avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1839 soluții astăzi
Forum Activitate AinurCosmin

Activitate AinurCosmin

Buna ziua ,
Acum 24h am luat amenda contraventionala plus retinerea permisului de conducere pentru 90 zile in comuna Grajduri,Iasi . Circulam cu viteza de 104 in localitate spun politistii,desi in zona unde am fost inregistrat de radar nu erau case in jur pe o distanta de 1-2 km . Sunt la prima fapta de genul , detin permis cat B din 2010 .
Ajutati-ma va rog cu informatii despre demersurile in incercarea de a obtine permisul cat mai repede si documentele necesare.
Mentionez ca locuiesc in Bucuresti cu domiciliul in jud Ialomita.
Multumesc !
In citatia primita era specificat faptul ca am nevoie de avocat sau pot primi unul din oficiu . Este neaparat nevoie ?
Am citit dosarul si in data de (..) s-a dispus sesizarea judecatorului de camera preliminara in vederea confiscarii speciale a x obiect . Deci nu cred ca o sa mai primesc ceva inapoi iar urmarirea penala s.a incetat de anul trecut .

Cabinet de Avocat ”Patrascu Razvan” a scris:

Vi s-au ridicat niste bunuri in vederea confiscarii in cursul procesului si trebuie sa dispuna judecatorul de camera preliminara asupra confiscarii. Cititi art. 549^1 c.p.p.

Buna ziua,
De curand am primit o citatie de la TB sectia i penala camera preliminara -fond cum ca sunt chemat in instanta in calitate de intimat in dosarul cu obiectul confiscare speciala art. 315 lit c NCPP ( petent diicot ). In mentiuni este specificat ca apararea este obligatorie( citez"in cazurile prevazute de art 90 si art 93 alin 4 din legea 135/2010 privind codul de procedura penala apararea este obligatorie") la fel si prezenta .
Anul trecut am avut prima instanta unde s.a incetat urmarirea penala si am primit amenda pe care am achitat-o iar copia am atasat-o la dosar atat la tribunal cat si la diicot(original) , urmand ca la ceva timp sa primesc plic cu incetarea urmarii penale .
Puteti sa ma ajutati cu cateva informatii despre aceasta problema si cat de grava este ?
Multumesc ,
Răspuns la discuția Fisa de inmatriculare gresita
de asta ma temeam .. ms frms
Răspuns la discuția Fisa de inmatriculare gresita
Ideea e ca am cumparat masina din Salaj iar eu stau in Ialomita ... Sunt nevoit sa merg pana in Sj pt a face alta fisa de inmatriculare sau o sa primesc alta fisa de la DRPCIV ,cu semnaturile de rigoare?
Buna ziua ,

Am o problema . De curand mi-am achizitionat o masina si m-am gandit sa o inscriu . Am completat fisa de inmatriculare (cea de carton-de la impozite si taxe) dar au intervenit unele probleme si as vrea sa modific datele cumparatorului . As putea sa sterg datele si sa le inlocuiesc ? sau e nevoie sa merg iar la "propietarul" masinii sa scoata alt fiscal ? Ms anticipat !
multumesc pt info.
Răspuns la discuția Acte necesare contestatie amenda
multumesc anticipat !
Nu am primit absolut nimic care sa-mi confirme amenda . Ieri am fost instiinta de primarie ca am de plata o amenda de 1100 lei .
Am fost instiinta de cei de la primarie ca am de platit o amenda in valoare de 1100lei . In cazul asta mai pot depune contestatia propriu-zisa ? Mentionez ca nu am primit nimic acasa.