avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 513 soluții astăzi
Forum Activitate sorinmst

Activitate sorinmst

Ce urmeaza sa se intample cu un politist care isi declara un grad fals ("colonel de politie !!!???") pt. a te intimida incercand sa te santajeze ?
Dar cu o persoana ne-politist care se declara ca mai sus in aceeasi situatie ?
Incotro trebuie sa o apuc - politie, parchet, dna ? - avand deja dovada santajului (inregistrari audio) si a hartuirii.
Momentan, dandu-si seama ca l-am inregistrat, s-a potolit, dar nu sunt sigur ca se va opri definitiv.
@Edward
Realitatea e putin mai complicata decat ati presupus dumneavoastra.
Matusa mea si sotul ei au fost oameni hrapareti si au facut tot posibilul - si au reusit - ca prin scandaluri repetate, calomnii, mitocanie si prieteni politisti sa-i indeparteze pe parintii mei de curtea bunicilor in ultimii 20 de ani, timp in care au profitat de pensiile bunicilor si de proprietatea lor care a fost una de oameni gospodari(vie, pomi fructiferi, gradina de legume, oratanii, porci, etc). Unchiul si matusa au avut apartamentul lor la bloc, nu au locuit permanent in casa bunicilor, nici macar nu participau la treburile gospodariei, profitau numai de roadele muncii bunicilor. Bunica a fost ajutata efectiv de matusa mea doar in ultimul an de viata, dupa ce bunicul si apoi unchiul cel lacom au decedat. Cu cativa ani inainte, bunica, ramasa vaduva si cu probleme locomotorii, a fost convinsa (a se citi santajata: "daca nu vinzi teren si nu ne dai banii te lasam sa mori de foame", sunt vecini care cunosc situatia) sa vanda o parte din teren pentru suma de 22.000 euro; unchiul si matusa au avut de partea lor si "avantajul" situatiei din casa noastra: tata a suferit de Alzheimer in ultimii doi ani de viata si a fost ingrijit la domiciliu, noi nemaiavand putere si pentru bunica.
In acest moment matusa, unchiul si bunica sunt morti; bunica nu a lasat testament iar succesiunea s-a incheiat, mostenitori fiind mama mea si verisoara mea(fiica matusii).
Putem sa-i pretindem verisoarei - si daca da, ar merita, financiar vorbind ? - jumatate din suma obtinuta de parintii ei de la bunica mea, dupa toate cele intamplate, avand martori vecini din sat ?
Bunica mea a decedat anul trecut si dupa ea au ramas mostenitori mama mea si sora mamei mele; In ultimii ei ani de viata bunica a locuit impreuna cu sora mamei mele, timp in care bunica a vandut o bucata de teren cu o suma de bani de care a beneficiat integral sora mamei mele; mama a aflat de aceasta vanzare de-abia acum la deschiderea succesiunii. Mama poate legal revendica ceva din suma de bani obtinuta din vanzarea acelui teren fara stirea ei in timpul vietii bunicii, teren pe care mama il considera ca parte din mostenirea ei ?
Răspuns la discuția Santaj si intimidare
@ Birou de Mediator
Va multumesc pt. informatii, articolul 1669 m-a mai linistit.
S-a incheiat o promisiune bilaterala de vanzare-cumparare la notar.
Niciuna dintre cele doua mostenitoare(mama mea si verisoara) nu a renuntat la mostenire
(matusa nu a mai apucat sa participe la aceasta succesiune, a decedat putin timp inainte, doar a depus majoritatea actelor la notar).


Răspuns la discuția Santaj si intimidare
@Avocat Lascoschi
Ori nu m-am exprimat eu bine, ori nu ati citit dvs. in intregime mesajul meu initial: verisoara mea spune ca daca mama nu-i da - pe neve - cei 10.000 de dolari(datorie imaginara a surorii mele catre ea), atunci anuleaza contractul de vanzare chiar cu riscul de a pierde jumatate din dublul arvunii - bani pe care ea ii are iar noi nu - incercand sa ne puna intr-o situatie aparent fara iesire si aici cred ca e santajul pt. care ar trebui sa merg la politie.
Promitentul cumparator nu are nici o legatura cu situatia asta.





Răspuns la discuția Santaj si intimidare
Nu inteleg despre ce acte juridice "aiurea" vorbiti; ne-am "combinat" la succesiune, era inevitabil, ea facand parte dintre mostenitori.
Santaj, Intimidare

De curand (iunie 2015) am incheiat succesiunea dupa bunica (d. martie 2014), imediat ce am gasit cumparatorul pt. mostenire(casa cu teren), de la care am incasat avansul (cca 15%), urmand ca restul sa fie transferat pana in 10 august, dupa finalizarea cadastrului.
Pana in luna mai mostenitori dupa bunica au fost cele doua fiice ale ei, mama mea si sora ei; in luna mai, matusa a decedat si noua mostenitoare a devenit fiica ei, verisoara mea; mama mea e nedeplasabila, eu fiind imputernicit la succesiune.
Verisoara mea a locuit pana acum trei ani in SUA in acelasi timp cu sora mea care se afla acolo din 2001; Verisoara mea pretinde ca sora mea ii este datoare suma de 10.000 USD (nu are dovezi).
Ieri a venit la noi acasa cerand ca mama sa-i achite pretinsa datorie a surorii mele, altfel anuleaza contractul de vanzare, urmand sa returnam dublul avansului catre cumparator; ea spune ca isi permite sa faca asta, pt. ca acum cateva zile a vandut apartamentul mamei ei; a incercat sa ne intimideze aducand si doi indivizi, unul - prietenul ei politist, amandoi folositi de curand ca martori la succesiunea dupa mama ei.
Din cate am citit, situatia e una de santaj.
Nu as vrea sa ii reclam la politie pana nu incheiem vanzarea, dar, daca insista, trebuie sa o fac.
Va rog, un sfat !

P.S. Verisoara mea are antecedente in SUA; am un document care dovedeste ca in timp ce era in perioada de probare de 36 de luni pentru trafic de cocaina, a inselat autoritatile statului Nevada, motiv pt. care a fost deportata acum trei ani.
Presedintele este un fel de lacheu al administratorului; daca nu rezolv cu administratorul, cu presedintele nici atat. Am citit legea 230 din 2007 si nu vad vreun articol care sa-i oblige sa afiseze contul bancar.
Daca doresc sa achit intretinerea in contul bancar al asociatiei, administratorul are obligatia de a-mi oferi informatiile despre cont (il obliga legea) sau imi poate refuza fara grija acest lucru ? In cazul in care ma refuza, cum pot cunoaste acest cont ? Mentionez ca in lista de intretinere afisata nu exista nici o informatie despre vreun cont bancar al asociatiei.
Tata a decedat la sfarsitul lui 2009 si inca nu am facut succesiunea pe casa si masina. Masina este o rabla Dacia 1300 care e stationata si nefunctionala de 5 ani. Eu nu am carnet si anul asta in mai am renuntat la locul de parcare din fata blocului cu intentia de a vinde rabla in vara asta prin programul "Rabla". Masina a fost mutata intr-un loc retras, in spatele blocului, loc nefolosit de nimeni(nu e pe trotuar sau pe vreun spatiu folosit de vreun magazin pt. depozitare gunoaie sau aprovizionare) si nici la vedere pe strada principala. Azi am gasit pe geamul masinii a somatie de la primarie, datata 19.06, pt. mutarea masinii in zece zile, altfel se confisca.
La Rabla nu pot s-o dau fara succesiune, iar sucesiunea nu pot s-o fac momentan pt. ca am o sora plecata din tara(ar trenui sa vina vara asta acasa).
Ce as putea face in situatia data ? As vrea ca primaria sa nu-mi confiste rabla ci s-o vand eu atunci cand pot.
Mai sunt si alte rable stationate de ani de zile chiar pe trotuare(fara loc de parcare) si vad ca nu le deranjeaza nimeni.

Va multumesc anticipat pt. raspuns !