avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1330 soluții astăzi
Forum Activitate fermier

Activitate fermier

Buna ziua. Conform legii 125/2022 va fi recunoscuta vechimea in munca a pfa. Daca pfa a achitat contributii la pensie, casa de pensii emite o adeverinta privind stagiul de cotizare. In acest caz, daca sunt indeplinite toate conditiile prevazute de lege, cine certifica acest lucru? Nu am vazut nici o lamurire in acest sens. Multumesc!
Buna seara.Pentru indemnizatii covid platite titularilor I.I. se datoreaza contributii la bugetul de stat.Ce suma si unde trebuie platite? Va multumesc.
Cred ca normele de aplicare care vor apare pana pe 7 octombrie,vor lamuri acest aspect.Normal ar fi ca cel care a platit sa recupereze chiar daca a vandut cazanul.Dar daca va fi chichita cu cartea in original,vor recupera taxa doar cei care si-au luat masina ca sotia; pe viata
Buna seara.Am o neclaritate .Pentru sediu social I.I.care este la domiciliul titularului,trebuie platit taxa de salubrizare?La sediul social nu se desfasoara nici o activitate,punctul de lucru fiind in alta localitate,(la punctul de lucru se plateste taxa de salubrizare),iar unde am sediul platesc ca persoana fizica taxa pentru toti membrii familiei.La sediu nu decontez nici ocheltuiala pe I.I.Normal ar fi ca la acest sediu sa nu fiu taxat cu tarif pentru utilizator non casnic.
Am inteles.MULTUMESC.
Deci nu ar avea rost o actiune in instanta?
atunci care comisioane sunt ilegale?
Buna seara.Am un credit de nevoi personale incheiat in 2007.Am pe langa dobanda si un comision de administrare care este de 0.3% din val creditului,si este incasat lunar.Care sunt sansele sa imi pot recupera acest comision dupa noile modificari legislative care spun ca astfel de comisioane sunt ilegale?In urma unei lamuriri pe care am cerut-o bancii mi s-a spus ca acest comision ar fi legal datorita faptului ca este singurul comision aplicat.Are rost o actiune in instanta?(Ar fi vreo 4500 lei)
Multumesc!Cred ca o sa ascult sfatul dvs.Daca au de vanzare sa-si bata capul.Cand au actele in regula cu succesiunea o sa le dau un avans ,apoi astept cadastrul.
Multumesc pentru raspuns.Poate sa dezbata succesiunea altcineva in numele mostenitorilor daca are procura?Pentru ca as face un act la notar ca le-am dat banii .Poate sa-mi faca mie procura ,dupa care sa-i vand sotiei?Sau trebuie cineva din afara familiei? In cazul in care nu se poate asa ,si ma inteleg sa facem actele mai tarziu,si le dau un avans cu un precontract de vanzare al terenului ,ce sanse am sa se razgandeasca,sa-mi dea avansul inapoi,si sa vanda altcuiva?Cum pot evita o astfel de neplacere?