avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate iuliana_reky

Activitate iuliana_reky

3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Ramaneti fara bani cu toate contractele facute la Notar. Toti oamneii acestia v-au sfatuit sa va vedeti de viata dumneavoastra, sa va pastrati banii. .Daca o refuzati sa vedeti ce buna prietena este... Nu o sa va mai caute niciodata. Aceasta tehnica este des intalnita de a da o teapa. Cea mai simpla. Daca are nevoie de bani sa-si faca imprumut bancar.
Daca insistati in continuare ca " vreau sa o ajut" mai bine ii dati de pomana.
Trebuie sa va treziti la realitate domnule, banii nu o sa-i mai vedeti niciodata cu toate contractele facute la notar. Daca nu plateste in 6 luni, notarul spune: va rog sa va rezolvati problemele in instanta. Ajungeti in instanta si aflati ca nu are bunuri si nu va poate inapoia banii. Atunci o sa realizati ca banii au fost dati CADOU
Consultati un avocat. Daca nu aveti, gasiti pe acest forum avocati foarte buni. Si eu am apelat si mi-am rezolvat situatia.
Am scris aceasta speta in acest forum, in speranta ca ii pot ajuta si pe altii sau voi ma puteti ajuta pe mine
Ma confrunt cu aceasta problema si nu stiu cum sa o rezolv. Am citit si alte discutii de pe acest forum iar parerea mea personala este urmatoarea :
1. Construiesti o cladire fara autorizatie de constructie, este clar, ca sa intri in legalitate trebuie sa faci tot dosarul pentru autorizatia de construire ( facut de arhitect si constructor), chiar daca ai contruit-o in regim propiu, La sfarsit primaria trebuie sa-ti dea certificatul de edificare. Pe urma poti intabula cladirea. In cazul in care nu ai declarat aceasta constructie la DITL (taxe si impozite), platesti o amenda plus taxa imozitului aferent pe ultimii 5 ani ).
2. Daca construiesti fara autorizatie dar ai declarat la taxe si impozite si platesti impozit, tot trebuie sa faci toata documentatia pentru autorizatia de construire ( facut de arhitect si constructor), chiar daca ai contruit-o in regim propiu, Aici este posibil sa platesti doar amenda ( ptr ca ai construit ilegal , dar poate scapi mai usor ca ti-ai platit impozitul pe cladirea construita la DITL.
3. Daca omiti din greseala ( cum au facut parintii mei) sa treci o Anexa in contractul de vanzare cumparare, dar platesti impozit pe constructie la DITL singura sansa este sa mergi la arhivele PMB sa cauti autorizatia de constructie. Daca gasesti autorizatia de constructie in arhiva, primaria emite Certificat de edificare cu nr autorizatiei si dupa aceea o poti Intabula.
Dar este bine sa treci si pe la notarul unde ai incheiat contractul de vanzare cumparare, chiar daca actul a fost emis de Notariatul de stat sa faci un act de Incheiere de rectificare la (contract si la mostenitor),
3. Daca nu se poate rezolva din cele 3 puncte enumerate de mine, nu mai intabulezi nimic dar este bine sa platesti impozit la DITL ( taxe si impozite)

Desigur, sunt si spete diferite care pot fi facute prin instanta/ judecatorie, dar pentru ca nu sunt de specialitate nu ma pronunt.

Daca sunt observatii si completari, va rog comentati acest subiect.
Răspuns la discuția Limita proprietati
Da, va trebuie autorizatie de construire
Nu puteti face cadastru.

iuliana_reky a scris:

Buna ziua,
In anul 1973 in contractul de vanzare cumparare a fost omisa din greseala o magazie.
Se plateste impozit pe casa si aceasta magazie la Taxe si Impozite locale din 1973. Cum se poate intabula aceasta magazie? Cei de la Cadastru cer act ptr aceasta magazie si este foarte corect ceea ce cer. Pentru ca aceasta greseala nu se mai poate corecta pentru ca este foarte veche ce ma indrumati?
In certificatul fiscal emis de DITL este trecuta aceasta anexa.

Am citit pe site-ul dumneavoastra la alte comentarii ca trebuie sa fac dosar ptr edificare constructii.
Daca exista si alte indrumari legale referitor la intabularea acestei magazi, va rog sa ma contactati si platesc consultatia.
Va multumesc



Buna ziua,
In anul 1973 in contractul de vanzare cumparare a fost omisa din greseala o magazie.
Se plateste impozit pe casa si aceasta magazie la Taxe si Impozite locale. din 1973. Cum se poate intabula aceasta magazie? Cei de la Cadastru cer act ptr aceasta magazie. Dar in certificatul fiscal emis de DITL este trecuta aceasta anexa.

Multumesc
Buna ziua, am nevoie de ajutor. Imi trebuie 2 acte de partaj voluntar din Arhiva Nationala. Unul este emis in anul 1946, iar cel de al doilea este emis in 1973 .
Am un program foarte incarcat si nu am timp sa merg sa le scot.
Multumesc pentru sfaturi. Am reusit sa fac cadastrul si intabularea.