziliere contract, avand in vedere ca ceea ce am semnat eu se terminase de cam 8-9 luni de zile si ei au prelungit contractul "din oficiu". Am discutat iar cu ei si am fost de acord sa imi mute contractul in locatia in care trebuia sa ma mut, iar nu au fost de acord.Atunci le-am spus sa vina sa isi ridice echipamentele si sa intrerupa contractul pentru ca eu nu o sa le platesc nimic.Iar nu se poate si mi-au zis sa le aduc eu echipamentele si suma de aprox 1000 de roni, le-am explicat ca eu nu sunt tehnician in telecomunicatii sa ma urc pe stalpi sa le demontez lor antenele. Si a ramas ca in "gara" au inceput sa curga facturi cu suma de 1200 lei taxa debransare plus plati restante cica.
De o luna de zile sunt cautat de o anumita firma de recuperari creante si ma hartuiesc sa le achit datoriile.Am primit mesaje la ora 22:00 intr-o vineri cum ca situatia mea este grava si ma someaza sa achit suma in 24 de ore.Sincer m-am saturat si le-am explicat clar ca in temeiul legii 161 din 2010 (sper sa nu ma insel) orice taxa de dezabonare se considera abuziva si ca nu le platesc nimic sa imi dea pace. Acum astept sa ma dea in judecata..

Sfaturi ceva? Sa imi caut avocat?

Multumesc anticipat!