avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 358 soluții astăzi
Forum Activitate CARPAHONTU

Activitate CARPAHONTU

va rog sa-mi spuneti ce functie ar fi cea mai indicata si legala intr-o societate de productie de ambalaje - responsabil mediu sau Manager al sistemelor de management de mediu
Discuție Somaj tehnic
sociatatea isi inchide activitatea pentru sarbatorile de craciun si anul nou in data de 16 decembrie 2013.
Salariati care au concediu de odihna intra in concediu, dar ceilalti salariati care au numai o parte de concediu sau unii nu mai au nici o zi intra in concediu neplatit sau in somaj tehnic?
Daca se poate sa intre in somaj tehnic ce lege sta la baza acesteia si ce documente trebuie sa intocmeasca angajatorul.
Vreau sa stiu daca TVA-ul vamal al unei achizitii de utilaj din afara Uniunii Europene este deductibil. Si daca da, va rog sa-mi aratati o monografie contabila.
In societate s-au desfintat 12 posturi si aceste persoane au beneficiat de 20 zile de preaviz.
Spuneti daca in aceste zile de preaviz au dreptul la tichete de masa.
Discuție DOCUMENTE SOMAJ
Ce acte imi trebuie pentru dosarul de somaj
lucrez la un institut de cercetare. sunt bugetar. la acest institut se acorda vechime in munca. lucrez de aproximativ 4 ani .Trebuia sa iau spor de vechime de acum 7 luni.
Sporul de vechime mi l-a dat pe luna in curs si atit.
Spuneti-mi daca nu trebuia sa imi dea si pe cele 7 luni din urma. daca da ce lege prevede sa mi se recalculeze sporul si sa mi-l dea.
Multumesc
Daca am lucrat o luna cu contract pe perioada determinata, beneficiez de concediu de odihna?
Ce contributii trebuie oprite pentru concediu de sarcina si lauzie (08) pentru angajator si angajat?
Discuție REVISAL
De unde pot sa descarc numai rapoartele din REVISAL, fara sa descarc programul, deoarece s-au stricat indecsi si imi da eroare pentru raportul per salariat?
daca un creditor al unei firme intrate in insolventa, doreste pe cale amiabila sa intre in posesia sumelor restante, ce demersuri trebuie sa faca?