avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 684 soluții astăzi
Forum Activitate expertcontabilpc

Activitate expertcontabilpc

Corect, asa este! Din pacate, de foarte multe ori, noi contabili ne subevaluam serviciile prestate, cu atat mai mult respect opinia dumneavoastra. O sa transmit si eu mai departe prietenului meu ce am aflat de la dumneavostra si daca va fi interesat o sa va contacteze. Multumesc! O zi excelenta in continuare!
Răspuns la discuția Pacaliti de agentia imobiliara
Buna ziua, Sunt intersat si eu de acest subiect! S-a prezentat vanzatorul la notar pentru incheierea antecontractului? Daca nu, ati reusit sa va recuperati banii platiti pentru rezervare?
Contractul de rezervare din cate am inteles este unul standard, al unei agentii imobiliare, incheiat intre un agent economic si unul din cumparatori, cu clauza ca daca nu se incheie antecontractul din vina cumparatorului, vanzatorul pastreaza banii, daca este vina vanzatorului, restituie dublul sumei! Agentia imobiliara nu-si asuma nici o vina, a semnat contractul la sfarsit si a pus in contract o clauza in acest sens! Care ar fi costurile over all in cazul unei actiuni in instanta? Daca vanzatorul este un agent economic, la care plicul trimis prin posta s-a intors pe motiv "domiciul negasit", ar putea fi indiciul unei "firme fantoma". Se pare ca nu ar fi primul cumparator inselat prin asfel de metode! Care ai fi sansele de recuperare a banilor in aceasta situatie?
Buna ziua,
Un prieten a facut o rezervare pentru un apartament pentru care a platit 1500 euro unui dezvoltator imobiliar, tranzactie intermediata de o agentie imobiliara. In rezervare era stipulat un termen de 20 de zile, data limita pentru incheierea antecontractului la notar. Prietenul meu a solicitat mai multe documente dezvoltatorului pentru a le duce la banca pentru obtinerea unui credit imobiliar, dar dezvoltatorul nu a dat curs acestor solicitari, acesta a asteptat sa vina ziua in care s-au implinit cele 20 de zile, fara sa faca programare la notar in toata aceasta perioada, a ramas cu banii incasati si dus a fost.
Ce sanse are prietenul meu in justitie sa recupereze acesti bani?
Buna seara,

Intrebarea mea consta in: este legal ca inspectorul de la taxe si impozite sa modifice rolul fiscal doar pentru ca unchiul meu a avut aceasta doleanta spunand ca este si el proprietar al casei bunicului meu fara nici un document prezentat functionarilor de la Primarie? Mentionez ca dupa bunicul meu nu s-a facut succesiune, el a decedat in 1984, iar din 2000-2015 impozitul pe cladire si terenuri a fost platit exclusiv de tatal meu, in cuantum de 2236 lei , care a decedat anul acesta. Dupa moartea tatalui meu unchiul meu s-a dovedit cu spirit civic si a mers la primarie inregistrandu-se alaturi de el pe rolul fiscal al tatalui meu iar la cererea de eliberare a unui certificat fiscal mi s-a spus ca nu se poate elibera certificat fiscal dandumi-se un certificat fiscal pe numele bunicului dar cu cnp-ul tatalui meu.
Inspectorul de taxe si impozite a spus ca ea trebuie decat sa incaseze bani iar la cererea mea scrisa despre modificarea rolului fiscal a motivat conform art.249 alin.4 Lg.571/2003.
Ce este de facut in acest caz?
1.Carei institutii trebuie sa ma adresez pentru solutionarea acestei modificari abuzive?
2.Tatal meu a platit impozitul pe rolul fiscal atribuit pentru cei 4 mostenitori ai bunicului meu mentionati in titlul de proprietate din 1991 acestia neavand rol fiscal separat desi au intrat in posesie inca din 1991 cu cota parte cuvenita.
In aceste conditii ma pot adresa instantelor de judecata facand apel la uzucapiune pentru intrarea in posesie d drept eu si fratele meu in calitate de mostenitori ai tatalui meu chiar daca el a decedat ?
In speranta unor raspunsuri prompte ,va multumesc anticipat!
Buna,

Am incasat intr-un cont in valuta un bonus de la Google Ireland Limited. Daca ati mai avut o astfel de speta, va rog sa-mi spuneti cum trebuie inregistrata aceasta incasare in contabilitate. Trebuie emisa factura/autofactura pentru aceasta incasare. Daca da, atunci cum trebuie emisa?
De asemenea, tranzactia de mai sus cum trebuie prinsa in declaratiile fiscale, respectiv in declaratiile 300 si 390.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri, orice parere conteaza pentru mine!
O zi buna!

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns: O firma detine un autoturism, amortizat integral, pe care doreste sa-l inchirieze.
Poate sa faca acest lucru? Trebuie sa aiba in obiectul de activitate un caen special pentru astfel de operatiuni? Trebuie emisa o facture lunara cu contravaloarea chiriei percepute?
Multumesc!

O zi buna!