avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate alex_carabat

Activitate alex_carabat

Care este legislatia care permite unei institutii publice sa tipareasca pe formularele emise un cod de bare.
Intreb pentru ca la institutia unde lucrez inca nu exista nici un formular care sa aiba cod de bare. Desi formularele se tiparesc cu miile intr-o luna, acestea inca mai trebuie sa treaca pe la diverse birouri ca sa fie semnate.
Intre timp ANAF emite de mult formulare cu cod de bare
Nu avem paznic, ci doar un sistem de alarma. la acest aspect ma refeream cand spuneam ca paza nu se realizeaza cu personal uman.
Va multumesc pentru raspuns.
Evacuarea personalului ar fi pusa in pericol in cazul unui incendiu sau a unui cutremur.
Mai precizez ca paza obiectivului nu se realizeaza cu personal uman, institutia avand totusi un sistem de alarma.
In aceste conditii, gratiile devin inutile?
Institutia in care lucrez are sediul intr-un imobil doar cu un singur nivel (parter), catalogat monument istoric, dar care este intr-o degradare structurala continua, din lipsa de lucrari de reparatii (datorate lipsei fondurilor financiare).

Cladirea are ferestre cu gratii, care pe langa aspectul inestetic, nu permit evacuarea in caz de urgenta a persoanelor.
Gratiile de la ferestre impreuna cu gardul metalic constituie mijloace mecanofizice de protectie a obiectivului, fara a se constitui paza cu personal uman, institutia neavand nici plan de paza, conform art. 6 din Legii nr. 333/2003 privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor și protecția persoanelor.

Intrebarea este care dintre masuri au intaietate, cele de securitate si sanatate in munca, pentru care ar trebui desfiintate gratiile sau masurile privind securitatea obiectivului, pentru care gratiile ar trebui pastrate?
Un slariat poate sa semneze acte in timp ce este pontat ca fiind in concediu de odihna?
Mentionez ca este decizia voluntara unilaterala a angajatului de a lucra la birou in timp ce el este pontat ca fiind in concediu de odihna
Cand se intocmeste Fisa postului?
Odata cu creearea unui nou post, urmand ca aceasta fisa sa fie semnata de persoana care ocupa postul sau fisa postului se intocmeste atunci cand se semneaza si contractul individual de munca?
In timpul concediului de odihna, am dreptul de a semna documente?
Eu personal consider ca am acest drept, fiind alegerea mea de a veni o fuga la servici iar documentele intocmite de mine in acest timp sa fie semnate de mine, eu asmandu-mi responsabilitatea.
Sau exista obligatia de a nu semna in timpul concediuli de odihna?
In anii trecuti s-au achizionat sisteme PC formate din monitor si unitate PC. In inventar s-au inregistrat ca sistem PC.
In timp, unitatile PC s-au uzat moral fiind functionale la standarde doar monitoarele.
Anul acesta s-au achizitionat doar unitati PC
Pot fi casate doar vechile unitati PC in acest caz si pastrate monitoarele?
Unde in Codul Civil sunt precizari referitoare la arenda?
In urma unui contract de arendare incheiat, impozitul este obligatoriu de platit de o anumta parte a contractului sau se poate stabili prin contract ca una din parti sa plateasca impozitul?
In MO 182/2013 a aparut Legea 72 / 2013 privind combaterea intarzierii in executarea obligatiilor de plata.
Pe scurt, inteleg ca este vorba despre cadrul legal pentru aplicarea dobanzilor penalizatoare aplicate la contracte.
Intrebarea este daca, in urma publicarii legii, dobanzile penalizatoare sunt obligatorii de introdus in contractele de achizitii publice.