avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 738 soluții astăzi
Forum Activitate AlexCost

Activitate AlexCost

Buna ziua,
Pentru deschidere sala de internet si gaming calculatoare, la ce se refera mai exact cerinta de pe site-ul ORDA.ro:
"7. Înscrierea programelor închiriate prin intermediul sălilor de acces la Internet și al sălilor de jocuri care utilizează programe pentru calculator
Formular F8
Copia înscrisului doveditor al acordului titularului dreptului de autor pentru activitatea de închiriere a programelor pentru calculator.
Dovada plăţii
TARIF:
-50 lei/anexa titluri de programe (toate titlurile menționate într-o cerere de înscriere)
Termen soluţionare - 10 zile lucrătoare"
Cum fac rost de acordul titularului? O sa folosim Windows licentiat pt fiecare calculator si jocuri cumparate si jucate pe platforme precum Steam, Ubisoft, Battlenet, Sony Network...trebuie sa obtin un acord de la aceste companii?

Multumesc anticipat,


Răspuns la discuția Salariu minim net?
Multumesc pentru raspuns.
Buna ziua,

De la 01 octombrie 2023 salariu minim brut este 3300 lei. Angajatul primeste in mana minim 2079 lei (fara alte sporuri)

Va rog sa imi spuneti daca angajatul poate lua mai putin de 2079 lei net? Contabila imi calculeaza in Saga si imi spune ca daca a fost in concediu 5 sau 10 zile (nu concediu medical) sau daca luna a avut 20 sau 19 zile lucratoare salariatul ia in mana mai putin de 2079 lei. (2019 lei sau 2049 lei) Mentionez ca dau si tichete de 35 lei / zi. Este corect?


Va multumesc,
Da...evaziv si deloc la obiect raspunsul dvs VS ce am scris eu. IDEEA ESTE ca sute de astfel de firme vireaza prin banca un venit de aprox 5000 lei NET UNUI ANGAJAT LA 2 ORE cu taxe aproape de 0 la STAT. Asta am intrebat. Se poate cumva printr o modalitate asa ceva??? Si daca nu cum toti dorm in timp ce se practica asa ceva? Si pe altii ii arde pt o legatura de ceapa cultivata acasa si vanduta in piata fara bon.
Cadru Legal Bolt / Uber?
Am tot cautat, am intrebat si la Anaf..dau toti din umeri si nu explica nimeni clar si concis urmatoarea situatie:
Cum fac SRL-urile din RO, (autorizate ARR pt transport in regim de inchiriere) flote partenere Uber si Bolt care angajazeaza soferi la 2 sau 4 ore pe contract de munca dar vireaza saptamanal prin transfer bancar sume cuprinse intre 800 - 1500 lei net acestor soferi. Lunar cate 5000 lei sa zicem. Este un venit constant.
Exista ceva stipulat in acel contract de munca ? Baza de comisionare stipulata si legala? Declaratii fiscale depuse pt fiecare sofer? Fiindca alte artificii sau contract de colaborare NU sunt valabile daca NU esti SRL sau PFA.
Taxele catre stat pt aceste venituri ar trebui sa depaseasca 3000 lei lunar
S-au gata...s-a inventat un contract de munca pt mii de soferi uber din tara, respectiv sute de firme aferente. Numai in Bucuresti sunt peste 300 flote de acest gen.
Va rog sa ma ajutati cu aceste informatii fara a demonta cele spuse mai sus fiindca stim cu totii acest mod de lucru. Nu mai este vreun secret...
Buna ziua,
Intr un apartament de doua camere isi are sediul social un Srl. In adresa sediului social este mentionat si "Camera 1". Intrebarea este:
Mai pot deschide un Srl in acelasi apartamet? Automat aceeasi adresa. Dar cu mentiunea in adresa sediului cu Camera 2.
Daca da, mai pot locui acolo ca persoana fizica? Taxele la primarie se vor schimba radical? Din locatie mixta cum este acum, se va transforma in alt regim?!
Multumesc.
Răspuns la discuția Formularul 060 - Nedeclarat
Sediul social este in orasul Constanta, iar punctul de lucru a fost tot in orasul Constanta. Acum dupa inchiderea punctului de lucri mai sunt doi angajati. Eu si contabila.
Am platit toate taxele aferente salariatilor pe cnp ul fiecaruia. Mereu completata declaratia 112 si achitata.
trebuia sa procedez cumva? sau acum las lucrurile asa?
Multumesc.
Buna ziua,
Contabila firmei nu a declarat / inregistrat formularul 060 la infintarea punctului de lucru in anul 2016. Din 2016 (de cand s-a deschis) si pana la mijlocul lunii mai 2018 - acest punct de lucru a avut o medie de 11 angajati. Activitatea a incetat si astazi am inchis punctul de lucru.
Tot astazi am aflat ca trebuia sa depun formularul 060 la infiintare si inchidere punct de lucru. Mentionez ca este vorba de un SRL, a fost singurul punct de lucru, iar taxele aferente, salarii, impozite, au fost platite la timp, fara intarzieri.
Ce pot face pentru a fi in regula? cat este amenda in caz ca se aplica?
Ce s-a intamplat defapt daca nu a fost declarat acest formular? Nimeni nu s-a sesizat..apar cu datorii 0 daca solicit fisa platitorului,
Multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa infiintez un srl. Intrebarea mea este:

Pot avea un angajat la distanta (in alt oras din tara) prestator de servicii din locuinta acestuia? Adica fara sa avem in acea locatie punct de lucru sau alta forma juridica.

Multumesc.
Buna ziua,
Doresc sa realizez articole vestimentare. As vrea sa stiu ce pasi trebuie efectuati pentru a-mi vinde hainele legal, intr-un magazin propriu sau catre alte firme.

Am nevoie de un srl sau pfa si o marca inregistrata?
Am nevoie de cursuri acreditate?
Pe scurt ma refer la productie si vanzare.

Ma puteti ajuta?
Multumesc!