avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 844 soluții astăzi
Forum Activitate calinccs

Activitate calinccs

Buna ziua!
Incerc sa fiu cat mai scurt:
05.07.2014 - mi s-a reinut permisul de conducere pentru depasirea vitezei legale in localitate cu peste 50km/h (la 100 m de indicatorul de iesire din localitate, dar asta e altceva)
11.07.2014 - contest PV
17.10.2014 - sentinta judecatoriei, ramane suspendarea de 3 luni
Nu am facut apel, la 09.12.2014 sentinta a ramas definitiva.
M-am prezentat sa predau permisul (in judetul de resedinta, nu in cel care am facut infractiunea) dar mi-au spus ca la ei permisul nu apare suspendat, deci nu pot sa mi-l retina.
08.12.2015 (dupa un an) - primesc acasa instintare ca trebuie sa predau permisul si ca perioada de suspendare se mareste cu o luna din cauza ca nu l-am predat dupa ce am primit sentinta, asa cum prevede legea. L-am predat la doua zile dupa ce am primit instiintarea.

Avand in vedere faptul ca eu am incercat sa predau permisul in 15 zile de la pronuntare asa cum prevede legea dar a fost refuzat, iar comunicarea tarzie intre cele doua IPJ-uri nu este vina mea dar ma afecteaza foarte mult mai ales pentru ca as fi avut dreptul la o examinare pentru reducerea pedepsei de la trei luni la o luna (cu prelungire, nu mai am dreptul) - as putea invoca un viciu de procedura sau sa fac orice altceva pentru a-mi recupera permisul?
Răspuns la discuția Retinere permis 60 de zile
Buna ziua,
puteti sa-mi dati articolul din OUN 195/2002 in care apare obligativitatea de a preda permisul in "15 zile de la pronuntare" si/sau "de la comunicare".

Multumesc!
In temeiul Art 118 alin. 4 si 5 din OUG 195/2002 se poate dispune: "majorarea perioadei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce autovehicule comunicata anterior cu 30 de zile"?
Mie mi se pare ca cele doua aliniate este vorba despre "prelungirea dreptului" si nimic despre "suspendare".


Art 118 alin. 4 si 5 din OUG 195/2002:

(4) Prelungirea dreptului de circulatie se face de catre seful politiei rutiere a judetului sau a municipiului Bucuresti ori inlocuitorul acestuia sau de catre seful politiei rutiere din cadrul Inspectoratului General al Politiei Romane ori adjunctul acestuia pe a carei raza de competenta a fost savarsita contraventia, din 30 in 30 de zile, in baza unui certificat eliberat de instanta de judecata care confirma ca dosarul este in curs de solutionare, pana la ramanerea definitiva a hotararii judecatoresti.
(5) Plangerea impreuna cu dosarul cauzei se trimit in termen instantei de judecata pe raza careia a fost savarsita fapta.
Răspuns la discuția Plangere penala politist rutiera
Sfaturile d-voastra ("catalex" si "BraveHeart") sun foarte ok. Problema mea e ca am prea mult bun simt si altii profita... Am vorbi foarte frumos. Mi-a cerut actele le-am prezentat si a plecat la masina. Cand s-a intors cu PV-ul mi-a spus ca mi-a retinut permisul. Nu cumva trebuia sa imi comunice asta dinainte? Eram dupa indicatorul de iesire din localitate dar porbabil m-am inregistrat inainte (!). Atunci am cerut, pe un ton calm, cele doua documente pe care trebuie sa le aiba asupra lor (dar nu trebuie sa le prezinte, stiu). Intr-adevar a devenit agresiv si mi-a trantit in fata buletinul metrologic. Mi-a spus ca nu stiu sa citesc si chestii aiurea in timp ce eu vorbeam politicos. Am mers la colegul lui sa-i spun ca nu vreau sa fac scandal, vreau doar sa treaca la mentiuni ceea ce am solicitat. Acesta sustinea ca daca nu vrea sa treaca, nu trece. Cat despre ordinul de deplasare, acesta e la seful de post (!?). Am sunat la 112, am solictat un alt echipaj la fata locului, operatoarea mi-a spus ca nu e urgenta. Intodeauna vorbesc frumos si imi recunosc greselile. Intr-adevar am incerca sa fac ceva dupa ce am vazut ca imi pierd permisul.
Răspuns la discuția Plangere penala politist rutiera
Din pacate am facut greseala sa imi iau un avocat scump si prost din acelasi oras cu agentul si care formulat plangerea in modul copy+paste din ce i-am transmis eu...
Judecatoarea a respins toate solicitarile mele, inclusiv audierea martorilor. La faptul ca nu eram in localitate, judecatoarea a motivat respingerea prin faptul ca se vade o casa pe un deal in primele cadre...Eu nu obtin nimic dar poate face altcineva dreptate. Cred ca avem golani in uniforma de politisti si nu e bine
Răspuns la discuția Plangere penala politist rutiera
Nu are obligatia dar a facut-o. Mi-a prezenta un document expirat.
Potrivit Normelor de metrologie legala NML 021-05, punctul 4.3.- Cinemometrele vor putea fi utilizate legal numai daca au fost verificate metrologic, au fost marcate si sigilate in conformitate cu prevederile prezentei norme si sunt insotite de buletinul de verificare metrologica in termen de valabilitate

Dar nu asta este problema mea. Caut un avocat pentru plangere penala impotriva agentului pentru ca a refuzat sa treaca mentiunile asa cum le-am solicitat eu
Răspuns la discuția Plangere penala politist rutiera
Faptele s-au petrecut anul trecut si am tot amanat pentru ca am inteles ca am nevoie de un avocat bun si ca va fi un proces lung care costa peste 1000 euro. Nu vreau sa renunt pentru ca probabil se bazeaza pe faptul ca nu am nimic de castigat.
Buna ziua,
Am fost oprit in trafic de un agent de politie si am fost amendat dar acesta a refuzat sa treaca in PV mentiunile pe care le solicitasem. Am incercat aproape o ora sa-l conving ca e dreptul meu, chiar am inregistrat cu telefonul mobil o parte din discutie si am 3 martori. Vroiam sa mentionez in PV ca am solicitat buletinul metrologic al aparatului radar si ca acesta era expirat (mi-a spus ca nu stiu sa citesc dar i-am aratat eu pe acel document data emiterii si termnul de valabilitate - un an - trecut de cateva luni).
Credeti ca am sanse sa fac deptate cu acel "om al legii" care nu respecta legea?
Voi sunteti cam dementi cu gasitul de baieti. Aveti probleme grave daca sugerati asa ceva si dati idei unor "babe". Vorbesti de "elegant precum sustii" (nu am sustinut asta, totusi) si apoi vorbesti de baieti care sa ma bata. De unde impresia ca as fii de speriat de asta? Am cerut sfatul unor oameni care cunos legea, nu unor golani. Va asigur ca pot sa discut si de varianta agresiva dar nu cred ca e cazul aici.

PS: Proprietarul are si obligatii. Poate veni doar anuntat si la o data si ora stabilita de comun acord. Nu are dreptul sa-ti intre in casa, e chiar absurd iar sa iti bage pe cineva in casa timp de doua saptamani si da-ti foloseasca lucrurile depaseste absurdul
Multumesc AVLIL, mi-ati dat cel mai competent si complet raspuns. Multumesc frumos.
La fel de utile mi-au fost si raspunsurile lui maxx_maxxx2004.
Domunul Doru Dascalu sunt de acord cu ce ati spus, asa as fi facut dar nu vreau sa traiesc cu gandul ca plec de acas' si cand ma intorc e posibil sa am surprize. Asa ca o sa plec. Cu asta a castigat (desi tot ea ramane fara banii de chirie ca nu are nici un venit legal)