avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate mariamunteanu

Activitate mariamunteanu

Presedintele si membri Comit. Ex. trebuie sa fie proprietari ai ap. din cadrul Asociatiei de proprietari
Decizia de pensie am primit-o pe 26 mai 2020. Am o perioada de 8 luni in 1995 care este trecuta in cartea de munca dar lipseste la calculul pensie. Contestatia se face acum la tribunal, cum procedez? Fac o cerere de contestatie pur si simplu si o depun la tribunal (locuiesc in Bucuresti sector 2 ). La ce sectie ? Daca nu fac contestatie si cer o adeverinta de unde am lucrat, pot cere recalculare? Ca sa nu ma mai incurc cu Tribunalul, ca nu sunt jurist si nu stiu ce implica aceasta contestatie: trebuie sa ma prezint in instanta si sa-mi sustin cererea sau cum se procedeaza?
Multumesc frumos pt. raspunsuri. Nu stiu daca vor sa scape de mine, am numai aprecieri din partea firmei corespondente din Franta, cred ca este o razbunare a celui care este responsabilul meu tehnic, dar care nu are studii superioare, de aceea il ignor, nici nu stie ce lucrari am, si probabil sufera de un sindrom de inferioritete, iar dra care este manager resurse umane ii canta in struna ca sa isi dea importanta, dar nu prea o ajuta mintea, daca vedeti regulamentul de ordine interioara va apuca rasul. Dnul expat responsabilul meu a recunoscut ca nu sunt singurul care vorbesc, dar ceilalti nu sunt la el in colectiv ( dar toti suntem in aceeasi incapere ) si nu are ce le face. Au mai fost procese in firma si firma a pierdut.
Si cu avertismentul scris ce sa fac, sa-l contest in instanta ? Sau sa fac numai o contestatie catre ei ? Asa scrie in codul muncii. Firma nu a scris in avertisment termen de contestatie, organele catre care sa ma adreses pt. contestatie, asa cum este specificat in codul muncii. Trebuie sa citesc cu atentie si regulamentul de ordine interioara, cred ca nici acela nu respecta toate punctele la care face referire codul muncii. Mie toata chestia asta mi se pare o sicana, sunt bine pregatit profesional, niciodata nu au avut de ce se plange, mi-au dat prime pt. proiectele facute. Nu inteleg ce urmaresc, alti oameni bine pregatiti nu prea au, toti cei care vin si invata ceva pleaca pe la firme in afara. Ei spun ca au reclamatii de la colegi, dar nu mi-au aratat nimic, iar situatia asta a aparut de cand a venit un expat care este toata ziua cu ochii pe mine, dar care nu este responsabilul de proiect si care nici nu stie ce proiecte am, dar sunt in colectivul lui pt. ca nu avea nr. de oameni necesari
Pot primi un advertisment scris pe motiv ca vorbesc cu alti colegi alte subiecte decat cele de serviciu, ca vorbesc prea tare ? In regulamentul de ordine interna nu este precizat ca este interzis sa vorbim intre noi, nici nu cred ca ar fi legala. Situatia ma deranjeaza pt. ca in aceeasi incapere sunt mai multe colective ( se face munca de proiectare ), sunt persoane care chiar nu au incarcare si care vorbesc in gura mare chiar orice subiect si carora nu li se impune sa nu vorbeasca, in schimb eu sunt urmarit in permanenta ce fac, desi am incarcare mai mult decat ar trebui ( avem fiecare fise cu ce lucram, cu termene, etc.. ) Acum cateva luni mi-au dat un avertisment verbal, in codul muncii nu am vazut sa existe asa ceva. Pe motiv ca vorbesc am fost intrerupt si din teleconferita pe care o aveam cu responsabilul de proiect pt. a lamurii probleme tehnice legate de proiect, (proiectele sunt din afara tarii noastre ), seful de colectiv care m-a intrerupt neavand habar ca eu eram in teleconferinta si in timp ce, ceilalti colegi erau intr-o mare veselie. Sa-i acuz de hartuire psihica, eu asa simt, cui sa ma adresez si ce sa fac ?
Răspuns la discuția Nerespectarea zilelor de preaviz
Incetarea contractului de munca este ceea ce-si doreste fiica mea, doar si-a dat demisia.
Ma gandeam daca ii poate cere daune materiale pt. nerespectarea preavizului
Fiica mea de 24 ani si-a dat demisia, a incercat sa o convinga pe patroana sa-i accepte demisia fara preaviz, intrucat nu se inteleg, dar aceasta nu a aceptat. Fiica mea nu vrea sa se mai duca intrucat patroana tipa la ea ( nu numai la ea, si la ceilalti angajati), nu accepta sa-si ia concediu de odihna, o jigneste, a facut-o proasta, tampita, intretinuta, "curva" ( scuzati limbajul, nu fac decat sa o citez pe patroana ).
Despre toti angajatii vorbeste urat, ii jigneste, se cearta cu ei, nu le da concediu, se cearta ( cearta este putin spus ) inclusiv cu mama ei care este administratorul firmei, cu sora ei, cu, care s-a si paruit. Acesta este si motivul pt. care fiica mea si-a dat demisia, nu poti lucra intr-un astfel de mediu.
Ce se poate intampla daca nu se mai duce pe perioada de preaviz ?
Somatia nu o pot trimite decat la adresa unde sunt restanti si unde nu locuiesc ( adresa din strainatate nu o stiu ), deci copiii nu o vor primii ( nu vor sa semneze de primire ), despre asta vorbeam cand intrebam cum procedez. Este valabil si pt. alti restantieri, nimeni nu vrea sa semneze pt. recomandari cu confirmare, toata lumea stie ca astfel de scrisori sunt cu belele.
Multumesc frumos, credeam ca trebuie cu confirmare de primire.
Pot deschide proces fara sa am adresa lor unde sa ii citeze ?