avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 789 soluții astăzi
Forum Activitate florinradasan

Activitate florinradasan

Răspuns la discuția Rovineta
Care sunt aceste conditii?
Discuție Rovineta
Sunt pensionar de invaliditate grad unu si doresc sa stiu daca am dreptul de a beneficia de scutire la plata rovinetei pentru autoturismul meu.
Discuție OUG 36/2013
Momentan sunt beneficiarul unui venit de completare conform OUG36/2013.La adunarea generala din cadrul asociatiei de proprietari am fost ales in comisia de cenzori,unde as avea un contract de mandat de pe urma caruia as beneficia de 300 lei.Daca semnez contractul de mandat mai pot beneficia si de venitul de completare?, adica este considerat ca fiind contract de munca?,
Am fost la executor si am lasat in scris ca sunt si eu parte in hotarirea pe care el este imputernicit sa o puna in aplicare si trebuie sa recuperez o suma de bani provenita din imobilul pe care acum la scos la vinzare(ca sulta),dar nu am fost bagat in seama iar pretul imobilului sa stabilit fara a se lua in seama si sulta mea (pentru ca nu vrea),spunindu-mi ca oricum intii ii despagubeste pe clientii lui intii si daca mai ramine ceva o sa-mi dea si mie (daca am dosar la alt executor).Se poate ca dupa ce se scoate un bun la vinzare ( si sunt mai multe parti care au drept asupra acelui bun) sa primeasca diferentiat sulta?,chiar daca partile respective au cote egale (ca mostenitori)? Ce trebuie sa fac ca sa fiu tratat egal ca si ceilalti mostenitori? Am incercat sa-i las si o adresa prin care am anexat copii dupa hotaririle definitive unde i-am aratat ca sunt sunt trecut si eu cu sulta, dar nici macar nu a vrut sa-mi primeasca adresa. Ce pot face??????
In urma unui proces de mostenire mi sa cuvenit sa primesc o suma de bani(in urma unei hotariri judecatoresti) de pe o casa care nu a putut fi impartita.In aceeasi hotarire mai avea drept de sulta si alte persoane,care au depus la executor incuviintare pentru recuperare sulte.In momentul publicatiei de vinzare i-am adus la cunostinta executorului ca am si eu o cota parte din casa ,deci o sulta de primit si sa ma ia si pe mine in considerare in momentul licitatiei,adica sa ma includa si pe mine.A avut loc licitatia ,dar nu sa prezentat nici un cumparator asa incit sa mai scos odata la vinzare dar tot la aceeasi suma fara sa ma ia in considerare,iar cind i-am zis a spus ca pe el nu-l intereseaza de mine si ca el face ce stie ca are de facut.Intreb in acest caz ce pot face si unde sa ma adresez? ca in caz de vinzare eu nu vad nimic iar ceilalti vor fi despagubiti integral(sau o parte,iar eu nimic?).Va multumesc
Răspuns la discuția Conflict de munca
nici macar in contengios administrativ (pentru achitarea salariilor banesti), intrucit contractul de munca nu este desfacut?
Răspuns la discuția Conflict de munca
actiune nefondata
In urma unei restringeri de activitate din cadrul unei scoli, unul din posturi pe aceeasi specialitate a fost restrins,fara sa-mi fie comunicata decizia in care postul meu a fost restrins si fara sa cunosc motivele si documentele care sa ateste necesitatea restringerii de activitate, oferindu-mi un post de alta specialitate si in alta localitate(aflata la cca.60 km).Am actionat in instanta si instanta de fond,precum si decizia care am primit-o in urma contestatiei in anulare mi s-a dat ca fiind nefondata.Aceasta restringere mi-a mai fost data si in urma cu citiva ani(cca.3 ani),in urma careia instanta mi-a fost dat dreptate,reangajandu-ma si platindu-mi drepturile salariale.In momentul de fata contractul de munca nu este desfacut si as dori sa stiu daca pot deschide o alta actiune pentru recuperarea drepturilor banesti precum si a postului meu a carui contract de munca nu este desfacut,lucru confirmat si de instanta.Va multumesc
In cadrul unui proces de mostenire sa atribuit toata masa succesorala unei parti care urma sa dea sulte celorlalti.O parte a facut recurs si sa modificat in parte sentinta,in sensul ca pe linga sulta se atribuie si o parcela de pamint.Initial sa evaluat toata masa succesorala si ca valoare era aproape de valoarea pe piata,asa ca debitorul dorea sa despagubeasca pe ceilalti.Modificindu-se sentinta si a faptului ca mai tirziu cealalta sa razgindit si nu mai vrea sa vinda debitorul a ramas sa dea sulte care nu reflecta valoarea bunului ci este mult peste valoarea de piata.Ce se mai poate face in acest moment pentru a scapa de acest imobil fara sa ramina cu datorii ? , intrucit acest imobil a fost scos la vinzare si sigur nu se va vinde la pretul evaluat?
In urma unui proces de mostenire sa atribuit o casa uneia dintre parti.Acea parte nu are de unde sa dea sulte la ceilalti asa ca sa scos casa la vinzare de catre executor pus de 2 creditori.In sentinta mai sunt 2 creditori dar nu au deschis actiune si nu au fost luati in considerare in momentul calcularii pretului de vinzare.Trebuie sa deschida si ceilalti creditori actiune pentru recuperarea sultelor sau este de ajuns sa atentioneze pe executor printr-o scrisoare de acest fapt?