avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 927 soluții astăzi
Forum Activitate claudiu0188

Activitate claudiu0188

Buna ziua. In cazul in care un angajat se afla in concediu medical de risc maternal la cat timp primeste angajatorul banii de concediu inaopoi de la stat? Multumesc anticipat.
Buna ziua,
In cazul in care am fost asociat la o societate comerciala ,societate care in 2014 s-a dizolvat prin lichidare(radiere).
Mai pot sa deschid un SRL-D?
Multumesc anticipat.
O zi buna
Răspuns la discuția contract inchiriere
deci cu contractul inregistrat la finante sa ma adresez la un executor?si vedem daca de la persoana in cauza se poate executa ceva.
Răspuns la discuția contract inchiriere
deci daca e inregistrat la finante atunci e ok?se pot recupera bani.?
Buna ziua, am si eu o intrebare, exista un contract de inchiriere intre doua persoane fizice,contractul e incheiat dupa un formular tip,este ok acest tip de contract s-au trebuia incheiat la un notar.
Si totodata ce se intampla daca chiriasul nu plateste chiria,care ar fi demersurile?
Multumesc
Răspuns la discuția Faliment firma client
deci alta modalitate de recuperare a banilor nu exista ? si contabil se poate inregistra ca si pierdere sau asta e si daca nu s-au recuperat bani atunci firma ramane cu pierderi.
Buna ziua,
In cazul in care s-a facturat la o firma iar acea firma intre timp a intrat in faliment si nu a platit factura, se pot recupera cumva banii ?
Sau ce se intampla cu factura aceea? Se poate contabiliza ca si pierdere?
Buna ziua,
Se poate suspenda activitatea unei firme daca are datorii dupa angajat.mentionez ca firma nu mai are angajati.
Discuție bani de incasat
Buna ziua,
care este termenul limita de plata salariilor de catre angajator,in cazul in care salariatul i-si da demisia.
un mic exemplu:decizia de incetare a CIM in 05.04
iar data stabilita in CIM la care se platesc salariile este 15.04 luna in curs.
Ce e de facut daca nici pana la data de 23.04 nu s-au dat bani.