avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate ghitab

Activitate ghitab

bunicul meu a cumparat un lot de pamant intr-un alt judet.Mult dupa ce a decedat copii au impartit terenul (s-au pus de acord cat le revine fiecaruia)si printr-un acord verbal facut intre primaria din judetul respectiv si primaria din localitatea unde isi au domiciliul,li s-au atribuit fiecaruia teren in rezerva primariei unde locuiesc.Terenul a fost in ordine,s-a eliberat titlu de proprietate.Acum cativa ani primaria ne-a dat in judecata(doar pe unul dintre copii)precum ca schimbul s-a facut ilegal.Dupa ani de procese am pierdut.A vrea sa stiu cum pot recupera terenul care mi se cuvine din judetul respectiv,avand in vedere ca detin doar contractul de vanzare cumparare ce l-a facut bunicu cand a cumparat terenul?Terenul are mai mult de 1 ha iar mie imi revin doar 36 ari
Discuție Fond funciar
Care este calea legala pentru obtinerea unui teren pe baza de martori,teren ce nu a fost inscris in registrul agricol la intrarea in colectiv
am pierdut un lot de pamant printr-o hotarare judecatoreasca,adica am facut recurs dar nu ni s-a acceptat.Ce se mai poate face acum,am putea merge mai departe,la o institutie superioara?Ideea este ca ni s-a eliberat un titlu de proprietate pentru un teren care era al buncicilor doar ca inainte de colectiv nu era trecut in registrul agricol pentru a nu se plati impozit si mai ales pt ca terenul era supus inundatiei.Titlul s-a eliberat pe baza declaratiilor cu martori,toate documentele si masuratorile au fost intocmite de primarie cum este si normal.Acum trebuie sa platim si cheltuieli de judecata primariei.O alta intrebare a mea ar fi urmatoarea....este normal ca primariei sa nu i se atribuie nici o vina avand in vedere ca documentele au fost intocmite de ea?
Răspuns la discuția domeniul public-privat
detin un teren cu titlu de proprietate dar primaria m-a dat in judecata zicand ca ,de fapt,terenul ii apartine.intamplator am asistat la o discutie intre expertul desemnat sa faca expertiza si avocatul primariei,la care experta a intrebat cum s-a facut trecerea din domeniul public in cel privat,avocatul nestiind ce sa raspunda.Aceasta intrebare m-a pus putin pe ganduri.As vrea sa stiu ce pasi ar trebui sa urmez ca sa stiu daca totul este in regula cu trecerea in domeniul privat.Tin sa precizez ca terenul cu pricina este la mare bataie deoarece langa este un lant de gatere si acesta ar urma sa fie cumparat de proprietarul gaterului.Va multumesc
cum se face trecerea terenurilor din domeniul public in domeniul privat al primariilor
daca primaria emite un titlu de proprietate,iar ulterior crede ca a gresit si il da in judecata,poate fi aceasta trasa la raspundere?e normal ca paratul,adica detinatorul titlului, sa plateasca cheltuielile de judecata cu toate ca cea care a emis actul este primaria?Practic aceasta este cea care a gresit,ea este cu legea in mana,o cunoaste si o aplica,nu omul de rand care nu are nici o cunostinta in domeniu.
Cine greseste nu trebuie sa plateasca??????????
Răspuns la discuția judecarea unui dosar
am un lot de pamant care este cuprins in doua titluri de proprietate.Primaria a dat in judecata titlul de proprietate emis mai recent,de 1800mp iar dupa un timp,respectiv la cateva termene de la deschiderea procesului,a dat in judecata si celalalt titlu dar fara sa deschida un alt proces,ci in cadrul celui deja existent.deci,practic si-a modificat actiunea in sensul ca solicita nulitatea ambelor titluri,deci nu numai a primului titlu pentru care am fost dati in judecata.Acest lucru este legal?
este posibil ca dupa ce primaria a dat in judecata un titlu de proprietate,sa dea in judecata inca un titlu dupa cateva termene,in cadrul aceluiasi proces?
Răspuns la discuția transfer teren
cu alte cuvinte transferul s-a facut in mod legal sau nu?
Răspuns la discuția transfer teren
Exista vreo lege,un articol in acest sens?pentru ca cei cu care ne judecam tot o tin pe a lor,ca intre cele doua localitati(din judete diferite, Iasi si Suceava)nu a existat nici un protocol.Mai sustin ca o alta persoana implicata in proces a incercat sa aduca si ea pamant dintr-o localitate in alta,dar din acelasi judet,si nu a putut.Si ne acuza pe noi ca schimbul nu s-a facut conform legii.Va multumesc mult