avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 741 soluții astăzi
Forum Activitate im0rtel

Activitate im0rtel

Răspuns la discuția Batran aruncat de copii
de pe 1 ian 2015 nu mai locuieste nimeni acolo . oricum e o darapanatura . nu ia multi bani pe ea... 200 de metri teren cu constructie din chirpici si caramida. problema e ca si bunica nu vrea sa vanda ea crede ca se poate intoarce acolo ... e trist cand o aud vorbind ca ea vrea inapoi in haznaua aia... ea nu intelege ca daca se duce acolo intr-o saptamana se duce langa bunicul.
Răspuns la discuția Batran aruncat de copii
Bunica are o casa dar este pe numele sotului decedat deoarece ea nu a facut niciodata succesiunea . A ramas asa cum era cand a murit bunicul in 1993.
Răspuns la discuția Batran aruncat de copii
Buna seara prieteni .

Observ mult interes si asta nu poate decat sa ma bucure .

Sa va mai dau cateva detalii :

Bunica a fost operata de cancer de colon cu aprox . 10 ani in urma . Acum are un tub iesit in afara deoarece medicii i-au facut anus contra naturii . Acest fapt o determina sa foloseasca o punga speciala . Acea punga costa 10 RON / Zi x 30 = 300 RON / luna .
Lucram intensiv sa o inscriem la medicul de familie deoarece ea nu a avut niciodata dorinta sa mearga singura la doctori . Daca totul va fi bine va putea face cerere sa i se acorde aceste pungi gratuit . Momentan le platim.
De asemeni bunica este bolnava de scleroza multipla in placi . Aceasta boala a lasat-o fara vlaga in picioare. Facem exercitii zilnice cu ea si incercam sa o redresam . Dar avand in vedere ca e scleroza are toate sansele sa recada ( relapse ) si sa devina din nou ca un bebelus. Momentan isi petrece 99% din timp in pat. Problema este de asemeni ca ea nu vrea sa faca exercitii ea vrea sa stea in pat . fuge de exercitii cat mai mult. nu avem cum sa o ridicam cu forta daca ea nu vrea. si de obicei ea nu vrea.
De asemeni are nevoie de pampersi zilnic . cate 2 perechi pe zi . asta inseamna 6.5 RON / Zi x 30 = 195 RON / luna .
Are si o problema mintala in sensul ca pare partial senila . Are momente de luciditate dar nu tot timpul .
Cumparam vitamine de 60 roni pe saptamana / 4 = 240 RONI .
Astea sunt calcule care imi vin la primul gand , cheltuiala e mult mai mare.
Pensia mamei mele e de 680 RONI din care trebuie sa traim o luna toti + medicatia bunicii si intretinerea bunicii care momentan nu are nici un fel de pensie . Trebuie sa lucrez sa ii fac cumva.
Tin sa multumesc celui care ne-a sugerat o pensie de ingrijitor . Acesta este un sfat minunat si vom face demersuri sa o obtinem.
De asemeni multumesc doamnei care a citat legea si m-a facut sa inteleg ca am sanse de izbanda in instanta impotriva fratilor care momentan mimeaza ca sunt alaturi de bunica.
Cei doi frati s-au mai inmuiat si am reusit sa vorbim cu ei dar in continuare nu doresc sa contribuie cu nimic. Ei doar vor sa afle cum e bunica dar nici sa nu auda de contribuitii materiale. Deci tot trebuie sa ii dau in judecata.
Mai astept multe mesaje de la dvs cu pareri .
Răspuns la discuția Batran aruncat de copii
puteti sa imi detaliati pas cu pas cum sa fac sa o internez in azil avand in vedere ca ea are rude de gradul 1 inca in viata ? legal stiam ca nu se poate.. ati fost intr-o asemenea situatie ?

uitati ce stiu eu despre internare azil :

Ce acte sunt necesare

- cerere
- copie dupa certificatul de nastere
- copie dupa buletinul de identitate si dupa certificatul de casatorie
- certificatul de deces al sotului/sotiei (dupa caz)
- hotararea de divort (dupa caz)

- talonul de pensie
- analize medicale (HIV, radiografie pulmonara, RBV etc.)
- adeverinta de la medicul de familie din care sa rezulte ca solicitantul nu sufera de boli transmisibile

- recomandare medicala din care sa reiasa institutia indicata conform gradului de handicap constatat de Comisia de expertiza medicala
- declaratie pe propria raspundere de unde sa reiasa ca batranul nu are rude de gradul intai sau intretinatori legali.

Daca persoana in varsta care solicita internarea intr-un camin de batrani are intretinatori legali, acestia trebuie sa mearga la notariat pentru a declara motivul pentru care nu pot asigura ingrijirea acesteia.
Buna ziua , ma gasesc in urmatoarea situatie :

Bunicul mi-a murit in 1993 . Bunica a supravietuit pana astazi . Ea are 4 copii . 2 baieti si 2 fete . 1 baiat a murit recent . Bunica nu mai poate merge , are 84 de ani si are nevoie de ajutor 24 h din 24 h este imobilizata la pat . Practic este ca un bebelus. Initial fata cea mare a dus-o in spital probabil cu gandul sa o abandoneze de craciun . Mama (fata cea mica ) s-a oferit sa o tina la ea . De atunci Fata cea mare si Fratele cel mare care mai sunt in viata nu mai vor sa auda de ea . Nu ii mai intereseaza . Ii pot trage in judecata sa plateasca o suma lunara pentru intretinerea bunicii ? Pentru ca bunica are nevoie de tratament lunar care costa cam 10 milioane pe care noi nu ni-l putem permite singuri . Cum pot fi trasi la raspundere cei doi frati care acum se ascund si se comporta de nu ne mai cunosc ?
Mentionez ca fratele cel mare si fata cea mare au pensii destul de frumusele din care ar putea sa plateasca parte din medicatia bunicii . Ingrijirea o facem noi dar medicatia ne este imposibil sa o platim complet.

daca sunteti la prima abatere si cantiatea era pentru consum personal ( trebuie sa declarati asta ) veti scapa cu avertisment si o perioada de probatiune. nu sunt avocat . este strict o parere personala.
Răspuns la discuția Masina cu carte falsa (Franta)
Cum adica ai pierdut contractul de vanzare cumparare? Ce spui tu miroase a escrocherie de la o posta . Acest contract de vanzare cumparare se poate re emite in duplicat la notarul de unde ati facut tranzactia. Fara el nu te vad prea bine.
de ce nu ai facut tu un contract prenuptial inainte de casatorie prin care stipulezi ce se va intampla in asfel de cazuri ?
Buna ziua . Locuiesc in Iasi si am un contract cu firma Salubris. Practic gunoierii iasiului. Am intrebat cum pot sa reziliez contractul cu ei si mi-au spus verbal , la telefon , ca nu se poate. Cel mult sa se suspende temporar in caz ca proprietarul decedeaza sau eu nu mai locuiesc in imobilul la care am contractul. Pe scurt ei mi-au spus ca nu se poate rezilia contractul ceea ce ma face sa ma intreb de ce in constitutie am dreptul la libera asociere daca Salubris impune , adica trebuie fara discutie , sa am contract cu ei. Tot ei mi-au spus ca daca reusesc sa rup relatia cu ei atunci voi fi dat pe mana primariei si acolo ma vor impozita inzecit pe un serviciu de care nu mai beneficiez. Mi-au cerut un motiv pentru care sa reziliez contractul si le-am spus ca in contract exista un paragraf in care contractul se poate rezilia unilateral sau de comun acord. Aici au devenit scarbosi si mi-au spus ca daca am intrebari sa le dau mail si primesc raspuns pe mail . Cu alte cuvinte au aratat ca ei nu au fost niciodata deschisi la discutie. Doar sa ma convinga sa raman prostul lor sa platesc 400 ron anual pentru ca ei sa imi ia gunoiul de 4 ori pe luna. Eu nu produc gunoi . Orice am reciclez . Fierul il duc la fier vechi , plasticul si sticla la centre de reciclare . Din resturile de mancare fac compost pentru gradina si ce nu poate fi reciclat (daca mai ramane ceva ) ii dau foc in curte la mine. E gunoiul meu si fac ce vreau cu el. Mafiotii astia vor sa ma fure si cand vreau sa scap de ei nu ma lasa.
Primaria a luat o decizie prin consiliul local iasi pentru amendarea celor care folosesc serviciul , adica li se ridica pubela dar nu platesc. Rationamentul lor pentru taxarea tuturor este ca toata lumea produce gunoi deci eu le folosesc serviciile pentru ca trebuie sa imi arunc gunoiul undeva , deci la ei , deci trebuie sa platesc. Ceea ce din nou mi se pare absurd deoarece sunt pus in postura de vinovat pentru ca ei fac o generalizare pentru tot orasul. Adica daca sunt cativa care abuzeaza de serviciu atunci dupa logica lor toti abuzeaza si toti trebuie sa plateasca. Deci primaria ma va impozita pe baza unei presupuneri de vinovatie pe care ei nu vor sa o dovedeasca. Ce pot face sa scap de calvarul gunoierilor ? ajutati-ma va rog.
Edit : vreau sa adaug ca primaria a impus impozit ( inzecit ) prin decizie a consiliului local pentru oricine nu are contract cu salubris . Este foarte posibil sa fie vorba si de amenzi pe langa impozit. Este legal asa ceva , este legal sa fii amendat pentru ca nu vrei sa intri in contract cu salubris ?
buna ziua , domnule andrei grigoriu. dvs am impresia ca va place sa intelegeti ce vreti din ce scriu eu negru pe alb, cand spun ca nu stiu ce inseamna un lucru atunci chiar nu stiu ce inseamna acel lucru . pot cel mult intui ce inseamna acel concept de drept , dar de la intuitie la afirmatia dvs este cale lunga . dvs puteti crede ce vreti , puteti crede ca eu stiu ce inseamna acel lucru este dreptul dvs sa credeti ce vreti , dar va rog sa nu dati titlu de adevar absolut presupunerilor dvs. acest lucru ma jigneste . multumesc ca mi-ati explicat ce inseamna "autoritate de lucru adjutecat " . dovada ca nici dvs nu credeati ce ati spus . daca v-ati fi crezut prima afirmatie atunci nu mai treceati la explicatii.
noul proces cu siguranta nu va petrece in conditiile vechiului proces.
sigur motivatia va fi diferita. in nici un caz nu voi relua procesul pe aceleasi cai .
multumesc si inca astept raspunsuri .