avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 756 soluții astăzi
Forum Activitate drerd

Activitate drerd

Ma gandesc sa cumpar o masina de la o firma , am facut ceva sapaturi si am descoperit niste dosare , decizia judecatorilor a fost de executare silita . Are voie proprietarul firmei sa vanda masina firmei daca e aproape sa fie executat silit sau implicata in alte procese ?
Da , este hotarare judecatoreasca definitiva . Vinovatul si-a instrainat in timpul procesului unele bunuri , niste terenuri pe numele fiului sau , se poate demonstra ca a facut acest lucru pentru a nu plati datoria ?
Bunica mea a fost accidentata de cineva, a stat cateva luni in spital , i s-au acordat daune de 30 mii lei .
Cum putem lua banii de la datornic ?
In caz ca bunica doame fereste pateste ceva , ce se intampla cu datoria pe care ar fi trebuit sa o primeasca ? Se poate transfera acea datorie pe numele altcuiva ?
Daca eu cumpar un bun de la primul proprietar , bun care este in garantie , pot beneficia la randul meu de acea garantie ?

Legea este stricta in aceasta privinta sau lasa loc de interpretare diversilor retaileri ?

Acum 3-4 ani s-au facut actele . Nu , nu era previzibil ca va avea despagubiri de platit , procesul a inceput anul acesta.
Cineva a facut acum cativa ani un act de vanzare/cumparare si altul de donatie pe niste proprietati , in familie . In prezent , in urma unui proces ,trebuie sa plateasca despagubiri materiale . Acum el nu are pe numele lui nimic , doar salariul.

Se pot ataca aceste acte de catre castigatorul procesului , ca sa puna mana pe proprietati prin executare silita ?
S-a incercat si varianta impacarii , este imposibil. Procesul va avea loc in 2 saptamani...
Victima ,73 ani, fiind beata, s-a dus la bunicul meu la poarta , a aruncat cu pietre inauntru , si a dat cu un topor in poarta . Bunicul meu, 76 ani, a descuiat alta poarta si a iesit afara din curte , sustine ca fratele lui a vrut sa-l loveasca cu toporul , el s-a ferit si l-a lovit pe acesta cu furca de 2 ori , victima cazand jos .

In urma investigatiilor medicale victima are 2 coaste rupte si un traumatism la cap .

Ce reiese din certificatul medico-legal : La spitalul local nu i s-a permis internare , la cel judetean i s-a dat internare de 5 zile - la cererea rudelor , deoarece victima este un betiv cu ciroza , iar la cel militar i s-au dat 50-55 zile spitalizare pentru 2 coaste, probabil cu spaga.


Sunt 4 martori care l-au vazut pe agresor lovind victima , dar nu au vazut si toporul , sau cum acesta a incercat sa-l loveasca pe bunicul meu ( favoritisme )
Sunt 2 martori care au vazut victima cu un topor in mana, ducandu-se spre casa bunicului meu , dar din cauza locatiei nu au vazut si daca acesta a incercat sa-l loveasca pe bunicul meu.

Victima a fost batuta cu o seara inainte de fiul lui , el recunoscand asta in fata unui martor ,dar nu si la politie.
Au mai fost plangeri la politie deoarece victima a mai facut scandaluri , si a atacat mai multe rude .
Bunicul meu nu are cazier , nu a avut probleme cu legea si are probleme cu inima.


Ce se poate face in cazul asta ? De impacat nici vorba, s-a incercat si optiunea asta, agresatul vrea sa-l vada la inchisoare pe bunicul meu , spuse cu gura lui.